Ruşeym Torku

Mahkemeler Ankara’ya Bağlanacak

  • Giriş Tarihi: 12.07.2013 18:15
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Mahkemeler Ankara’ya Bağlanacak

Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan, terörle mücadele kapsamındaki suçlara bakan ağır ceza mahkemelerinin Ankara’ya bağlanması için girişimlerde bulunulduğunu söyledi.

Why Note!?

Kayacan yaptığı açıklamada, “HSYK tarafından 11/07/2012 tarihinde 05/07/2012 tarihli ve 28344 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6352 sayılı Kanun’un 75 inci maddesi ile değişik 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 10 uncu maddesi gereğince anılan kanun kapsamında suçlarla ilgili davalara bakmak üzere görevlendirilecek ağır ceza mahkemelerinin ve yargı alanlarının belirlenmesine ilişkin 11 yerde bölge ağır ceza mahkemelerinin kurulmasına karar verilmiş olup, bu karar uyarınca da Konya İli Antalya İline bağlanmış idi. Baromuz tarafından belirtilen mahkemenin Konya’da açılması gerektiğine ilişkin olarak girişimlerde bulunulmuş; hiç değilse Konya’nın ulaşım yönünden çok daha elverişli olan Ankara’ya bağlanması gerektiği ifade edilmiş, sorunun çözümlenmesi için nihayet Konya milletvekillerimizden destek çağrısında bulunulmuştu. Konya’mızın değerli milletvekilleri tarafından sorunun çözümlenmesi için çaba gösterilmiş ve özellikle Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin ile bizzat görüşmemizi sağlayan AK Parti Konya Milletvekillerimizin girişimleriyle Konya’nın Ankara’ya bağlanmasının uygun görüldüğü bizzat adalet bakanımız tarafından baromuza bildirilmiştir. Alınan bu kararla Konyalı hemşerilerimiz ve mensuplarımızın mağduriyetleri önemli ölçüde giderilmiş bulunmaktadır” dedi.

Bölge Ağır Ceza Mahkemesinin Konya’da da kurulması gerektiği yönündeki çalışmaların da devam ettiğini belirten Kayacan, “Önemli bir yanlıştan kısmen de olsa dönülmesi için çaba gösteren Konya Milletvekillerimize ve özellikle Adalet Bakanlığı nezdindeki girişimlerinden dolayı AK Parti Konya Milletvekillerimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Mahkemeler Ankara’ya Bağlanacak
HABER YORUMLARI