YAZARLAR

Konya’nın ana sorunları şöyle sıralanır;

Konya Ovasını Sulama Projesi,

Kültür Merkezi, Hızlı Tren, Duble Yollar,

Teknik Üniversite, Serbest Bölge, Hava Meydanı ya da Limanı.

Bu rüyalarımızın kimisi gerçek oldu. Kültür Merkezi; Hızlı Tren, Konya Ovası Sulama Projesinin bir ayağını oluşturan Mavi Tünel, duble yollar. Henüz söylem olarak kalanlar; Hava limanı ya da meydanı, Teknik Üniversite ve Serbest Bölge. Bunları sürekli gündeme tutarak eleştiri ve uyarı görevimizi yapacak gerçekleşmelerini içtenlikle dileceğiz. Rüyalarımızı gerçekleştirenlere teşekkürler.

Ak Parti İl Başkanlığı, yapılan çalışmaları basına tanıtmak ve göstermek amacına dönük bir gezi düzenlendi. İki ayrı değerli Başkan Yardımcıları davette etti, Ankara’da olduğum için katılamadım. Özrümle birlikte derlediğim bilgileri görmüş gibi aktarıyorum.

■ AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun;

“Mavi Tünel Projesi 200 yıllık yolculuktu; 1819’da başlamıştı hamdolsun; KOP ayağında sonlara doğru geliyoruz. 1819’larda başlayan daha sonra 1850’lerde önemli adımlar atılan ama Kuru Kafa Mehmet Efendiden Avlonyalı Ferit Paşa’ya, Abdülhamit Han’a kadar onları unutmak vefasızlık olur. Sonra 1960-1970’li yıllarda tekrar tekrar gündeme geldi. 1990’lı yıllarda bir ihale yapıldı ama neticelenmedi. 2002 yılının sonlarında hiçbir şey eksisi gibi olmayacak denmişti. İşte hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığının ifadesi, doğrusu buradadır”

■ Ferhat Şirin’e aşkı için dağları deldi. Biz de ülkeye olan sevdamızdan dağları deldik.

50 yıllık kent içme suyu bu proje içindedir. Akyokuş Arıtma Tesisleri’nin 3 katı kapasiteli proje tarımına da büyük katkı sağlayacaktır.”
DSİ 4. Bölge Müdürü Mustafa Uzun;

“ Proje kapsamında alanda 4 bine yakın işçi çalışmaktadır, tüm projelerin ilk öngörülerinde 2023 yılında bitirilmesi hedeflendi ancak, bakanlığın ısrarı ve bütçe konusunda sağlanan imkânlarla bitiş tarihinin 2018 yılına çekildi.
■ Mavi Tünel Konya İçme Suyu İsale Hattı inşaatı, Konya il merkezi, Çumra ilçesi ve İçeri Çumra beldesinin 2045 yılına kadar içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacını karşılayacak. 250 milyar TL’ye mal olacak projenin 23 Nisan 2015 tarihinde bitirilmesi hedefleniyor. Konya il merkezine de verilecek sular arıtma tesislerinde arıtma işlemlerinden sonra içme suyu olarak kullanılacak. Projenin ilk etabında 50 milyon metreküp su verilecek; 8 kilometrelik boru hattı döşendi. İçme suyu hattında pompa istasyonu ve depo bulunuyor.
■ Mavi Regülatörü ile Hotamış Depolaması arasında yer alan Apa Hotamış İletim Kanalı’yla Mavi Regülatörü ile düzenlenen suyun Hotamış Depolamasına ve güzergahtaki sulamalara iletilmesi amaçlanıyor. 124 Km uzunluğundaki hattı, Hotamış Depolaması dolduracak. Projenin 22 ay sonra bitirilecek.

■ Bağbaşı Baraj projesiyle, Yukarı Göksu Havzası’nın Akdeniz’e boşa akan sularının yıllık 414 milyon metreküpü Bağbaşı Barajı, Bozkır Barajı, Afşar Barajı ve Mavi Tünelle Konya Kapalı Havzası’na aktarılacak.. Afşar ve Bağbaşı Barajları arasında yer alan tünel ile birlikte Afşar ve Bağbaşı Barajları arasındaki kanal ve tünellerden müteşekkil derivasyon sistemi ile Afşar Barajı suyu yanında Taşkent, Kongul, Kuru ve Hadim derelerinin akımları da Bağbaşı Barajına aktırılacak.
■ Bozkır ilçesi sınırları içerisinde ve Göksu nehri üzerinde bulunan projeyle, Göksu nehri suları düzenlenerek Bağbaşı Barajına iletilecek. 370 kilometrekarelik yağış alanıyla yıllık ortalama akım 179 milyon metreküp olan projenin, 361 milyon metreküp normal depolama hacmi ve maksimum seviyesi 1353,58 metre. Bozkır Barajı 10 Ekim 2015 tarihinde bitirilmesi öngörülüyor.
■ Taşkent ilçesi Afşar kasabası yakınında ve Ilıcapınar Deresi üzerinde bulunan baraj ile Göksu havzasından derive edilecek su Afşar-Bağbaşı İletim Tüneli ile Bağbaşı Barajına taşınacak. 370 metreküp yağış alanı bulunan barajın, yıllık ortalama akımı 150 milyon metreküp. Barajın maksimum su seviyesi ise 12 bin 532 metre; 2015 tarihinde bitirilecek.”

BİR DAMLA:

■ Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir.

> Yeni Meram >Yazarlar > MAVİ TÜNEL’DEN YANSIMALAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.