Torku Jelifest

MEB duyurdu: Formasyon kalktı mı?

  • Giriş Tarihi: 3.07.2020 9:56
  • Güncelleme Tarihi: 10:01
MEB duyurdu: Formasyon kalktı mı?

Formasyon kalktı mı? sorusu Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) dün akşam saatlerinde Pedagojik formasyona yönelik yaptığı son dakika açıklamasının ardından merak konusu oldu. Pedagojik formasyon, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Eğitimde 2023 Vizyon Belgesi'ni açıklamasının ardından gündeme gelmişti. İşte Pedagojik formasyon 2020 - 2021 son gelişmeler...

Pedagojik formasyon konusu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eğitimde 2023 Vizyon Belgesi’ni açıklarken, kaldırılacağını söylemesiyle gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) pedagojik formasyon ile ilgili önemli açıklama akşam saatlerinde geldi. Peki pedagojik formasyon nedir? Formasyon kalktı mı? İşte Pedagojik formasyona dair son açıklamalar…

FORMASYON KALKTI MI?

Eğitimde 2023 Vizyon Belgesi’ni açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, pedagojik formasyonun kaldırılacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

“Önümüzdeki dönemde öğretmenlik meslek kanunu çıkarılacak. Öğretmenlerimizin hem çalışma şartlarını hem de birikimlerini uygun seviyeye taşımakta kararlıyız. Sözleşmeli öğretmenliği yeniden düzenliyoruz. Toplam 6 yıl olan sözleşme süresini 3+1 toplam 4 yıla indiriyoruz. Böylece 1. sınıfta öğrencileri devralan öğretmenimiz 4 yıl sonra görev süresini tamamlayabilecek. Öğretmenliğe kabulde uygulanan pedagojik formasyon şartını kaldırıyoruz, bu eğitimi bakanlığımız verecek. Tüm öğretmenlerimizin bilgi ve becerilerini uygun seviyeye çıkaracağız. Anaokulu eğitimini altyapıyı oluşturduktan sonra zorunlu hale getireceğiz.”

MEB’DEN ‘PEDAGOJİK FORMASYON’ AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan bilgilendirmede, “Daha önce sertifika programı olarak uygulanan ‘pedagojik formasyon’ bundan böyle yüksek lisans programı haline getirilerek, Türkiye Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı olarak uygulanacak.” ifadesine yer verildi.

Bu kapsamda Yüksek lisans programı eğitiminin içeriği, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan iş birliği ve koordinasyon çerçevesinde belirlenecek.

Uygulama, yüksek öğretim kurumlarının ilgili enstitüleri tarafından il milli eğitim müdürlüklerinin desteğiyle yürütülecek.

PEDAGOJİK FORMASYON NEDİR?

Pedagojik formasyon, akademik tanımların, öğrenmeye açık bireylerin algılayabileceği dilde, farklı şekillerde anlatılabilmesi için alınan bir çeşit formasyon eğitimi. Üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerindeki herhangi bir bölümden alınmış eğitimden sonra, o bölüm mezunlarının öğretmenlik yapabilmesi için tasarlanmıştır. Sınıf yönetimi, öğretmenlik mesleğine giriş gibi derslerden oluşmaktadır.

Yükseköğretim Kurumu, 2010-2011 yılından itibaren bu öğretmenlik eğitimini Tezsiz Yüksek Lisans adı altından çıkarıp Pedagojik formasyon eğitimi olarak değiştirmiştir. Eskiden ALES notuna göre sıralama yapılırken 2010-2011 yılından itibaren diploma not ortalamasına göre sıralama yapılmakta ve üniversiteler bu ortalamalara göre öğrenci almaktadırlar.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK),5 Nisan 2012’de aldığı karar ile fen edebiyat fakültesi öğrencilerinin aldığı pedagojik formasyon programını kaldırdı. Fen ve edebiyat fakülteleri öğrencilerinin veya mezunlarının öğretmen olmasını sağlayan sistemin kalkmasının gerekçesi ise bu bölümlerde ortaya çıkan öğretmen fazlası gösterildi. Böylelikle öğretmenlik fakültesi mezunlarının önü açılması hedeflendi.

Pedagojik formasyon, pedagoji biliminde eğitim pedagojisi ile ilgili bilgilerin verilmesini kapsar.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Eğitim > MEB duyurdu: Formasyon kalktı mı?
HABER YORUMLARI