Torku Jelifest

Maliye uyardı: Büyük cezası var

  • Giriş Tarihi: 28.04.2016 20:57
  • Güncelleme Tarihi: 20:57
Maliye uyardı: Büyük cezası var

Maliye, gayrimenkullerin gerçek değerinden gösterilmesi, emlak vergisinde kaybın son bulması ve tapuda rayiç bedele son verilmesi konusunda önemli adımlar atıyor. Emlak şirketleri, belediyeler, bankalar tarafından belirlenen konut değerleri konusunda da standart getirilmesi hedefleniyor

Maliye, gayrimenkulde alım satımların gerçek bedel üzerinden yapılmasını teşvik etmek için broşürler hazırladı. Gelir idaresi hazırladığı broşürle “risk almayın, gayrimenkulünüze hak ettiği değeri verin” çağrısı yaptı.

Tapuda eksik konut bedeli ödeyenlere aradaki farkla beraber tapu harcının da dörtte biri kadar ceza kesiliyor. Gayrimenkulü hem alan hem de satandan harcın yüzde 25’i kadar vergi cezası alınıyor.

Bu kapsamda tapuda konut bedelini düşük gösteren ve konut kredisinde düşük ekspertiz yaptıranlara ceza yağdı. Evini düşük gösterenlere aradaki vergi ve gecikme zammıyla birlikte 2-10 bin lira arasında değişen cezalar kesildi.

Maliye tüketiciyi 3 konuda uyarıyor. Gayrimenkulünüzü nakit ya da banka kredisiyle de alsanız tapu işlemlerinde gerçek alım bedelini beyan etmeniz gerekiyor. İnşaat şirketi, müteahhit ya da aracılık eden komisyonculardan ödediğiniz bedel karşılığında fatura alınması gerekiyor.

Ayrıca, eksik ödenen tapu harçlarının maliye tarafından cezalı olarak tahsil edileceğinin göz önünde bulundurulması gerekiyor.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Ekonomi > Maliye uyardı: Büyük cezası var
HABER YORUMLARI