YAZARLAR

10 Haziran 2012 tarihli kaleme aldığım yazımda; “Tarihi, Kültürel yapısı, Sosyoekonomik ve doğal güzellikleri ile Seydişehir Konya ilinin en önde gelen yerleşim birimlerinden biridir.

Ayrıca havası, suyu, belediye hizmetleri, caddeleri, sokakları ama en önemlisi temizliği ile dikkat çeken ve ziyaret edenlerin beğenilerini açıkça ifade ettikleri, Seydişehir’de yaşayıp ayrılmak zorunda kalanların, her karşılaştığımızda memleketinizin kıymetini bilin dedikleri güzel bir ilçe.

Bütün bu güzel hizmetlere rağmen Markamızın olmadığını dile getirmiş yetkilileri harekete geçmeye davet etmiştim. Çağrım bir yıl sonra cevap buldu.

MARKA SEYYİD HARUN

Seydişehir’ in kurucusu Seyyid Harun, Horasan civarında hükümdar iken atalarının mezarlarını ziyareti sırasında gaibden gelen bir ses tarafından kendisine Anadolu’ ya giderek Küpe Dağı civarında bir şehir kurmasının emredilmesi üzerine emirliği terk ederek yanında kırk dervişi ve kardeşi ile yollara düşer. 1305 yılının ilkbaharında Küpe Dağı civarına gelerek, Vervelit isimli antik kentin kalıntılarını kullanarak bölge halkının da yardımı ile yani ilahi bir emirle Seydişehir’ i kurar.

Böylece ilahi emirle Medine’den sonra kurulan ikinci şehir olarak tarihteki yerini alır.

Bu önemli mirasın ne yazık ki idarecilerimiz ve kanaat önderlerimiz tarafından bugüne kadar yeterince değerlendirilmediği bir gerçek.

Ancak, bu yıl Kaymakam Tuncay Sonel, Belediye Başkanı Abdulkadir Çat ve Seydişehir Müftüsü Sıtkı Beydilli’ nin önderliğinde “Seydişehir’ in kurucusu Seyyid Harun Veli adına 1. Seyyit Harun Veli’ yi Anma Etkinlikleri” düzenlendi.

Bu organizasyon Seydişehir’ in tanıtımı açısından son derece önemli. Kaymakam Sonel, Başkan Çat ve Müftü Beydilli, çok önemli bir hizmete imza atarak markamızın SEYYİD HARUN olduğunu kamuoyuna duyurmuş oldular.

Bu yıl birincisi düzenlenmesine rağmen 7 ve 8 Haziran günlerinde yapılacak etkinlikler oldukça yoğun, 7 Haziran günü Seyyid Harun Camiinde saat 17.00 de okunacak Mevlit’ in ardından saat 20.30 da Nevzat Bey düğün salonunda Moderatörlüğünü Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin’ in yapacağı Panelde,

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, in günün anlam ve önemi hakkındaki konuşması, ardından Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Altuntaş, “Toplum Eğitiminde Tasavvufun önemi” Seyyid Harun Örneği, akabinde ise Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Şerafettin Yıldız, “Seyyid Harun Veli’ nin Tarihi Kimliği” hakkında bilgi verecek.

8 Haziran günü ise Kuğulu mesire alanında Türk Tasavvuf Musiki konseri ve yemek ikramı yapılacak.

Böyle bir etkinliği gündemlerine alan ve organize eden Kaymakam Sonel, Başkan Çat, Müftü Beydilli ve etkinliğe verdikleri destekten dolayı Sivil toplum Kuruluşlarının başkanlarına teşekkür ediyorum.

ABDULKADİR ÇAT’ A BÜYÜK ÖDÜL

Seydişehir’ in başarılı belediye başkanı olarak Türkiye’ de ses getiren projelere imza atan Abdulkadir Çat, Siyaset dergisinin 19. kuruluş yıldönümü ve Siyaset ödüllerinin verildiği törende yılın İlçe Belediye Başkanı Ödülü’ne layık görüldü.

Törene, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Adnan Keskin, AK Parti Milletvekilleri Abdulkadir Aksu, Necati Çetinkaya, Menderes Türel, Fatma Salman, MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, siyasetçiler, sanatçılar ve İş adamlarının katıldı. Başkan Çat ödülünü MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal’ dan aldı.

Eşsiz doğası ve her geçen gün büyüyen ekonomisiyle Seydişehir’de güvenli yarınların çağdaş alt yapısını inşa eden, Seydişehir’i kültür, turizm, altyapı, yeşil alan ve sosyal projelerle kalkındıran Başkan Çat’ ı tebrik ediyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > Marka; Seyyid Harun,
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.