YAZARLAR

Zamla yattık zamla kalktık
Kuyruklarda köşe kaptık
Diyorlar ki çağ atladık
Odun bitti, tezek yaktık!
***
Mart ayı “dert ayı” derler; bir şey daha derler; Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır. Mart ayının olumsuzluklarına bu yıl bir yeni halka daha eklendi;

Mart ayı, zam ayı!

Geçtiğimiz ay, akaryakıta zam üstüne zam yapıldı, sonra bunu elektrik ve doğalgaza yapılan astronomik zamlar izledi. Zamla yatıp zamla kalkar olduk. Zamlar sür-git devam edip giderse enflasyon canavarı da yeniden ivme kazanacak; olan vatandaşların cebine olacak.

Nisan ayını maalesef zam yağmuru içinde karşıladık. Zamlar sanki “Bir Nisan Şakası” gibi geldi; inanılmaz ve dayanılmaz.

Ne yazık ki, benzin, doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlar bir ailenin enerji faturasına 94 liralık yük getirdi. Uzmanlar, “Doğalgazdan elektrik üretmeye devam ettiğimiz sürece zamların arkası gelir” görüşünü belirtiyorlar.

Elektriğe yapılan zam ortalama yüzde 8. 1, doğalgaza yüzde 18.72. Konutlarda kullanılan elektrikteki zam yüzde 9.26, sanayide ise 8. 7 olarak açıklandı; 45 litrelik deposunu Mart ayı başında 199 TL’ye dolduran bir araç sahibi, 30 Mart’ta aynı yakıta 211 lira ödemeye başladı. Ayda ortalama 3 depo benzin harcandığı varsayılırsa vatandaşın cebinden çıkan para 598 liradan 630.45 liraya yükseldi. Zam öncesi aylık elektrik faturası 60 lira olan bir abone, nisan ayı sonunda 65.5 lira, 300 liralık doğalgaz faturası ödeyen ise 356 lira ödemek zorunda kalıyor.

Sadece zam yağmurunda sırılsıklam oluyoruz? Yanıtı, asla hayır! Dolaylı zam anlamındaki vergilere ne dersiniz?

Nelere dokunsanız elinize vergi/ vergiler yapışıyor. Sanki Deli Dumrul vergileri süreci yaşıyoruz.

***

Dede Korkut öykülerinden kahramanı Duha Koca Oğlu Deli Dumrul’dur. Kısa adı “Deli Dumrul” ile ünlenmiştir. Kuru bir çayın üzerine yaptırdığı köprünün yanına bir bölük oba yerleşir. Obada bir yiğit ölür ve feryatlar üzerine Deli Dumrul atıyla gelir, feryatların nedenini sorar. Bir yiğidin öldüğünü öğrenir. Azrail ’e kızar ona meydan okur; dövüşmek için Tanrı ’ya yalvarır; sonra da evine döner.

Deli Dumrul, bir toy düzenler ve bu toyda Azrail gelir. Deli Dumrul ilk başta direnir, Azrail ise ona bir can bulursa yaşamasına izin vereceğini söyler. Deli Dumrul önce annesine ve babasına başvurur ama onlar canlarını vermezler. Bu kez eşine gider. Eşi, onsuz yaşamın hiç bir önemi bulunmadığını söyler ve canını vermeye razı olduğunu bildirir.

Deli Dumrul Tanrı ’ya yalvarır;

– Ya ikimizin canını al ya da ikimizi de bağışla!

Tanrı onları bağışlar, 140 yıl ömür biçer. Anne ve babasının canını alması için Azrail ‘e emir verir. Deli Dumrul ve eşi 140 yıl ömür sürer. Deli Dumrul Adı verilen vergiye gelince;

Deli Dumrul kuru bir çayın üstüne köprü yaptırır. Üzerinden her geçenden 30 akçe geçmeyenlerden de döve döve 40 akçe alır. “Deli Dumrul vergisi” olarak nitelendirilen işte bu 40 akçedir!

Ne zaman yeni bir vergi düzenlemesine gidilse ya da miktar artırımı yapılsa karşı safta yer tutanlar eleştiri salvosuna başlarlar;

Bunlar, Deli Dumrul vergisidir!

Gülersen, dünya seninle güler.
Ağlarsan, yalnız ağlarsın.

BİR DAMLA;

Ekmek oldu iki katı
Ağzımızın yok hiç tadı
Zam üstüne zam yapıldı
Duvar nemli çöktü çatı.

Arabaya koyduk tüpü
Karıştırdık suyla sütü
Zam üstüne zam geliyor
Durumumuz dünden kötü.

> Yeni Meram >Yazarlar > MART AYI, DERT VE ZAM AYI!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.