YAZARLAR

12 Haziran seçimleri, “çizik yiyen vekiller” sayısının çokluğuyla tarihe geçecek:

AKP;167, CHP; 64, MHP; 27

■ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan listelerde 68 doktora, 112 lisans üstü, 334 lisans, 6 ön lisans, 20 lise ve 10 ortaokul mezununu aday gösterdi. AK Partili adayların 514’ü yükseköğretim mezunlarından oluşurken eğitim durumu “ilkokul” olan aday yer almadı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da listelerde 446 üniversite, 86 ortaöğretim ve 18 ilköğretim mezununa yer açtı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise 30 doktora, 89 yüksek lisans , 334 üniversite, 70 lise ve 27 ilköğretim mezununu aday gösterdi. Partiler 30 yaş altı çok sayıda adaya da listesinde yer verdi. AK Parti ve CHP’nin listelerinde 30 yaş altında 24’er, MHP’nin listesinde 12 aday yer aldı. AK Parti’de 55 yaş üzerinde 95, CHP’de 70 yaş üzerinde 4, MHP’de ise 60 yaşından büyük 49 aday listeye girdi. AK Parti listesinde 11, CHP listelerinde 14 engelli adaya yer verdi.

■ Erdoğan, Milli Görüşçülerle yolları ayırdı. AKP’nin iki dönemdir Meclis’te olan Milli Görüşçü vekilleri, Zeki Ergezen, Osman Pepe, Altan Karapaşaoğlu, İsmail Özgün, Asım Aykan, Eyüp Fatsa, Kemalettin Göktaş, Kazım Ataoğlu, Zülfikar İzol, Nusret Bayraktar, Avni Doğan, Hüsnü Tuna listede yer bulamadı.
■ Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakın Hilmi Güler, Murat Mercan, Ahmet Büyükakkaşlar, Erol Aslan Cebeci, Suat Kınıklıoğlu, Sami Güçlü de liste dışı kaldı.
■ Başbakan Erdoğan’ın, kendisine yakın duran milletvekillerini yeniden seçilecek yerlerde aday gösterdiği, konuşuluyor. Bunlar; Ömer Çelik, Bülent Gedikli, Reha Denemeç, Haluk İpek, Mehmet Müezzinoğlu, Fatma Şahin, İdris Güllüce, Erol Kaya, Burhan Kuzu, Abdülkadir Aksu, Bekir Bozdağ, Feyzullah Kıyıklık, Hüseyin Tanrıverdi, İdris Naim Şahin, Şaban Dişli, Suat Kılıç, Şükrü Ayalan, Zeyid Aslan ve Burhan Kayatürk.

■ AKP, CHP, MHP, DP, SP, DSP, BBP ve HAS Parti’nin toplam 4 bin 613 adayı arasında sadece 553 kadın yer alıyor. AKP’de 78, CHP’de 109, MHP’de 63, DP’de 18, Saadet Partisi’nde 39, DSP’de 110, BBP’de 56 ve HAS Parti’de 80 kadın listelerde yer buldu.
■ HAS Parti 30 ve BBP 27 ‘türbanlı’ aday gösterdi. En çok kadın aday gösteren DSP’nin, Kütahya adaylarının tümü de kadın.

■ Aday listesinde yer bulamayan CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol’u ilk arayan, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım oldu.

CHP, PM toplantısında Prof. Mehmet Haberal’ın milletvekilliğine 17, Sinan Aygün’e ise 38 oy çıktı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu ikisinin arkasında da sıkı durdu ve seçilecek yerlerden adaylıkları gerçekleşti.

AKP’de Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar ile Star Gazetesi Yazarı Mehmet Metiner listelerde yer bulabildi.

CHP’de, Oktay Ekşi İstanbul 3. bölgeden, Mustafa Balbay İzmir’den, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel İzmir 2. bölgeden, Anka Ajansı Genel Müdürü Veli Özdemir Ankara 1. bölgeden, Vatan Yazarı Aydın Ayaydın da İstanbul’dan listeye girdi.

Konya kökenli gazeteci, internet sitesi sahibi Ahmet Şükrü Kılıç da listeye giremeyen gazeteciler arasında. Konyalı gazetecilerin siyaset dünyasında adı yoktu, yine olmadı.
http://www10.gazetevatan.com/dosya/liste.htm ■ 12 Haziran genel seçimlerinde MHP’nin efsane Lideri Türkeş’in iki oğlu birbirine rakip oldu. Ağabey Tuğrul Türkeş MHP’den Ankara 1. bölge 1. sıradan, Ahmet Türkeş AKP’den İstanbul 2. bölge 7. sıradan aday oldu.

BİR DAMLA:

EŞLERARASI POLTİKA

Milletvekilliği eşten eşe geçmedi.

Yazar Prof. Mümtazer Türköne, İstanbul Milletvekili olan eşini dinlenceye çekti, yerine de adaylık başvurusunda bulundu. Ancak, Türköne Hoca, bunca ateşli yazılarına karşın listeye alınmadı, sürpriz! Bayan Türköne vekillikten olurken, Bay Türköne’nin hesabı tutmadı, sürpriz!

Bunda şaşılacak ne var ki; Politika biraz da sürpriz demek değil mi? Sürpriz kİ, ne sürpriz!

R-B

> Yeni Meram >Yazarlar > LİSTELER VE NOTLAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.