Torku Jelifest

Mavi Marmara gemisi Çanakkale yolunda

  • Giriş Tarihi: 17.03.2015 20:49
  • Güncelleme Tarihi: 20:49
Mavi Marmara gemisi Çanakkale yolunda

Mavi Marmara gemisi 665 yolcusuyla 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü etkinliklerine katılmak üzere Çanakkale’ye doğru yola çıktı.

Samsun’un Canik Belediyesi ile İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında, 15 Mart Pazar akşamı Samsun’dan yola çıkan ve İstanbul’a uğrayan Mavi Marmara gemisi, Sarayburnu Limanı’nda düzenlenen törenle Çanakkale’ye uğurlandı.

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, törende yaptığı konuşmada, Mavi Marmara’nın “vicdanın sesi” olarak kabul edildiğini ve ümmetin gemisi olduğunu ifade ederek, bu projeyi “ümmetin gemisiyle ümmetin savaşı olan Çanakkale’yi buluşturalım” diye yaptıklarını anlattı.

Yolculuk öncesi İstanbul’dan Samsun’a gelen gemide “Mazlum Coğrafyaların Sesi” isimli fotoğraf sergisini ziyarete açtıklarını hatırlatan Genç, sergiyi görmek için farklı şehirlerden vatandaşların Samsun’a geldiğini dile getirdi.

– “Hedefimiz; Çanakkale ruhuyla gençlerimizi buluşturmak”

Osman Genç, 555 yolcusuyla Samsun’dan hareket eden gemiye İstanbul’dan da 110  yolcunun dahil olduğunu belirterek, geminin yarın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü etkinliklerine katılacağını anlattı.

“Hedefimiz; Çanakkale ruhuyla gençlerimizi buluşturmak” diyen Genç, Çanakkale ruhuyla yetişen neslin, umut vadettiğini söyledi.

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında anlamlı bir etkinlik yapmak istediklerini kaydeden Genç, “Mavi Marmara’nın ruhuyla Çanakkale’nin ruhunun örtüştüğünü düşünüyoruz. Dolayısıyla iki ruhun buluştuğu bir gün olacak yarın inşallah” dedi.

Mavi Marmara’nın İsrail yolcuları da Çanakkale’ye gidiyor

Mavi Marmara gemisi ile İsrail’e giden yolculardan yaklaşık 15’i Çanakkale yolculuğuna katıldı.

İsrail yolcularından 72 yaşındaki Hüseyin Ladikli, Osmanlı Devleti’nin kökten yok edilmesi gayretiyle müttefik devletlerin kararı neticesinde Çanakkale Savaşı’nın yapıldığını söyleyerek, “O günkü şehitlerimizin sayesinde bugün millet olarak ayaktayız. Eğer o gün onlar şehit olmasaydı, orayı geçilmez hale getirmeselerdi kesinlikle Türkiye bugün paramparça olurdu” diye konuştu.

Ladikli, Çanakkale şehitlerini anmak üzere Mavi Marmara ile yolculuğa çıktıklarını kaydetti.

Yolcular, gemi Sarayburnu Limanı’ndan hareket ederken, tekbir getirdi.> Yeni Meram >Türkiye > Mavi Marmara gemisi Çanakkale yolunda
HABER YORUMLARI