Torku Jelifest

Marmara Denizi’nde “kaçak göçmen” taşıdığı ihbar edilen gemiye operasyon

  • Giriş Tarihi: 12.03.2015 20:35
  • Güncelleme Tarihi: 20:36
Marmara Denizi’nde “kaçak göçmen” taşıdığı ihbar edilen gemiye operasyon

İstanbul’dan kalkan ve “kaçak göçmen” taşıdığı ihbar edilen Türk bandıralı yük gemisine sahil güvenlik ekipleri, Marmara Denizi’nin Çanakkale Boğazı girişinde operasyon düzenledi.

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, yaptığı açıklamada, kendisine gelen ilk bilgide geminin Marmara Denizi tarafından Çanakkale Boğazı’na doğru ilerlediği yönünde olduğunu söyledi.

Kendisine gemide kaçak bulunduğu ihbarının iletildiğini ifade eden Çınar, şu bilgileri verdi:

“Bu yönde ilgili birimlerimiz bir operasyon düzenledi. Bu doğru bir bilgi gibi görünüyor. Gemi yapılan tüm uyarılara rağmen durmadı. Sahil güvenlik ekiplerimiz gemiyi uyarılarla durdurmaya çalıştı ama buna karşılık verilmedi. Gemi, şu anda Çanakkale Boğazı sınırlarına girmiş durumda. Gemiye halat atma yöntemi denendi. Buna rağmen gemi yine durdurulamadı. Bizim burada amacımız gemideki insanlara zarar gelmemesi yönündeydi.”

Çınar, daha sonra geminin makinelerine ateş edilerek durdurulduğunu belirterek, “Bu sırada dümenin kilitlenmesi nedeniyle gemi tamamen durdu. İlk belirlemelere göre tabi tam sayım yapılmamış ancak 400’e yakın Suriye uyruklu kaçak olduğu tahmin ediliyor. Herhangi bir direniş yok, can kaybı ve yaralı da bulunmuyor” dedi.

Operasyon sırasında Çanakkale Boğazı, her iki yönden transit gemi geçişlerine kapatılırken, Gelibolu-Lapseki arasındaki araba vapuru seferleri de geçici olarak durduruldu.

Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğü operatörleri telsiz yardımıyla gemileri operasyon bölgesinden uzaklaşmaları yönünde uyarırken, bazı gemilerin kaptanları da Çanakkale Boğazı içindeyken rotalarını değiştirip, dönüşe geçti.> Yeni Meram >Türkiye > Marmara Denizi’nde “kaçak göçmen” taşıdığı ihbar edilen gemiye operasyon
HABER YORUMLARI