Torku Jelifest

Mahkeme elektrikte alınan 5 bedelin iadesine hükmetti

  • Giriş Tarihi: 16.03.2016 10:06
  • Güncelleme Tarihi: 10:10
Mahkeme elektrikte alınan 5 bedelin iadesine hükmetti

Tüketicilerin şikayetçi olduğu elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedeli gibi haksız ücretler artık alınmayacak mı? Mahkeme elektrik faturasındaki 5 kalemi iptal etti

Mutlu Akü

Erzincan Tüketici Mahkemesi, avukat Bahadır Pir’in ortağı olduğu akaryakıt istasyonuna gelen elektrik faturasında yer alan 5 kalem ödemenin yasa dışı olduğu iddiasıyla açtığı davada, bu bedellerin iadesi ile bundan sonraki faturalardan çıkarılmasına karar verdi.

Erzincan Barosu’na kayıtlı avukatlardan Pir’in, ortağı olduğu akaryakıt istasyonuna tahakkuk edilen elektrik faturasında, “dağıtım”, “iletim”, “kayıp”, “PSH sayaç” ve “PHS” bedeli adı altındaki kalemlerin yasa dışı olduğu iddiasıyla Erzincan Tüketici Mahkemesi’ne açtığı dava sonuçlandı.

Mahkeme, 10 Mart tarihinde sonuçlandırdığı davada, söz konusu bedellerin yasal dayanağı olmadığına karar vererek, davaya konu faturadaki kesinti bedellerinin iadesine ve bundan sonraki faturalarda bu kalemlerin çıkarılmasına hükmetti.

‘Tüketicilerin faydalanabileceği bir karar’

Avukat Pir, mahkeme kararına ilişkin yaptığı açıklamada, mahkemenin yaklaşık 1 yıl süren yargılama sonucunda, gerekli araştırmalar ve bilirkişi raporları alınarak, iddiaya konu olan ödeme kalemlerini yasa dışı bularak iadesine ve bundan sonraki faturalarda yer almamasına karar verdiğini kaydetti.

Pir, “Tüketici mahkemesinin verdiği bu karar, tüm tüketicilerin faydalanacağı bir karar oldu. Bu kararın, vatandaşlara yol gösterici olacağı ve diğer davalar için emsal olacağı düşüncesindeyiz” şeklinde konuştu.> Yeni Meram >Ekonomi > Mahkeme elektrikte alınan 5 bedelin iadesine hükmetti
HABER YORUMLARI