Ruşeym Torku

‘Maddiyat değil sevgi verin’

  • Giriş Tarihi: 2.04.2013 9:33
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
‘Maddiyat değil sevgi verin’

Çocuklarla ilgili gerekli adli işlemleri yapan Konya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Menderes Ateş’le çocuk suçlarını konuştuk.

Why Note!?

Hepimizin en değerlisi çocuklarımız. Tüm kötülüklerin onlardan uzak olması tek dileğimiz. Kötülüklerden çocuklarımızı uzak tutmak, onların da kişilikli, ahlaklı, topluma yararlı, saygın birey olmaları en büyük isteğimiz. Ama yaşamda her şey maalesef bizim istediğimiz gibi gerçekleşmiyor. Suç işleyen ya da suça karışan çocuklar söz konusu. Bu Çocuklarla ilgili gerekli adli işlemleri yapan Konya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Menderes Ateş’le çocuk suçlarını konuştuk.

En çok karşılaştığınız çocuk suçları neleri kapsıyor?

Çocuk suçu dediğimiz vakalar oldukça az. Bu sevindirici. Çocuk bilinçsiz suç işliyor. Mesela hırsızlıkla karşılaşıyoruz. Ama bu vasıflı hırsızlık değil. Çocuk ihtiyacı olan bir şeyi, çoğu zaman suç olduğunu düşünmeden alıyor. Bu bir simit de olabilir, bir bisiklet de. Masumane diyebiliriz. Çoğunlukla karşılaştığımız vaka bu. Pek çoğumuz için önem arz etmeyen bir obje başka bir çocuk için ulaşılması zor olabiliyor. Çocuk bunu elde ettiği zaman çok büyük bir kazanç elde etmiş gibi hissediyor.

Evden kaçan çocuklarla da çok karşılaşıyor musunuz?

Evden kaçan çocuklar da elbette karşımıza çıkıyor. Önemli olan çocuğun uzun süre kayıp olmaması. Çocuk, bir durum karşısında ailesinden korkup evden kaçabiliyor. Çok istisnalar dışında bu çocuklar zaten genellikle evlerinin yakınlarında bir yerlerde dolaşırlar ya da yakın akrabalarının yanına giderler. Böyle durumlar çok sıkıntılı değildir. Birkaç saat içerisinde çocuk bulunarak ailesine teslim edilir. Bazen de internet ya da farklı mecralarla tanıştığı gençle kaçan kız çocukları olur. Böyle durumlar da genellikle çocuklar kısa süre içerisinde ortaya çıkar. Bir çocuğun uzun süre ortada olmaması ciddi bir olaydır. Ama çok nadir karşılaştığımız durumdur.

Deneyimlerinizden yola çıktığımız zaman çocukların en çok sorun yaşadığı dönemi söyler misiniz?

Elbette ki ergenlik dönemi. Bu dönem çocuklar üzerinde en çok dikkat edilmesi gereken dönem diyebiliriz. Ergenlik döneminde olan çocuklar için ailelerin biraz daha hassas davranması ve kendi çocuğunun kişiliğine göre hareket edip tavır alması gerekir. Ne çok baskıcı, ne de çok serbest bir tavır. Dengeyi iyi sağlamak gerekiyor.

Tekrar suça dönersek; ailelerin ne gibi tavırları çocuğu suça itiyor?

Baktığımız zaman standart ailelerin çocukları da aileleri gibi normal yaşamlarını sürdürüyor. Aile içerisinde her gün kavga ediliyorsa, uyuşturucu, uyarıcı kullanılıyorsa, Sorumsuzluk, ilgisizlik en üst düzeydeyse, burada yetişen çocuklar da zamanla sorunlu hale gelebiliyor. Bu sorun evden kaçmaya ya da farklı davranış biçimlerine itebiliyor. Ayrıca bir de çocuğun kendinden kaynaklanan etkenler var. Eğer çocuk psikolojik rahatsızlığa sahipse, zeka özürlüyse de ya evden farkında olmadan uzaklaşıyor, ya da gittiği yerde kayboluyor. Ailevi pek çok sorun, çocuğun sorunlu olmasına etki ediyor. Kısaca diyebiliriz ki ‘Sorunlu aile, sorunlu çocuk’

Ailelere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Çocukların en çok sevgiye ihtiyaçları var. Sevgisizlik ve ilgisizlik çocukları suça itiyor. Çocuğun her türlü gereksinimini karşılamak yetmez. Çocuklarınızla geçireceğiniz nitelikli zaman, onlara sevginizi ve ilginizi hissettirmeniz çok daha önemli. Çocuk bunu iyi hissettiği taktirde maddiyatla sağlamaya çalıştığınız çok şeyden daha etkili sonuç alınacaktır. Bir de her ne olursa olsun, çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamayın. Kardeşiyle bile. Her çocuk farklı bir birey ve bu kıyaslamalar çocuk üzerinde tahmin bile edemediğimiz yıkımlara yol açabiliyor. Evinde sevginin, saygının hakim olduğu, ilgili, şefkatli ailelerde zaten sorun da kalmıyor. Standart aile dediğimiz bu tarz yaşantısı olan ailelerde her hangi bir sorun yaşandığı taktirde bile çözümü de kolay oluyor. Ola ki çocuk hiç beklenmediği düşük not almış ve ailesinden çekindiği için evine gitmemiş. Bu tarz ailelerde aile tutuşuyor ve soluğu karakolda alıyor. Çocuk başından beri üzgün ve korku içerisinde. Evinin yakınlarından uzaklaşamıyor. Birkaç saat içerisinde çocuk ailesine kavuşturuluyor. Pişmanlık, özeleştiri devreye girebiliyor. Ancak sorunlu aileler dediğimiz ailelerde çocuk evden uzaklaşıyor. Çocuğun gelmemesi aile için çok önemli değil. Çocuk da ailesinin üzüleceğini, kendisini arayacağını düşünmüyor bile. Bu tarz vakalarla nadir de olsa karşılaşılıyor.

İnternet konusunda ne söylemek istersiniz?

Çocuklarımız için vazgeçilmez. Kontrollü, doğru kullanıldığı sürece elbette ki bundan çocuklarımızı yoksun bırakamayız. Ancak çocuklarımızın oynadığı oyunlara, iletişim kurdukları kişilere çok dikkat etmemiz gerekiyor. Şiddet içerikli her türlü oyun, dizi, filmden uzak tutmalıyız. Her çocuk hepimizin.

Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ‘Maddiyat değil sevgi verin’
HABER YORUMLARI