YAZARLAR

Diyorlar ki;

Deniz tükenir, CHP’ de kurultaylar asla bitmez!

CHP’de iki günde üst üste iki kurultay daha gerçekleştirilerek bu alanda dünya rekoru kırıldı. Şimdi yeni kurultayların ne zaman yapılacağının tahmin ve yorumları yapılıyor. Ancak, son iki kurultayın galip ve mağluplarını sorarsanız, yanıt vereyim;

Mağlupları Deniz Baykal ve Önder Sav, tek galibi de Kemal Kılıçdaroğlu’dur.

Kılıçdaroğlu artık genel başkan oldu ve partisini çekişmelerden alarak ana muhalefet sürecine getirdi. Demokrasilerde iktidar kadar muhalefet de önemlidir.

■ CHP, 9 Eylül 1923’te Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu. Çok partili düzene geçiş sürecinde tek parti iktidarını sürdürdü ve ülkemizde en uzun süre iktidarda kalan parti oldu.

■ Halk Fırkası adıyla kurulan partinin adının başına 1924’te Cumhuriyet sözcüğü eklendi, daha sonra 1935’teki 4. Kurultay’da Cumhuriyet Halk Partisi adını aldı; 1927’de Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik dört temel ilkesi olarak benimsendi. Daha sonra. 1935 yılında Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri de eklendi. Partinin amblemi 6 ok bu ilkeleri simgeliyor.

12 Eylül Darbesi ’nin ardından, Ecevit ’in genel başkanlık döneminde CHP kapatıldı, 3821 sayılı yasaya dayanarak, kuruluşunun 69. yılında 9 Eylül 1992’de yeniden açıldı.

■ CHP, kurucusu ve ilk genel başkanı Atatürk ’ün vasiyeti ile tasarruf haklarını CHP’ye terk ettiği Türkiye İş Bankası ’nın bir bölüm hissesinin de sahibi. CHP’nin tasarruf hakkına sahip olduğu %28,1’lik orandaki banka hisselerinin kazancı, Dil Kurumu ve Tarih Kurumu ’na aktarılıyor.

■ CHP, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran ve Ulusal Birliği sağlayan partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni de biçimlendirdi.

■ İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecine de öncülük etti.

1950’de muhalefet göreviyle demokratik bir rejimde muhalefetin kurumsallaşmasını da gerçekleştirdi. Bu kapsamda parlamenter demokratik rejimin kurumsallaşmasına dönük değişimleri gerçekleştirme ve temel hak ve özgürlükleri geliştirme mücadelesi verdi. 1960’lı yıllarda Türkiye’nin yaşadığı modernleşme sürecinin yansımaları olarak ortaya çıkan göç, kentleşme, sanayileşme gibi dinamikler çerçevesinde toplumsal sınıfların olgunlaşmasıyla birlikte CHP sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde “ortanın solu”nda konumlandırdı; 1970’li yıllarda ideolojisini “demokratik sol” kavramıyla tanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla “düzen değişikliği”ni öngördü. Bu süreçte CHP, devlet partisinden, halkın partisine, düzen partisinden, değişimin partisine dönüştü. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ayrıcalıklı tarihsel miraslarıyla, geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden ilkelerin yanı sıra sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimseyen CHP, bu çerçevede uluslararası ölçekte faaliyetlerini sürdüren Sosyalist Enternasyonal ve Avrupa Sosyalistler Partisi’ne de katılımı sağlandı.

CHP Genel Başkanlarının görev yılları dikkate alınarak adları şöyle; Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Deniz Baykal, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu..

BİR DAMLA:

■ Ülkesine yararlı olan, partisine de yararlı olur. ■ Siyasi partiler birbirini kontrol etmek için kurulurlar.
■ Partiler düzenli düşüncelerdir.
■ Demokrasi, siyasi partiler olmadan yaşayamaz ama siyasi partiler yüzünden ölebilir de.

> Yeni Meram >Yazarlar > KURULTAYLAR PARTİSİ: CHP
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.