YAZARLAR

■ Ben ölünce bir elimi tabutumun dışına atın. İnsanlar görsünler ki, padişah olan Kanuni bile bu dünyadan eli boş gitmiştir.

***

Koca Yunus böyle söyler;

Mal sahibi mülk sahibi hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan var birazda sen oyalan.

Yunus Emre’nin bu iki dizesi evrensel değerde altın bir öğüdü içermektedir. Önemli olan mal- mülk zenginliği değil, manevi anlamda iç güzelliği ve değeridir.
Bir zengin ölür. Geriye bir köşkle iki oğlu kalır. Köşkü paylaşmada anlaşamazlar. Duvardan şöyle bir ses gelir.

Benim için birbirinize düşman olmayın! Ben bir hükümdardım. Çok yaşadım. Mezarda 130 yıl kaldım. Sonra, toprağımla çanak çömlek yaptılar. Kırk yıl evlerde kullandılar. Kırıldım, sokağa atıldım. Sonra, benimle kerpiç yaptılar. Bu duvarın inşasında kullandılar. Birbirinizle dövüşmeyin! Siz de benim gibi olacaksınız.”

***

En büyük zenginlik kanaattir. Fazla para ve mal kimi zaman iyi kimi zaman değildir. Bir gün Musa Aleyhisselam Tur-i Sina’ya giderken Benî İsrail’den bir yoksul dedi ki;

“Ya Musa, artık ben bu fakirliğe dayanamıyorum. Dua et de Cenab-ı Hak bana çok para versin

Hz. Musa, yanıt verdi;

“Hayırlısını iste!”

Buna karşın adam, ısrar etti. Dua edince Cenab-ı Hak buyurdu;

“Senin hatırın için veririm”

Hz. Musa aynı yerden geçerken bir de ne görsün! O adamı öldürmek üzere yakalamışlar. Nedenini sorunca anlattılar;

“ Bu adam yoksul iken mütedeyyin ve itaatkâr idi. Sonra zengin oldu. Azdı ve yoldan çıktı, sonunda haksız birisini öldürdü. Şimdi biz bunu kısas yapacağız.”

Musa Aleyhisselam “Ben dua etmiştim zengin olması için” diye düşünürken Cenab-ı Hak’tan ilham geldi,

“Ya Musa onun eski hâli uygundu, o buna razı olmadı, başına bu işler geldi. Salebe de böyle oldu. Resulullah’tan zenginlik için dua istedi, Efendimiz, “Senin hakkında hayırlısı budur” uyarısına karşın zenginlik istedi, zengin oldu. Sonra mürted oldu. Hatta onun için âyet-i kerime geldi, “Ona dua etmeyin” diye. Mümin daima Allahü Teala’dan hayırlısını istemeli. Çünkü biz bilemeyiz. Allahü Teala Kur’an-ı Kerim’de mealen buyuruyor ki: “Siz bazı şeyleri istersiniz ve çok memnun olursunuz, bilmezsiniz ki o sizin için şerdir. Bazı şeyler sizi üzer sıkar, ama bilmezsiniz ki o sizin için hayırlıdır.”

***
Eshab-ı kiramdan biri yaşama veda eder. Hz. Peygamberimizin de olduğu sırada tam kabre konulacakken bir yakını koşarak gelir ve der ki;

“Sana cennet nimetleri afiyet olsun!

Peygamberimiz sorar;

“Nereden biliyorsun?”

Yanıt verir;

“O, her zaman namaz kılar oruç tutardı.”

Peygamberimiz, devam eder;

“Onları saymaya gerek yok. Sen sadece ‘o Allah’ı ve Peygamberini severdi’ de yeter. Çünkü kişi sevdiğine itaat eder.”

BİR DAMLA:

■ Deniz gibi mal kazan, fakat sen üzerinde gemi ol.

■ Hiçbir mal sizin değil, neyi bölüşemiyorsunuz? Hiçbir can sizin değil, niye dövüşüyorsunuz?

■ Mirasını soyundan gelenlere bırakmayanların cenazesini soysuzlar kaldırır.

■ Marifet iltifata tabidir

Müşterisiz mal zayidir.

> Yeni Meram >Yazarlar > MAL DA YALAN MÜLK DE YALAN!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.