YAZARLAR

Koyunoğlu Müzesi Müdürü Sayın Hasan YAŞAR Bey; bu hafta boyunca Konya kültürüne hizmet etmiş kişileri gençlere tanıtmaya karar vermiş.

Ama bana tanıdığımı sandığım VELİ SABRİ UYAR dedemi tanıttı.

Dedemi bilmediğim pek çok yönü ile tanıdım.

Konya sokaklarında her iki dedemin de isimleri var.

Biri “KADILAR SOKAĞI” babamın babası Kadı Ahmet Sürmeli

Diğeri emekli öğretmen VELİ SABRİ UYAR!

Selçuk Üniversitesi öğretim üyelerinde İLAHİYATÇI Sayın Hasan Özönder; dedemle ilgili pek çok el yazması defteri Koyunoğlu müzesine vermiş. Kendisine Annem teslim etmiş. Bu defterleri ve eserleri ben sadece üç adet biliyordum. Konya Çeşmeleri, Konya Mezar Taşları ve Konya Hattatları.

Ama bu üç eserin dışında;

Konya folkloru, Konya Tarihi,

Konya Surları, Etnoğrafya,

Konya ozanları, şairleri

Konya Müzeleri, Konya alimleri,

Konya Valileri,

Konya Camileri, çeşmeleri.

Konya mescitleri, kervansarayları,

Bunların dışında inci gibi bir el yazısı ile not defterleri…

Dedem her şeyi not almış.

Dedemin eserleri iki yıl KONYA’ NIN SESİ gazetesinde Sayın MAHMUT SURAL TARAFINDAN yayınlanmış.

Bu gazeteler, Dedemin görev yaptığı kütüphaneler….hepsini yeni öğrendim.

Öğretmenlikten emekli olduktan sonra Mevlana Müzesi’ ne Kütüphane Memuru olarak atanan Veli Sabri Uyar, kütüphaneyi öyle bir düzenliyor ki…Mustafa Kemal Atatürk Konya’ yı ziyareti sırasında Mevlana Müzesi’ nin kütüphanesinin düzeninden etkilenir, hem müzeye hem de dedeme teşekkür bırakır. Dedeme bırakılan teşekkür ailemizde saygıyla saklanıyor.

Sayın Hasan Özönder dedemin kütüphane düzenindeki başarısı ve çalışmaları nedeniyle sırasıyla

Mevlana Kütüphanesi’ ni,

Yusufağa Kütüphanesi’ ni,

Konya Halkevleri Kütüphanesi’ ni de düzenleyerek Konya’ ya kazandırdığını ve Dedemin öldüğünü duyan Sayın Abdülbaki Gölpınarlı’ nın:

-KONYA’ NIN FİHRİST’ İ YANDI.

Dediğini aktardı.

Dedemin her şeyi kaydettiğini, kırküç’ e yakın not defterinde de çok değerli bilgilerin olduğunu aktaran Sayın Hasan Özönder’ in Konferansı’ nı dinlerken ne kadar şanslı öğrencileri olduğunu düşündüm.

Ses tonu, anlatımı, vücut dili ve neyi nerede nasıl aktaracağını çok iyi saptayan bilgeliği, izleyiciyi sıkmadığı gibi, süslediği anılar, fıkralar, görsel bilgilerle konuşmacı olarak Sayın öğretimci hocamız ustalığını bizlere kanıtladı.

Dedemin aydın bir din adamı oluşu, annemi; “Mutlaka elinde bir sanatın olsun, dünya hali ne getirir, ne götürür” diyerek terzilik öğrenmeye göndermesi ve eşini kaybeden annemin böylece sanatı ile ayakta kalışı, Bulcuk köyünde öğretmenlik ve cami hocalığı yaparken köylülere kendini sevdirmesi ve Konya’ ya gelince kapısını Bulcuk Köyü’ ne açıp, herkesin dedemde kalması, tüm bunları yaşarken annemi ve anneannemi hiç sakınmadan aynı sofrada, aynı odada oturtması,

Şapka inkılabı ile sarığını çıkarıp, şapka ile görevine gitmesi, ölünceye kadar bilgisayar gibi Konya ile ilgili her şeyi yazması ve yeni yazıyı da eski yazı kadar güzel kullanması,

İz bırakarak yaşamak bu.

Çünkü sessiz, sakin bu kadar eseri kimseden hiç bir şey beklemeden yazmış.

Ama 57 yıl sonra vefalı, emeğe saygılı, ilim ve bilim adamına değer veren Koyunoğlu Müzesi Müdürü Sayın Hasan YAŞAR hatırladı ve anılmasını sağladı.

Torunu olarak Sayın Hasan Özönder Hocamıza ve Sayın Hasan YAŞAR’ a şükranlarımı sunuyorum.

Bana bu kadar güzel, anlamlı, duygulu ve özel bir gün yaşattılar. Güzel anlar, güzel anılar hiç eksilmesin yaşamlarından.

> Yeni Meram >Yazarlar > KÜTÜPHANELER HAFTASI ETKİNLİKLERİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.