YAZARLAR

Ortakaraören beldesi son yıllarda hayvancılık alanında yaptığı atılımlarla adından sıkça söz ettirmeye başladı. Belediye bu konuda gerekli desteği verince yatırımcılar da yenilikleri beraberinde getiriyor.

Bunun son örneğini geçtiğimiz hafta Cuma günü İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında % 50 hibe destekli olarak “12 başlık koyun süt sağım platformu” nun kazandırılmasında gördük. Hemen ifade edeyim bu platform bölgede bir ilk olma özelliği taşıyor.

Ortakaraören beldesinin Armutlu bölgesinde törene katılım oldukça yoğundu. Kaymakam Tuncay Sonel, İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Bilal Ünal, Ortakaraören Belediye Başkanı Yusuf Kök, Kesecik Belediye Başkanı Abdullah Ünver, AK Parti İlçe Başkanı Kemalettin Atalay, CABET hayvancılık işletmecisi Yusuf Beyaz, ilçe tarım müdürlüğü yetkilileri daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

YATIRIMCININ ÖNÜ AÇILMALI

Bilindiği üzere Seydişehir son yıllarda ekonomik açıdan önemli oranda kan kaybetti. Daha önceki yazılarımda ifade ettiğim gibi Seydişehir’in bundan böyle ciddi anlamda sanayi yatırımı alma ihtimali oldukça düşük.

Bu sebeple hizmet sektörünün ön plana çıkartılması gerektiğini ifade etmiştim. Ancak son yıllarda ilçe genelinde hayvancılığa ciddi anlamda yatırımlar yapılmaya başlandı. Bu sebeple hayvancılığında önünün açılması ekonomiye ciddi anlamda katkı sağlayacağı kanısındayım.

İl Gıda tarım ve hayvancılık müdür yardımcısı Bilal Ünal’ın verdiği bilgiye göre “Seydişehir’de hayvancılık son yıllarda gelişmeye başladı, öyle ki 5 yıl önce 22.000 olan büyük baş hayvan sayısı 34.000 e, yine 22.000 olan küçükbaş hayvan sayısı da 45.000 ne çıktı.” Artış oranı oldukça fazla.

Hayvancılığın bu denli hızlı gelişmesindeki en önemli etken Bakanlığın, Valiliğin, Kaymakamlığın ve belediyelerin verdiği ciddi anlamda destek.

Ancak burada Ortakaraören Belediye Başkanı Yusuf Kök’ün verdiği destek asla göz ardı edilmez.

Gelelim asıl meseleye, bölgede ilk olma özelliği taşıyan süt sağım ünitesini bünyesine kazandıran ve çiftliğinde 867 adet koyun yetiştiren CABET hayvancılık işletmecisi Yusuf Beyaz çok önemli yatırımlar yapmasına rağmen dertli.

Yusuf Beyaz çiftliğine elektrik almak için Konya Medaş yetkililerine müracaat etmiş. Ancak uzun süre geçmesine rağmen çiftliğine halen elektrik alamamış.

Yusuf Beyaz, “Medaş özelde değil de Devletin elinde olsaydı ben elektriğimi şimdiye kadar alırdım” diyor.

Bu durum özel sektör adına son derece üzücü. Zira yıllardır Devletin hantal olduğunu, özel sektörün daha hızlı hizmet verdiğini dile getiriyoruz. İlk defa özel sektörden bu denli şikayet eden bir yatırımcı görmek dikkatimi çekti.

Medaş yetkililerinin yatırımcı Yusuf Beyaz’ın talebini şartlar ne olursa olsun yerine getirmesi gerekirdi.

Bu sorun yatırımcı Yusuf Beyaz’ın sorunu olmaktan çıkmıştır, Medaş Genel Müdürlüğü, Seydişehir Kaymakamlığı ve Konya Valiliği de sorumludur.

Ciddi anlamda yatırım yaparak büyük bir çiftlik kuran ülke ekonomisine katkı yapan yatırımcının talebi mutlaka yerine getirilmeli.

Zira yatırımcı elektrik olmadığı için gerçekten sıkıntılı.

Geçen süre içinde yatırımcının talebini yerine getirmeyen MEDAŞ’ a bu ihmal yakışmadı.

> Yeni Meram >Yazarlar > MEDAŞ’a yakışmadı;
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.