Torku Jelifest

Meclis’in 24 saatlik çalışma maratonu sona erdi

  • Giriş Tarihi: 27.03.2015 14:57
  • Güncelleme Tarihi: 14:57
Meclis’in 24 saatlik çalışma maratonu sona erdi

Dün saat 14.00’de çalışmalarına başlayan TBMM Genel Kurulu, bugün saat 13.34’de kapandı

Meclis, aralıksız 24 saat çalıştı. Dün saat 14.00’de çalışmalarına başlayan TBMM Genel Kurulu, bugün saat 13.34’de kapandı. Saat 14.00’de tekrar açılan Genel Kurul, tasarı ve tekliflerin görüşülmesi için komisyon ve hükümetin yerini almaması üzerine, 30 Mart Pazartesi günü toplanmak üzere tekrar kapandı.

Genel Kurul’da, Türkiye ile Japonya Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde Nükleer Güç Santrallerinin ve Nükleer Güç Sanayisinin Geliştirilmesi Alanında İşbirliğine İlişkin Anlaşma ile Türkiye Cumhuriyetinde Nükleer Güç Santrallerinin ve Nükleer Güç Sanayisinin Geliştirilmesine Dair İşbirliği Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı’nın tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelerine geçildi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğılu’nun, tasarının 1. maddesi üzerindeki konuşmasının ardından birleşime ara verdi.

Yakut, aranın ardından komisyon ve hükümetin yerini almaması, sıradaki tasarı ve tekliflerin görüşmelerinde de yerlerini almayacağının anlaşıldığını belirterek, tasarı ve teklifler ile komisyonlardan gelen diğer işleri görüşmek için, birleşimi 27 Mart Cuma, yani bugün toplanmak üzere kapattı.

Saat 14.00’de birleşimi açan Yakut, toplantı yeter sayısı olduğunu belirterek, AK Parti’nin grup önerisini okuttu.

Kabul edilen öneriye göre, Bandırma, 17 Eylül Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi kurumasına ilişkin tasarı ile Türkiye Uluslararası İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, İbn-i Haldun Üniversitesi ve İstinye Üniversitesi kurulmasına ilişkin tasarı gündemin ön sıralarına alındı; TBMM Genel Kurulu’nun 28-29 Mart cumartesi ve pazar günleri çalışma kararı kaldırıldı.

Başkanvekili Yakut, sıradaki tasarı ve tekliflerin görüşmelerinde komisyon ve hükümetin yerini almaması üzerine, 30 Mart Pazartesi günü saat 14.00’de toplanmak üzere, birleşimi kapattı.

Dün saat 14.00’de çalışmalarına başlayan TBMM Genel Kurulu, aralıksız 24 saat mesai yaptı. Bu çalışmalarda, iki “torba kanun teklifi” ile “iç güvenlik paketi” uzun müzakerelerin ardından yasalaştı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > Meclis’in 24 saatlik çalışma maratonu sona erdi
HABER YORUMLARI