Torku Jelifest

Lise öğrencilerine güvenli internet kullanımı eğitimi

  • Giriş Tarihi: 12.05.2015 11:07
  • Güncelleme Tarihi: 11:07
Lise öğrencilerine güvenli internet kullanımı eğitimi

Gençlerin interneti güvenli ve bilinçli kullanması, sanal alemde karşılaşabilecekleri tehlikelerin farkına varması amacıyla İstanbul'da ''İnterneti Bilinçli ve Güvenli Kullanma Eğitimi'' projesi başlatıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Emniyet Müdürlüğü’nün ortaklaşa gerçekleştirdiği proje kapsamında kent genelindeki liselerde öğrencilere seminer veriliyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Mehmet İnce tarafından verilen seminerde, güvenli ve bilinçli internet kullanımı için yapılması gerekenler ile internette karşılaşılabilecek tehlikeler anlatılıyor.

Siber suçlarla mücadele konusunda uzman olan İnce’nin, Kadırga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki seminerine öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Öğrencilere siber suçlarla ilgili bilgiler veren İnce, internette bugüne kadar yaşanan olumsuzlukları anlatarak, siber suçlara maruz kalınmaması için alınabilecek önlemlerden bahsetti. Siber suçların cezai yaptırımlarıyla ilgili açıklamalar yapan İnce, öğrencilerden gelen güvenli internet kullanımıyla ilgili soruları da yanıtladı.

İnce, internete bağlanırken ve kullanırken uyulması gereken kuralların yanı sıra farkında olmadan siber suça maruz kalan kişilerin yapması gerekenleri aktardı. Özel içerikli fotoğraf, bilgi ve belgelerin kesinlikle çoklu paylaşıma sahip sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılmaması gerektiğinin altını çizen Mehmet İnce, internette bugüne kadar yaşanmış ve yaşanabilecek olumsuz örnekler hakkında bilgiler verdi.

Proje Koordinatörü Hülya Kasap

İnterneti Bilinçli ve Güvenli Kullanma Eğitimi Projesi Koordinatörü, psikolojik danışman Hülya Kasap, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile Emniyet Müdürlüğü tarafından ortaklaşa başlatıldığını söyledi.

Öncelikli hedeflerinin, öğrencilerin internet ve bilgisayar kullanımında bilinçli hareket etmesini sağlamak olduğunu ifade eden Kasap, şunları aktardı:

”Bu projede, pilot il İstanbul seçildi. Bu eğitim-öğretim yılının son döneminde başladık projemize. Kentteki 25 semtten toplam 50 okula ulaşmayı hedefledik. Aldığımız tepkiler olumlu. Öğrenciler sunumlarımızı ilgili bir şekilde dinliyor. Öğrencilerden çok uzmanlık gerektiren sorular da gelebiliyor bize. Sunum sonunda bir anket uyguluyoruz. Bu anketteki amacımız da yaptığımız çalışmanın etkisini ölçebilmek. Projemizin, seneye tüm Türkiye’ye ulaşmasını hedefliyoruz. Gençlerin bilgisayar ve internet kullanımında bilinçli hareket etmeleri, siber suçlara karşı farkındalık kazanmalarını istiyoruz. Bu şekilde suçlara maruz kalmamak adına kendilerini koruyabilmeleri ve internette güvenli bir şekilde hareket etmelerini amaçlıyoruz.”

Öğrencilerin karşılaştığı olumsuzluklar

Lise öğrencilerinden bazıları, internette oynadıkları oyunlarda ve sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarında güvenlik sorunları yaşadıklarını belirtti.

Kadırga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 1. sınıf öğrencisi Havva Nur Kaya, sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabının şifresinin bilmediği kişilerce kırıldığını söyledi. Facebook’ta arkadaşlarıyla sürekli konuştuğunu anlatan Kaya, ”Bir gün Facebook’ta ‘hesabınız çalınmıştır tekrar giriniz’ benzeri bir uyarı geldi. Tekrar giriş yapmak istediğimde hesabıma giremedim. Sonra e-mail üzerinden şifremi yeniledim ve tekrar kullanmaya başladım. Bir baktım, fotoğraflarım silinmiş. Üzüldüm tabii ki. Facebook üzerinden ailemle de görüşüyordum, arkadaşlarımla özel konuşmalarım da vardı. Onların hepsi silindi, çok kötü oldum” dedi.

Öğrencilerden Furkan Tekkeli ise oyun hesabının şifresinin kırıldığını kaydederek, ”Oyun oynuyordum, bir anda ‘ban yediniz’ diye mesaj geldi. O anda oyun hesabımın çalındığını anladım. O günden sonra oyun hesabıma bir daha ulaşamadım. Emek verdiğim, para yatırımı yaptığım bir oyundu. Üzüldüm tabii” diye konuştu.> Yeni Meram >Teknoloji > Lise öğrencilerine güvenli internet kullanımı eğitimi
HABER YORUMLARI