YAZARLAR

■ Dime kim yârda yok cevr-ü cefâdan gayrı

Ne dilersen bulunur mihr-ü vefadan gayrı.

Kalb-i münkesirim yoktur bana deva yârdan gayrı,

Görmedim mihr-ü vefa âlemde ahu-zardan gayrı.

***

Bizim Oğuz yazınca, konu yine gümbür gümbür, gündeme geldi;

Mahalle ve sokak adları!

Bu adları çoğaltmak da olanaklıdır;

Bulvarlar, caddeler, alt ve üst geçitler, vb.

Merhum Haydar Koyuncu ile kardeşi merhum Seyit Koyuncu yöremize çok yönlü hizmet etmiş elleri öpülesi insanlarımızdır. Yakın tanırdım; kadim dostlarımdı. Her türlü ilgi ve vefayı hak etmiş, saygın ve yetkin kişilerdi. Adları kentin en önemli köşelerinde ebedileştirilmelidir.

Yazılarımı özenle dikkate alan Seydişehir Belediye Meclisi, Alüminyum Tesisleri’nin gerçek mimarı, kısa süre önce yitirdiğimiz Necati Kalaycıoğlu adını bir caddeye vererek ahde vefasını gösterdi. Buna öncülük eden çalışkan Belediye Başkanı Sayın Çat’ı içtenlikle kutluyorum. Böylesi hizmet dolu çok yönlü insanlar kolay yetişmiyor.

Oğuz’un yazısına yanıt veren ve destekleyen Karatay Üniversitesi’nin değerli Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu’na da teşekkürler.

Elbette “Nerede o eski günler?” diyecek ve bugüne döneceğim. Döner dönmez de elinde fener güpegündüz sokakta, her yerde Sinoplu Diyojenin adam gibi adam aradığı gibi vefa arayacağım; ancak düş kırıklığına uğrayacak, adım gibi biliyorum ki, yine bulamayacağım.

Şimdiye değin, Konya’ya hizmet edenlere verilen adları asla yadsımıyorum, iyidir, hoştur ve yerindedir. Kendi insan ve zenginliklerimiz durup dururken başka yerlerden kopyalanmış “ad ithaline” ne gerek var? Onların yerine bize hizmet edenlerin adını versek?

Vefa, adalet gibi, herkes için gereklidir.

***

Konyalı değil ama Konya’ya hizmet etmiş hemşeri sayacağımız iki Tıp adamı vardı;

Dr. Metin Canonat ve Dr. Çetin Özek!

Metin abi; Numune Hastanesi’ni büyüten, yücelten başhekim! Sadece Tıp alanında değil Konyaspor’a da kalıcı hizmetlerde bulunan bir Konya aşığı. Son nefesini de bu kentte verdi.

Cengiz Özek; Meram Tıp Fakültesi’nin temel taşıdır. Dr. Cengiz Özek, Akyokuş’daki Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin başhekimiydi. Prof. Dr. Asım Duman Hoca’nın girişimleriyle açılacak Tıp Fakültesi için yer aranıyordu. Hastanenin Yardım ve Yaşatma Derneği’nin başkanıydım. Dr. Cengiz Özek’in başkanlığında toplandık, bir kalemde bütün alan ve tesislerin üniversiteye devrine karar verdik. Muhteşem Meram Tıp Fakültesi kompleksi işte bu kararlılık içinde böyle doğdu.

Filmi geriye sarıp diyelim ki;

Klasik “Hastane Caddesi” yerine, Dr. Metin Canonat Caddesi; Meram Tıp Fakültesi yoluna Dr. Cengiz Özek adları verilse vefa örneği oluşturmaz mı?

Merhum Dr. Canonat ve Dr. Özek bunları analarının helal ak sütü gibi hak ettiler. Konuyu daha önce kaç kez dile getirdim. Duyan olmadı. Endişem, ad koymalara siyasetin karışmasıdır. Oysa hizmet, siyasetin çok uzağındadır. Sağır kulaklara bir kez daha duyurmak istedim.

Konya adını yurt içinde ve dışında onurla duyurmuş, gazeteci, şair, sanatçı ve bilim insanları var. Örneğin, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Muvaffak Sami Onat, Rüştü Özal, Celaleddin Kişimir , Mehmet Önder

, Ref’i Cevad Ulunay , Suad Abanazır , Baha Vefa Karatay, Selçuk Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ali Rıza Çetik, Merhum Rektör Süleyman Kadayıfçı, daha niceleri.

“Adalet” gibi, “vefa” da herkes için gereklidir!

Bir gün gelecek, tümümüz “vefayı” arayacağız.

BİR DAMLA:

Hüsran, sade romanlarda,
Sade söylenir cevr-ü cefa;
Ve bir semt ismidir İstanbul’da sade;
Vefa!

> Yeni Meram >Yazarlar > MAHALLE VE SOKAK ADLARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.