YAZARLAR

Her zaman ifade ettiğim gibi tarihi ve kültürel yapısı, sosyoekonomik ve doğal güzellikleri ile Seydişehir Konya ilinin en önde gelen yerleşim birimlerinden biridir.

Ayrıca havası, suyu, belediye hizmetleri, caddeleri, sokakları ama en önemlisi temizliği ile dikkat çeken ve ziyaret edenlerin beğenilerini açıkça ifade ettikleri, Seydişehir’de yaşayıp da ayrılmak zorunda kalanların, her karşılaştığımızda memleketinizin kıymetini bilin dedikleri güzel bir ilçe.

Bunun yanında belediyenin Atatürk Caddesi’nde başlatmış olduğu ve Avrupa standartlarının da üzerinde olacak yol, ilçenin güzelliğine güzellik katacak çok önemli ve devasa bir proje.

Ben buradan bizleri böyle güzel bir şehirde yaşattıkları için tüm belediye başkanlarımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

SİMGEMİZ OLMALI

Belediye Başkanı Abdulkadir Çat’ın zaman zaman konuşmalarında ‘Marka Bir Şehir’ hedeflediklerini ifade etmesi haklı gerekçelere dayanıyor.

Yukarıda bahsettiğim özellikleri ile Seydişehir gerçekten marka bir şehir.

Ancak, ilçe dışından kaymakamlığı, belediye başkanlığını, Eti Alüminyum Tesisleri’ni ve diğer tüm sivil toplum kuruluşları ziyarete gelen resmi ve özel kişilere Seydişehirli olarak leblebiden başka hediye edeceğimiz bir şey yok.

Gelene de gidene de leblebi hediye ediyoruz. Oysa birçok il ve ilçenin simgeleri var. Bu simgelerini çeşitli hediyelik eşyalara resmederek, ya da küçük maketlerini yaparak tanıtımda ön plana çıktıkları bir gerçek.

Bizim de misafirlerimize, ziyaretçilerimize ya da ilçe dışına çıktığımız zaman gittiğimiz yerlerde Seydişehir’i tanıtacak, hatırlatacak, hediyeliklerimiz veya her üç dört yılda bir yenilenen güncel bir kitabımız olmalı.

NELER OLABİLİR?

Seydişehir’in ön plana çıkan simgeleri, Eti Alüminyum Tesisleri, Seyit Harun Camii, Kuğulu Park ve Tınaztepe Mağarası.

Bizler içinde yaşadığımız için bu güzelliklerin farkında değiliz ve yeterince değerini bilmiyoruz. Öyle ki daha Tınaztepe Mağarası’nı gezmeyen yüzlerce Seydişehirli olduğundan eminim.

Ama dışarıdan gelenler bu güzelliklerimizi bizlere öve öve bitiremiyorlar. Bu yüzden Eti Alüminyum Tesisleri, Seyit Harun Camii, Kuğulu Park ve Tınaztepe mağaraları hazırlanacak hediyelik eşyalarda ön plana çıkarılabilir ve değerlendirilebilir.

Belki çok daha güzel fikirler de ortaya çıkabilir.

YARIŞMA DÜZENLENEBİLİR

Seydişehir’i tanıtacak, ziyaret edenlere vereceğimiz, ettiğimiz ziyaretlerde gönül rahatlığı ile götürebileceğimiz hediyeliklerimiz olmalı.

Bununla ilgili belediye başkanlığımız bireysel olarak ya da sivil toplum kuruluşlarımız ile birlikte ilçemizin simgelerini ön plana çıkartacak güzellikleri maket ya da hediyelik eşyalara dönüştürecek bir yarışma düzenlemeli.

Böylece ortaya çıkarılacak eserler maket ya da hediyelik eşya şeklinde veya resmedilerek bu işleri yapan firmalara yaptırılmalı.

Ortaya çıkarılan eserler ise belediyede, sivil toplum kuruluşlarımızda ve hediyelik eşya satan işyerlerinde bulundurulmalı. Böylece bu simgeleri ziyaretçilerimize hediye edeceğimiz gibi ziyarete gittiğimiz yerlerde de gönül rahatlığı ile verebilmeliyiz.

Marka şehir diyoruz ama simgelerimiz nerede?

> Yeni Meram >Yazarlar > MARKA ŞEHRİN SİMGESİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.