YAZARLAR

23 Nisan 1920 bir milletin doğum günüdür.

Kaderini yazdığı gündür.

Geleceğini, sömürgeci Avrupa devletlerine teslim etmekten beis görmeyen ve teslim ettiği İngilizlerin zırhlılarına binip kaçan bir hanedandan ve onların temsilcilerinin idaresinden kurtulduğu gündür.

Bu günün koşullarını bilmeyenler hala padişahlık türküleri söyleyenler, Meclisin kuruluş gününü Atatürk’ün neden Türk çocuklarına armağan ettiğini de algılamak istemiyorlar!

Nasıl yapsak, nasıl bir senaryo yazarak bu günün içinden Atatürk’ü soyutlayıp atsak diye epey düşünmüşler.

Önce egemenliğinin değerini bilmedikleri ve hiç hak etmedikleri halde bu vatanda yaşama hem de kutsal inançları kullana kullana zenginliklerine zenginlik kata kata yaşama hakkını elde edenler Kutlu Doğum Haftası kutlamalarını öne çıkararak ilk adımı attılar.

Yetmedi… Çocukların Bayramı’nda bu bayramı onlara hediye eden Atatürk’ün adını anmadan, ‘Bugünün küçüğü yarının büyüğüdür’ sözünü anımsatmadan, TBMM’nin emanetçisi olarak çocuklara Cumhuriyet’in emanet edildiğini belirtmeden, çocuk şenliğine çevirme yoluna girdiler.

TBMM’nin de kürsüye her yıl çıkartılan yedi ve on iki yaş arası çocuklar işlerine gelmedi.

O çocuklara şov yaptıramayacaklarını anlayınca bir anda ergenlik yaşını atlatmış bıyıkları çıkmış yetişkinler çocuk oldular ve kendilerine öğretilen had bildirme sözleri ile karşımıza çıkarıldılar.

Şimdi meclis başkanına sormak istiyorum?

Meclis başkanının anladığı çocuk onlarsa daha önceki yıllarda meclise gönderilenler bebekler miydi?

İki yıldır meclis kürsüsüne çıkarılanlar çocuk ise, 19 Mayıs’ta genç olarak kırk elli yaşlarda evli, çocuklu olanları görmeye hazırlanın.

Atatürk’ün yaptıklarını yok etmeyi amaç edinenlere çok acıyorum!

Meclis; Atatürk’ün kurduğu meclis.

Yönettikleri ülke, Atatürk’ün kurtardığı ülke. Yürüdükleri vatan toprağının her karışında Atatürk’ün emeği olan yurt toprağı ve altında Kurtuluş Savaşı şehitleri var!

Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar her yerde her an karşılarına çıkacaktır Mustafa Kemal.

Atatürk; kindar nesil yetiştirmedi. Onun hedefinde çağdaş, yaşadığı yüzyılla barışık, ilim, fen, bilim ve çalışmayı, araştırmayı özümsemiş, vatan toprağını kutsal, Türk olmayı gurur sayan, güçlü Türkiye’nin geleceğini hazırlayacak nesillerdir. Meclisimizin bu yılki konukları çocuk diye çıkarılan, had bildiricilerdi. Önümüzdeki yıl nasıl bir senaryo hazırlanacak? Hep birlikte izleyeceğiz.

> Yeni Meram >Yazarlar > MECLİSİN ÇOCUKLARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.