YAZARLAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke genelinde illerin yatırım projelerinin tanıtımlarının ilki 19 Haziran Cuma günü Konya’da yapıldı. Hep şunu ifade ettik, etmeye de devam edeceğiz; Sayın Murat Kurum Konya’mız için bir değerdir, bir avantajdır, bir kazanımdır. Eskiden kamuya ait yatırımlar bazen geciktiğinde yerel yönetimler tarafından yapılırdı. Karayolları Genel Müdürlüğüne ait onlarca yatırım, kavşak ve yol düzenlemesi belediyeler tarafından yapıldı.
Burada aslolan yerel kazanımların yerelde yerel yönetimler tarafından yapılması, daha büyük projelerde devletten destek alınması. İzmir ilimizdeki ana arter yol ve viyadük çalışmaları Eskişehir içerisinden geçen yolun alt ve üst geçit çalışmaları hep devlet tarafından yapılmıştır. En son örneği de İstanbul Başakşehir’de açılan Şehir Hastanesinin yolu yine devlet tarafından yapılmıştır. Ne garip tecellidir Konya Şehir Hastanesinin yolları ise Büyükşehir ve Karatay Belediyeleri tarafından tamamlanmak üzeredir. Bu konuda belediyelerimizi tebrik ve takdir etmek gerekir.
Konumuza dönersek 19 Haziran Cuma günü Sayın Bakanımız Konya projeleri ile ilgili önemli bir toplantı yapmıştır. O kadar önemli bir toplantıdır ki üzerinde fazlaca durulması icap eder. Eskiden yerel kaynaklar genel yönetime aktarılırken şimdi genel kaynaklar yerele aktarılmakta. Bu bir dönüm noktasıdır. Bundan sonraki yapılan projelerin boyutları ve ederleri çok büyümüştür. Sayın Bakanın açıklamış olduğu bütün projeler başlı başına bir uzun yazı gerektirir. Ancak kısaca bahsedersek:
1- Şükran Mahallesinde Dönüşüm Projesi, ki yerel yönetim boyutlarını kat be kat aşan projedir. Devletin kesin el atması gereken bir projedir. Birinci etap kapsamında 116 dükkan ve 182 iş yeri projesinin ihalesi 22 Haziran Pazartesi yapılmıştır. Meram’ın hayati projesi Konya’mıza hayırlı olsun.
2- Alaaddin Bulvarı Cephe Yenileme Projesi, ki 52 binanın dış cephesi bakanlık tarafından yenilenecek. O civarın çehresini değiştirecek, muhtemelen eğlence mekanlarına da bir ayar verilecek. Hayırlı olsun.
3-Mevlana Çarşısı Yıkımı
Ne kadar konuşuldu. Beton yığını, yıkılmalı ancak imkanlar yetersiz. Yılların projesine yine Sayın Bakan el attı ve Kapu Cami- Aziziye- Selim Sultan aksının açılması talimatını verdi. Sadece Mevlana Çarşısının yıkılmasıyla kalınmayacak. Bu aksın ihyası ve civardaki düzenlemeler kapsamında Altın Çarşı da nasibini alıyor.
Mevlana Çarşısında 133, Altın Çarşıda 362 olmak üzere toplam 495 yeni iş yeri yapılacak. Hayırlı olsun.
4-Eski Sanayi ve Karatay Sanayisinin de yeni yerine taşınması kapsamında 2653 sanayi dükkanı ve 103 ticari alan yapılıyor. İnsanlarımız bazen yapılanın farkında olmuyor. Saygıdeğer Konyalılar, Eski Sanayi ve Karatay Sanayi kalkıyor. Hayırlı olsun.
5- Toplu konut projeleriyle ilgili şu anda 7 farklı ilçede 2396 daire TOKİ tarafından 2021’de tamamlanacak. Ülke genelindeki 100.000 konut projesinin Konya bölümünde 9 ilçede 4053 konut daha başlatılacak. Hayırlı olsun
6- Eski stadyum alanına yapılacak olan millet bahçesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Sayın Bakan, 2 km bisiklet yolu olan 4,5 km yürüyüş parkuru olan, havuzlu, rekreasyonlarını içeren 108.000 metrekarelik millet bahçesi yapımının müjdesini verdi. Ayrıca bu alanın bir bölümüne de bir büyük camiyi de hayırseverler yapacaklar. Burada vatandaşın bir eleştirisini iletmekte fayda var: Eski stadyum keşke projenin başlatılacağı ana kadar bekletilseydi, mevcut tesisler kullanılmış olsaydı.Millet bahçemiz hayırlı olsun.
7- Türkiye’de en fazla bisiklet yolu Konya’da var. 320 km uzunluğunda ülke geneli için yapımına karar verilen 4000 km’lik bisiklet yolunun 4.66 kilometresi de şehrimize yapılacak. Toplamda bisiklet yolumuz 786 km’ye çıkmış olacak. Hayırlı olsun.
Böylesi Konya’mızı şaha kaldıracak dev projelerin gerçekleşmesinde genel kaynakların yerele aktarılmasına hizmet eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Sayın Bakanımız Murat Kurum’a, AK Parti İl Başkanı, Mittletvekillerimiz, Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlarımıza teşekkür ediyoruz. Konya’mıza hayırlı olsun.

> Yeni Meram >Yazarlar > Kurumsal Yatırımlar
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.