YAZARLAR

■ Ramazan orucundan sonra oruçların en faziletlisi Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.

***

■ Yüce Yaradan Aşure gününü diğer günlerden üstün kılmıştır. Melekleri, gökleri, yerleri, dağları, denizleri, yıldızları, arş’ı ve Hz. Adem’i bugün yarattı. Hz. İbrahim’in dünyaya gelişi ve Nemrud’un ateşinden kurtuluşu Aşure günü oldu. Oğlu Hz. İsmail’in yerine kesmek için koç ihsan edildi. Firavunun boğuluşu, Hz. İsa’nın göğe kaldırılışı, Hz. Eyyüb’un beladan kurtuluşu, hep Aşure gününde olmuştur.

■ Hz. Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edildiği gündür. Bu elim olay, Müslümanların yüreklerini sızlatır. Ancak, matem tutmak, dövünmek bid’attir, günahtır. Matem, İslamiyet öncesinin geleneğidir. Örneğin, cahiliye döneminde kocası ölen kadın, bir yıl mağaramsı kulübeye kapatılır, kimseyle temas etmez, yıkanmaz, saçlarını taramaz, tırnaklarını kesmezdi. Hz. Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edildiği gündür. Bu elim olay, Müslümanların yüreklerini sızlatır. Ancak, matem tutmak, dövünmek bid’attir, günahtır. Matem, İslamiyet öncesinin geleneğidir. Örneğin, cahiliye döneminde kocası ölen kadın, bir yıl mağaramsı kulübeye kapatılır, kimseyle temas etmez, yıkanmaz, saçlarını taramaz, tırnaklarını kesmezdi.

***

Hz. Peygamber, aşure orucu hakkında sorulan bir soruya şu yanıtı verdi;

“ Geçen yılın günahlarına kefaret olur.”

■ Ramazan orucundan sonra oruçların en faziletlisi Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.

Aşure orucunu; Yahudilere karşı çıkmak için, sadece 10’uncu günü değil, 9’uncu ve 10’uncu günü tutmak gerektiği ifade ediliyor.

Müslim’in İbn-i Abbas’ın aktardığına göre, Hz. Peygamber, Aşure orucunu tutmayı emir buyurunca Sahabe-i Kiramın; “Ya Resûlallah! O, Yahudi ve Hıristiyanların tazim ettiği bir gündür” demesi üzerine, şöyle buyurdu;

“Eğer gelecek yıla kadar yaşarsam dokuzuncu günü oruç tutarım.”

Aşure orucu faziletli bir oruç olmakla beraber farz ya da vacip değildir. Fıkıh kitaplarında aşure orucu, sünnet oruçlar arasında dile getirilmiştir.

***

Kutsal Kitabımız Kuran’ı Kerimde değer verilene dört aydan biri Aşure ayıdır; en değerli gecesi de Aşure gecesidir

Aşure gününde tarihsel açıdan önemli olaylar yaşandı, olumlu gelişmeler;

■ Hz. Âdem’in tövbesinin kabul oldu.

■ Hz. Nuh’un gemisi Cudi dağına indirildi.

■ Hz. Nuh’un tufandan kurtuldu.

■ Hz. Yunus balığın karnından çıktı.

■ Hz. İbrahim aşure günü doğdu.

■ Hz. İbrahim ateşte yanmadı.

■ Hz. İdris canlı olarak göğe çıktı.

■ Hz. Yusuf Kuyudan çıktı.

■ Hz. Yakup oğlu Hz. Yusuf’a kavuştu.

■ Hz. Eyüp hastalıktan kurtuldu.

■ Hz. Musa Kızıldeniz’i geçti.

■ Hz. İsa, doğdu, ölümden döndü, göğe çıktı.

Olumsuz gelişmeye gelince;

■ Hz. Peygamberin torunu, Hz. Hüseyin

Kerbela’da şehit edildi.

Aşure gününde neler yapmalıyız;

■ Oruç tutmalıyız.

■ Akrabaları ziyaret etmeli armağanlar vermeli, yardım elini uzatmalı.

■ Sadaka vermek sünnettir ve ibadettir. Aşura gününde çok küçük de olsa sadaka vernler, Uhud Dağı kadar sevap kazanırlar.

■ Selam vermeli, bugün 10 Müslüman’a selam veren tüm Müslüman’lara selam vermiş kadar sevaba kavuşur.

■ Çoluk çocuklar sevindirilmelidir.

■ Gusletmelidir. Gusleden inanmışlar günahlarından temizlenir.

■ Bilim öğrenmeli, Kuran’ı Kerim ve ahlak kitapları okunmalı, kazası olanlar kaza namazlarını kılmalı.

Bir damla;

Aşure gününde bir hastayı ziyaret eden, bütün insanları ziyaret etmiş gibi olur.

> Yeni Meram >Yazarlar > KUTSAL BİR GÜN; AŞURE GÜNÜ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.