Torku Jelifest

Madımak olayının üzerinden 22 yıl geçti

  • Giriş Tarihi: 2.07.2015 11:19
  • Güncelleme Tarihi: 11:26
Madımak olayının üzerinden 22 yıl geçti

Sivas Valisi Alim Barut ve Belediye Başkan Vekili Erdal Karaca, kentte 2 Temmuz 1993'te çıkan olaylarda hayatını kaybeden 37 kişi için eski Madımak Oteli binasında oluşturulan anı köşesine kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleriyle karanfil bıraktı.

Barut, Karaca ve beraberindekiler, Sivas Valiliği önünden yürüyerek İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasına geldi. Karaca ve kurum yöneticileri olaylarda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu anı köşesine karanfil bıraktı.

Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Barut, 2 Temmuz 1993’ün tarih olarak Sivas’ın ve Sivaslının hafızasına acılarla dolu, kara bir gün olarak geçtiğini söyledi.

Görünene göre karar verenlerin ne kadar az şey gördüklerinin farkında olmadıklarını dile getiren Barut, “Çünkü ilk anda gördükleri gösterilmek istenendir. Hedef saptırılarak gerçeklerin görülmesi engellenmektedir. Provokatörler maalesef amacına ulaşmış, Sivas’ın alnına kara bir leke çalınmıştır. Çatışma var gibi gösterilmiş, peşin hükümlerle şunu bunu suçlamak, olanı, olayı ortadan kaldırmaz. Ortak değerlerimiz o kadar çoktur ki farklılıklardan hareket ederek birlik ve beraberliğimiz bozulmaya çalışılmıştır” diye konuştu.

– “Ne acılar dindi ne de ateş söndü”

Barut, Sivas’ta yaşananların bir çatışma olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Tamamıyla Sivas’a yönelik icra edilmiş olaylardır. Hoşgörü içerisinde 2 Temmuz 1993 tarihine kadar asırlardır bir arada yaşamış, o gün bugündür gene bir arada yaşayan ve bir arada yaşama arzusunda olan milletimizin birlik ve beraberliğine, huzur ve güvenliğine kast edilmiştir. Asırlardır senliğe benliğe mahal vermeyen bu topraklarda, yaşanmış en kara bir gündür. Farklılıkları derinleştirip husumet doğacak ortam oluşturulması amaçlanmaktadır. 2 Temmuz 1993 öncesinde sonrasında hoşgörülü, bir arada yaşayan Sivaslıların kan ve gözyaşına mahkum edilmesini nefretle, lanetle kınıyorum. Buradaki yangın, maalesef Sivas’ın geleceğini ateşe verdi. Ne acılar dindi ne de ateş söndü. Bu acı bizim acımızdır. Hayatını bu olaylarda kaybedenlerin acısı hala içimizi yakmaktadır. Hepsi bizim kaybımız, bizim değerimiz, bizim geleceğimizdir. Geriye bakarak ilerlenmez. Tabii ki acılarımızı unutmayacağız. Tarihin tekerrür etmemesi için birlik ve beraberliğimizi bozmadan geleceğe yöneleceğiz. ”

Madımak Oteli yangınında hayatını kaybeden 37 vatandaşın anısı önünde saygıyla eğildiğini ve onları rahmetle andığını ifade eden Barut, “Milletimize, yakınlarına, tüm Sivas’a ve Sivaslılara başsağlığı diliyorum” dedi.

Barut ve beraberindekiler, anma programının ardından eski Madımak Oteli binasından ayrıldı.

SAYFA 1 2


> Yeni Meram >Türkiye > Madımak olayının üzerinden 22 yıl geçti
HABER YORUMLARI