YAZARLAR

Maden kazalarının en fazla yaşandığı ve olan-bitenin direkt olarak kadere bağlandığı bir ülkeyiz maalesef!..

Tedbir alma konusuna ne kadar soğuk bakıldığını, her maden kazası sonrasında daha net görmek mümkün!

Maden ocaklarının ıslahı, teknolojilerinin yenilenmesi, Maden içinde gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması, ocakların içinde madenci kaçış odalarının bulunması yıllardan beri söylense de, her kaza sonrasında dikkate alınıyormuş gibi yapılsa da, iş uygulama noktasına geldiğinde maden sahiplerinin elleri ceplerine gitmiyor!

Denetleme mekanizmasının yaptırım gücü olmaması, olmazsa olmaz şartlar gerçekleşmeden hiçbir madene çalışma ruhsatı verilemez gibi maddelerin bulunmayışı, hiç bir faciadan ders almadığımızı, dahası ders almaya niyetinimizin de, olmadığını gösteriyor!

Yıllarca Zonguldak kömür havzasında çöken ocaklarda, göçen ocaklarda, grizu patlamalarında giden canlar, sönen ocaklar, evlerinin direkleri çöken haneler “vah…vah- tüh…tüh!” edebiyatlarıyla, “cek ve caklı” açıklamalarla atlatıldı.

Son dönemin en büyük maden faciası olarak gösterilen Soma’nın ateşi söndü. Madenlerde saymaya çalıştığımız tedbirler ne ölçüde alındı, neler yapıldı bilen yok!

Tam her şey zamana yayılmış, unutulmaya yüz tutmuşken, hemen yanıbaşımızda Ermenek Cenne kömür havzasındaki bir kömür ocağında 300 metre derinlikte su kaynağı patladı. 18 madenci, maden kaçış odası olmadığı itirafları arasında korkulu ve endişeli bir bekleyişle, binlerce ton suyun tahliyesini ve tahliye sonrasındaki gelişmeleri bekliyor.

Soma’da yaşanan maden kazasında, iş ve işçi güvenliği açısından yerine getirilemeyenler yüzünden 301 can gitti.

Giden canlar maden ocakları sahiplerine ders olmadı.

Deniyor ki, tüm imkanlar seferber edildi!

Tüm imkanlar seferber edilse ne olacak? Soma’da tüm imkanlar seferber edilde ne oldu?

Tüm imkanlar maden ocaklarında bu kazalar yaşanmadan önce iş ve işçi güvenliği için seferber edilmeliydi.

Maden Ocaklarının ölüm ocaklarına döndürüldüğü bir ülkede yaşıyoruz. Kaçış odası denilen Madencinin ocak içindeki sığınma odalarının olmadığı ülkeler hangi ülkeler biliyor musunuz?

Afganistan, Pakistan ve Türkiye!

Ölümü göze alarak o madenlere giren insanların sırtından para kazananlar bu vebali nasıl taşıyacaksınız?

Madenleri denetlediğinizde iş ve işçi güvenliği açısından eksik, kusur ve hata bulmayan denetmenler, nasıl huzur içerisinde başınızı yastığa koyuyorsunuz?

Utanmadan, sıkılmadan, bütün bu işlere kader diyenler var!

Kadersiz madencilerin kadersizliği, ocak sahiplerinin vicdansızlığından başka bir şey değil.

Maden kazalarını önleyebilecek, asgariye indirebilecek en büyük adım, maden sahiplerinin madenleri iş ve işçi güvenliği açısından, kaçış odalı bir şekilde yeniden dizayn etmeleri ve bu çalışmalar tamamlanmadan ve denetimi yapılmadan işletmeye açmamalarıdır.

Değilse, en kestirmeden , parmağımızı bile kımıldatmadan, kadere bağlanan maden kazaları, bütün imkanlar seferber edilmesine rağmen şu kadar işçi kurtarılamadı haberleri ile çalkalanır durur.

İş işten geçtikten sonra, ne kadar imkanımız varsa yığmayı, daha başka ne yapalım der gibi bir hava yaratmayı marifet sayma huyumuzdan vazgeçemiyoruz.

Ermenek-Güneyyurt-Cenne bölgesindeki kömür ocağında ocak içinde mahsur kalan 18 işçi, yazımı yayınlanmak üzere gönderdiğim saatlerde hala maden içerisinde mahsur vaziyetteydiler.

Olay berbat. Ocakların içler açısı hali berbat, Maden yetkilisinin açıklamaları berbat mı, berbat.

Ancak, Rabbimden umut kesilmez. Dualarımız ilerleyen saatlerde 18 işçimizin sağ salim kurtarılarak, ailelerine ve sevdiklerine kavuşmaları.

> Yeni Meram >Yazarlar > Maden kazaları kadere bağlanamaz!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.