Torku Jelifest

Kuşlar, çöplerde yiyecek aradı

  • Giriş Tarihi: 22.03.2015 14:41
  • Güncelleme Tarihi: 14:41
Kuşlar, çöplerde yiyecek aradı

Beyşehir ilçesinde, mart ayının son günlerinde etkili olan kar yağışından olumsuz etkilenen kuşlar, çöplerde yiyecek aradı.

Zengin kuş çeşitliliğiyle bilinen Beyşehir’de yağan kar yağışı en çok kuş türlerini olumsuz etkiledi. Tabiatın beyaz örtü altında kalması nedeniyle yiyecek sıkıntısına düşen kuş türleri, kentin çöp toplama merkezine akın etti.

Beyşehir-Şamlar yolu üzerindeki atık merkezinde sürüler halinde toplanan kuş türleri dökülen yiyecek artıkları arasında beslenmeye çalıştı. Karga sürülerinin yoğunluk gösterdiği alanda en çok dikkati çeken tür ise kış mevsiminde Beyşehir Gölü kıyılarını, yaz döneminde ise adaları yaşam alanı olarak seçen beyaz martıların olması oldu.

Beyşehir’de vatandaşların göl kıyılarında ekmek ve simitlerle beslediği martılar, kar yağışının ardından beslenme sorunu yaşayınca çöp toplama alanına yöneldi. Alana konan ve hareketsiz bekleyen martı sürüleri dikkat çekti.

Beyşehir Göl, Doğa, Çevre Koruma Derneği Başkanı Sami Tan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mart ayının son günlerinde gelen kar yağışının kuşları da etkilediğini belirterek, “Nisanı beklerken aniden bastıran yoğun kar yağışı insanlar gibi doğada yaşam süren hayvanları da etkiledi. Aç kalan kuş türlerinin çöp toplama alanına akın etmesi ise çok büyük beslenme sorunu yaşadıklarını gözler önüne seriyor. O yüzden, bugünlerde onların beslenmesine yardımcı olacak faaliyetler içerisinde bulunmamız gerektiği görülüyor” dedi.> Yeni Meram >Konya > Kuşlar, çöplerde yiyecek aradı
HABER YORUMLARI