YAZARLAR

■ Bir kişi Allah’tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, Allah da onu kimseye muhtaç etmez. ***Mağdur ne demek; Haksızlığa uğramış, kıygın. Örneğin Atatürk’ün “Efendiler, asırlardır, Şarkta mağdur ve mazlum olan milletim.” nitelemesinde olduğu gibi.

TDK sözlüğüne göre haksızlığa uğramış kimse. Sözcük, kıygın olarak da belirtilmiş Suçtan ya da haksız eylemden kıyıma.

Türk olmanın asil bir geleneği vardır;

Mağdurun yanında yer almak!

Bizi biz yapan soylu niteliklerimizin en önde gelenidir;

Yenenin yanında değil, yenilenin yanında yer alırız.

Kocamanca bir ancaaakk.. Özellikle son dönemlerde bir yandaş furyasıdır, gidiyor ya! Yandaş demek bir bakıma löpçü, menfaatçı, aç gözlü demek. Yandaşlar “hep bana, hep bana” derler. Mağdurun yanında değil hep galibin yanında yer alırlar. Bunları toplumun katmanlarında görmek olanaklıdır; Siyasette, ticarette, medyada, her yerde her alanda vardır. “Mağdurun yanında yer alma” geleneğimizi altüst eden bu tür yaklaşımlar biraz da etik anlayışı sorunudur;

■ Dünyalık mal sana yöneldiği zaman sen de vermesini bil. Zira vermek o malı tüketmez. Dünyalık mal senden yüz çevirdiği zaman yine ver. Çünkü o mal devamlı sende kalmayacaktır.

■ İyilik etmek, fenalıktan sakınmak hususunda birbirinizle yardımlaşın. Günah işlemek ve haddi aşmak üzerinde yardımlaşmayın.

■ İyilik etmek, fenalıktan sakınmak hususunda birbirinizle yardımlaşın.

Günah işlemek ve haddi aşmak üzerinde yardımlaşmayın.

■ Bildiklerini etrafına aktarmayanlar, sırtına kitap yüklü eşek gibidir.

***

Tarihten anımsama;

Bir ovada iki ordunun savaştığını gören Ertuğrul Gazi askerlerine sormuş;

– Yiğitlerim hangi tarafa yardım edelim?’
Kardeşi Dündar şu yanıtı vermiş,

– Galip tarafa yardım edelim, onların zafer ganimetlerinden istifade ederiz!

Bu yanıt karşısında Ertuğrul Gazi kaşlarını çatmış ve adeta haykırmış;

– Türkün şanına ancak yenilenlere zayıflara yardım etmek yaraşır. Galibe yardım etmek insana ne şan, ne de şeref kazandırır.
Ertuğrul Gazi’nin bu çıkışı karşısında Türkler kaybetmek üzere olan tarafa yardım edip onların kazanmasını sağlamışlar. Yardım edilen taraf Selçuklular, düşman da Moğollar imiş. Bu olaya son derece memnun olan Selçuklu Sultanı Alaeddin Kayı aşireti Reisi Ertuğrul Gazi’yi Bizans sınırına uç beyi atayarak Söğüt kasabasını ile Domaniç yaylasını ona vermiş.*** Yardımla ilgili atasözleri; ■ Kele, köseden yardım gelmez
Komşu komşunun külüne muhtaçtır
Veren eli herkes öper ona saygı duyar. ■ Verirsen doyur, vurursan duyurYakın dost , hayırsız akrabadan yeğdir .İyilik eden iyilik bulur. Bir karşılık beklemeden yardım yapan, kayıran, ■ Az veren candan, çok veren maldan. ■ Yalnız taş duvar olmazNe verirsen elinle, o gider seninleEl eli yıkar, iki el de yüzüDost dostun eyerlenmiş atıdırDoğrunun yardımcısı Allah’tır.El el ile değirmen yel ile. BİR DAMLA

■ Sana ihtiyacını arz eden kimsenin ihtiyacını yerine getirmek vacip olur.
■Yardım almaya alışanlar, emir almaya da alışırlar.

> Yeni Meram >Yazarlar > MAĞDURUN YANINDA YER ALMAK!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.