Torku Jelifest

Mahsur kalan dağcılara ulaşıldı

  • Giriş Tarihi: 9.02.2015 14:33
  • Güncelleme Tarihi: 14:33
Mahsur kalan dağcılara ulaşıldı

Yoğun tipi nedeniyle Bozdağ’da mahsur kalan ve arama kurtarma ekiplerinin çalışması sonucu ulaşılan 19 dağcı, İzmir’in Ödemiş ilçesine ulaştırıldı.

Mutlu Akü

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ve Arama Kurtarma Derneğince (AKUT) sabaha karşı bulundukları yere ulaşılan dağcılardan bacağından yaralı olduğu belirtilen Şerif Aglıç, askeri helikopterle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi.

Diğer 18 dağcı ise ekiplerle birlikte dağdan inerek Ödemiş’e ulaştı. Bölgede bekletilen 112 Acil Servis ekiplerince sağlık kontrolünden geçirilen dağcılar, daha sonra aileleriyle bir araya geldi.

Mevsim Dağcılık ve Kampçılık Doğa Sporları Kulübü’nden Oğuz Uztan, 19 dağıcının Efe Şerif Ağlıç, Tuğba Çopur, Onur İnalpolat, Cemile Kuralay, İbrahim Bedir, Serdar Türkoğlu, Şirin Pala, Serdar Tuncel, Alirıza Aslan, Eren Tuncay, Berna Dişçi, Osman Yüksel, Mehmet Yapıcı, Yeşim Uğur, Ahmet Öztürk, Hayriye Öztürk, Mehmet Turan, Murat Gümüşsu ile soyadı henüz belirlenemeyen Erdinç isimli emekli bir albay olduğunu bildirdi.

Ödemiş Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Ziya Yurdakonar, AA muhabirine yaptığı açıklamada 19 dağcıdan 1’inin helikopterle İzmir’e götürüldüğünü, 18 ‘inin ise indirildikleri mahallede bekleyen sağlık ekiplerince sağlık kontrolünden geçirildiğini aktardı.

Sağlık ekiplerinin yönlendirmesi üzerine dağcılardan Serdar Tuncel, Mehmet Yapıcı, Şirin Pala, İbrahim Bedir, Yeşim Uğur, Serdar Türkoğlu ve Ali Rıza Arslan’ın Ödemiş Devlet Hastanesi’ne getirildiğini kaydeden Yurdakonar, bu kişilerin sağlık durumunun iyi olduğunu ifade etti.

Kurtarılma anı görüntülendi

Öte yandan, Bozdağ’da ekiplerin 15 saat sonra ulaştığı dağcılar, kurtarılmalarına anını görüntüledi.

Ege Üniversitesi Dağcılık Kulubü üyeleri tarafından kaydedilen görüntülerde dağcılar, Bozdağ’a hangi yolu izleyerek çıktıklarını anlattı. Karla kaplı dağın zirvesinden görüntülerin yer aldığı videoda bacağındaki rahatsızlık nedeniyle arkadaşlarının yardımıyla ısı yalıtımı sağlayan çadırda dinlendirilen Şerif Ağlıç ile diğer dağcılar da görülüyor. Görüntülerde ayrıca, kazazedenin bölgeye ulaşan helikoptere askerlerin ve arkadaşlarının yardımıyla bindirilmesi de yer alıyor.

“Tipi 15 dakikada ayak izlerimizi sildi”

Kurtarılan dağcılardan emekli ziraat mühendisi Eren Tuncay, her hafta dağcılık etkinliklerine katıldığını, Bozdağ’a da daha önce çıkmasına rağmen ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını belirtti.

Zirveye çıkar çıkmaz tipinin başladığını anlatan Tuncay, hemen geri dönmeye başladıklarını, zirveye çıkmak isteyen başka dağcılara “gelmeyin” dediklerini aktardı. Tipi nedeniyle 10-15 dakika içinde kardaki ayak izlerinin silindiğini ifade eden Tuncay, şöyle konuştu:

“Çok sis vardı. 1-2 metre önümüzü göremiyorduk. Birbirimize yakın olarak yürüdük. Bir kaç yol denedik kaybolunca, fakat başarılı olamadık. Rehber arkadaşımız can güvenliğimizi tehlikeye atmamak için kuytu bir yerde toplanmamızı sağladı. Orada beklemeye başladık. Her yere telefon ettik bizi kurtarın diye. Sabah 05.00’te Ege Dağcılık’tan 5 genç arkadaşımız çoğu insanın canını kurtardı.”

Yanlarında gerekli ekipmanlarının olduğunu söyleyen Tuncay, sözlerinin şöyle sürdürdü:

“Gece boyunca birbirimize sarılıp ısındık. Tek başımıza olsak hasta olup ölürdük. Sabaha doğru artık çok uyku bastırdı, 24 saattir uykusuzduk. O sırada arkadaşlar geldi. Uyumak çok tehlikeli, hiç bir arkadaşımızı uyutmadık, epey performans sarf ettik uyutmamak için. Hareket ettik sürekli. Yeterli suyumuz vardı. Zaten yiyeceği insan hiç düşünmüyor. Sabaha karşı ümitsizliğe kapılmaya başladık.”

Dağcılar Mehmet Yapıcı ise, “dayanışma içinde morallerini bozmadan sabaha kadar beklediklerini, zor bir gece geçirdiklerini” anlatarak, kurtarmaya gelenlere teşekkür etti.

“Donacaklarını sanıyorlardı”

Dağcılara ulaşarak aşağı inmelerini sağlayan ekipte görev yapan Emrah Kanbur ise Ege Dağcılık Kulübü’nden 4 kişi olarak yola çıktıklarını, birkaç gönüllü dağcının da kendilerine katıldığını anlattı.

Sis nedeniyle bir metre aralıklarla yürüdüklerini dile getiren Kanbur, şunları kaydetti:

“Zor şartlardı ama bildiğimiz yerdi. Yıllardır buraya sürekli geliyoruz. 4-5 saat sürdü bizim onları bulmamız. Ulaştıktan sonra yarım saat orada onlarla ilgilendik. Sesimiz duyduklarında çok sevindiler. Donacaklarını sanıyorlardı. Tecrübesiz bir ekipti. Onları telkin ettik, ‘hepinizi aşağıya indireceğiz’ dedik, onlar da bize inandı, dediğimizden çıkmadılar. Kontrollü bir şekilde aşağıya indik. Bir arkadaşın durumu kötüydü, onu hemen tuluma aldık, helikopter gelecekti onun için, iki kişiyi de yanında bıraktık. Biz kalan 18 kişiyi aşağıya indirdik.”

Mahsur kalan dağcıların kendilerini gördüğünde ilk olarak, “Allah razı olsun” dediğini aktaran Kanbur, Ege Dağcılık olarak 2 sene önce Bozdağ’da meydana gelen ölümlü bir kazada da gönüllü olarak çalışmalara katıldıklarını sözlerine ekledi.

Sağlık durumları iyi

İzmir Valisi Mustafa Toprak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bozdağ’da mahsur kalan ve ekiplerin çalışması sonucu ulaşılan 19 dağcının genel sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirdi.

Uzun süre soğukta kalan dağcılara ilaç takviyesi yapıldığını ve çeşitli tetkikler uygulandığını anlatan Toprak, şöyle devam etti:

“Bunun dışında ekip lideri ve yaşı biraz kıdemli olan bir dağcıda yürüyememe ve titreme benzeri sorunlar ortaya çıktı. Sabah uçuşun elvermesi üzerine helikopterle bir deneme uçuşu yapıldı, sepet indirildi ve o da alındı. Biraz önce buraya geldi ve ilgili sağlık kuruluşuna gönderildi. Şu an itibarıyla 19’unun da genel sağlık durumları iyi gözüküyor, bir sorun gözükmüyor. Herhangi bir semptom ve ileri bir şey gelişmezse demek ki sağ sağlim aileleriyle kavuşmuş olacaklar.”

İzmir’in Ödemiş ilçesinde 19 dağcı, dün yoğun tipi nedeniyle Bozdağ’da mahsur kalmış, yaklaşık 15 saatlik çalışmanın ardından sabaha karşı bulundukları alana ulaşılmıştı. Aynı bölgede 2013 yılında da çığ düşmüş, bölgeye çıkan yollar uzun süre araç ve yaya trafiğine kapatılmıştı.> Yeni Meram >Türkiye > Mahsur kalan dağcılara ulaşıldı
HABER YORUMLARI