Torku Jelifest

Kütükcü: Konya’dan ihracat rekoru bekliyoruz

  • Giriş Tarihi: 22.10.2020 14:53
  • Güncelleme Tarihi: 15:49
Kütükcü: Konya’dan ihracat rekoru bekliyoruz

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu( OSBÜK) ve Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, pandemi sürecine rağmen Konya sanayisinde çarkların döndüğüne işaret etti. 2019 rakamlarına kıyasla Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 11 azaldığını ifade eden Kütükcü, Konya'nın ise ihracatını yüzde 2.39 artırdığını kaydetti.

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, koronavirüs sürecine rağmen yüz güldüren genişleme ve ihracat rakamlarına ilişkin konuştu.

TRTHaber canlı yayınına konuk olan Kütükcü, Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin Türkiye’nin 3. büyük organize sanayi bölgesi olduğunu hatırlatarak, 2018 eylülünde tahsise açılan 5. genişleme bölgesindeki 143 parselin tahsisinin de geçtiğimiz ay tamamlandığını söyledi. 7 milyon metre kare genişliği bulunan 5. genişleme bölgesinin yüzde 92’sinde şu anda firmaların fabrika inşaat faaliyetlerine devam ettiğini ifade eden Kütükcü, 17 milyon metre karelik alanda yapılacak 6. genişleme bölgesi için yer seçim sürecinin devam ettiğini kaydetti.

“Konya’nın yatırım iştahı devam ediyor” şeklinde konuşan Kütükcü, “5. bölgeyi tamamen tahsis etmiş olduğumuz için yeni yer talep eden sanayicilerimize yer veremez durumdayız. O nedenle 6. bölgeyi bir an önce tahsise açmak istiyoruz. Bu yıl sonu itibariyle yer seçimi sürecini tamamlayıp 6. bölgeyi de tahsise açarak Konya’nın sanayileşme yönündeki ivmesini hiç düşürmeden sanayicilerimize çözüm üretmeye çalışıyoruz” dedi.

Konya’nın ihracat rakamlarına da değinen Başkan Kütükcü, Konya’nın eylül ayı ihracat rakamlarının tüm zamanların en iyi rakamları olduğunu söyledi.

Kütükcü şunları söyledi:

“Ocak- eylül karşılaştırmasına bakarsak 2019’a göre, Türkiye ihracatı yaklaşık yüzde 11 ekside olmasına rağmen Konya ihracatı yüzde 2.39 artıda. Yani biz geçen yılın ocak- eylül döneminin yüzde 2.39 üstüne geçtik. İnşallah bu yıl sonu itibariyle de Konya’dan bir ihracat rekoru bekliyoruz”


ETİKETLER

> Yeni Meram >Ekonomi > Kütükcü: Konya’dan ihracat rekoru bekliyoruz
HABER YORUMLARI