YAZARLAR

Her mesleğin bir deontolojisi, her alanın kendine özgü etiği vardır. Masaların etiği analiz edilmiş ve tam 100 madde saptamış;

Sarhoş olunmaz. Masada konuşulan masada kalır. Kayıt, tutulmaz. GSM’le oynanmaz, sofra Phone, Blackberry tanımaz. Muhabbette izlek, imgelem gibi kelimeler kullanılmaz. Kadınlar rujlu otumaz.

Düzgün konuşulur, lüzumsuz şirin olunmaz. Rakıda hızlı gidene karışılır, yavaş düşene karışılmaz. Argo konuşulur, küfür edilmez. “Hey!”, “hişt!”, “pişt!” gib ünlemler kullanılmaz. Memleketi herkes meşrebine göre kurtarır. Yemek yenilmez. . Meze tırtıklanır, karın doyurulmaz.

Şalgam suyu, soda, ayran, çay yanına konabilir, içine konmaz. Kafaya vurup “lölö!” demek gibi zevzek şakalar yapılmaz. Masada kitap, dergi bulunmaz. Zeki Müren de GiuseppeVerdi de dinlenir

Varsa müzik duyulacak kadar açılır, bağırtılmaz. Hüzün de, neşe de eksik olmaz. Masada ağlanmaz. Ağlayan çıkarsa konu değiştirilir Yüksek sesle şarkı söylenmez. Şarkı mırıldanırken el kol hareketleriyle desteklenmez El kol fazla hareket etmez. Tartışılır, kalp kırılmaz

Herkes konuşur. Aynı anda konuşulmaz, söz kesilmez. Masaya sigara dumanı üflenmez. Bir rakı içilirken başka marka övülmez. Rakı masasında sessizlik olmaz. Zırt pırt tuvalete gidilmez. Masada yellenilmez. Masada geğirilmez. Masaya müzisyen alınmaz. Yalan dolan olmaz.

Yüksek sesle konuşulmaz. Kazak pantolonun içine sokulmaz. Çıplak ya da yarı çıplak durulmaz. Şiir konuşulur, şiir okunmaz. Rakı içilirken başka içki içilmez. Yolluk bir teki aşmaz. Yolluk alınmışsa cila çekilmez Biradan başka cila olmaz. Cila birası bir küçüğü geçmez. Rakı sonrası kahve, şekerli içilmez. Kahve içilirken höpürdetilmez. Rakı yalnız içilmez Rakı masası 4-5 kişiyi geçmez. Garsona adı dışında bir şeyle seslenilmez. Garsona rakı doldurtulmaz. Balkon sofrasında içmeyen çalıştırılmaz. Sıcaksa buz konabilir, buz erimeden içilmez. Rakıdan önce su, sudan önce buz konmaz. Rakı sek içilmez. Rakıcı ota çöpe öpüşmez, takdir etmez. İçerken parmak kaldırılmaz. Rakı hızlı içilmez. Fondip yapılmaz.
Kerahet vaktinden önce rakı içilmez.
Büyük konuşanla rakı içilmez. Çok konuşanla rakı içilmez. Sessiz duranla rakı içilmez. Şakadan anlamayanla rakı içilmez. Büyük yudumlarla rakı içilmez.
Rakı sofrasında iş dedikodusu yapılır, iş konuşulmaz. Küllüğe limon kabuğu, zeytin çekirdeği konmaz. Tabağa,sigara söndürülmez. Masaya vurulmaz. Masanın her yeri meze ile doldurulmaz. Çatal kaşık dişe değdirilmez. Ağız şapırdatılmaz. Burun karıştırılmaz. İzinsiz masadan tuvalete kalkılmaz. Şerefe yeterlidir, kadeh tokuştururken yaratıcı olunmaz.. Garsona balık ayıklatılmaz. Garsonun sırtına vurulmaz. Hatır sormadan oturulmaz.

Sofraya erken ya da geç gelinmez. Rakı buzdolabının alt rafından yukarı çıkarılmaz. İçi görünmez kadehte içilmez. Masada farklı kadehler ve markalar olmaz. Yerken ağız doldurulmaz. Boğaza, yeleğe peçete takılmaz, dize peçete konmaz. Konuşurken çatal bıçak sallanmaz. Hiçbir durumda ve fikirde ısrar edilmez. Racon kesilmez

Ukalalık, kıskançlık kaldırmaz. Rakı sofrası süslenmez. Loş yerde içilmez.

Yan masa muhabbeti dinlenmez. Başka masaya bakılmaz. Masadan kopuk söyleşi yapılmaz Çiftler el ele tutuşmaz Sık kadeh tokuşturulmaz. Sık kadeh tokuşturulmaz. Sallanan insanla içilmez.

BİR DAMLA:

HAFTANIN HABERİ

Kazakistan’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile 7 ve 8 Mart tarihlerinde trafik polislerinin kadın sürücülere evrak sormadı, hatalarda ceza yazmadı; sadece sözlü olarak uyarıyla yetinildi. Kazak polisi sürücülere çiçek vererek kadınlar gününü kutladı, Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile 3 gün resmi tatil ilan edildi.

> Yeni Meram >Yazarlar > MASALARIN DA ETİĞİ VAR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.