Torku Jelifest

Kurtulmuş: Kimseye ‘Bize üç kuruş para verin’ demiyoruz

  • Giriş Tarihi: 13.02.2016 19:01
  • Güncelleme Tarihi: 19:01
Kurtulmuş: Kimseye ‘Bize üç kuruş para verin’ demiyoruz

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Kimseye 'Bize üç kuruş para verin' demiyoruz. Kimse para vermeden Türkiye zaten 8 milyar doların üzerindeki bir yardımı mültecilere yapıyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Antalya’nın Manavgat ilçesinde, Memur-Sen’in 24. kuruluş yıl dönümü kutlamalarına katıldı.

Merhum Akif İnan’ın öncülüğünde zor şartlarda kurulan Eğitim-Bir-Sen’in de bugün Türkiye’nin önemli birliklerinden biri olduğunu, üye sayısı ve etkinliği bakımından Türkiye’nin en kayda değer sendikası haline geldiğini belirten Kurtulmuş, emeğe geçenleri takdirle yad ettiğini ve şükranlarını sunduğunu dile getirdi.

Suriye’deki iç savaş

Bugün dünyanın karşı karşıya kaldığı temel sorunlara da değinen Kurtulmuş, “Dünya sistemi problem çözme yeteneğini kaybetmiş vaziyette. Ukrayna’daki krizi çözemiyor, Suriye’deki problemi çözemiyor. Nasıl, ne şekilde çözeceklerini bilemedikleri için dünya sistemi küresel hiçbir krize herhangi bir şekilde çözüm üretemiyor” diye konuştu.

Suriye’deki iç savaşın beşinci yılını doldurduğunu vurgulayan Kurtulmuş, beş yılda önce iç savaş, ardından vekalet savaşları döneminin geldiğini ve şimdi de üçüncü bir dönemin başladığını söyledi. Büyük güçlerin Suriye’nin üzerinden bir küresel ve bölgesel savaşa tutuştuğuna değinen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Dünyanın bütün orduları bu bölgede. Rusya’dan Amerika’sına kadar Çin’inden Avrupa ülkelerine kadar bütün ülkelerin gemileri, uçakları, askerleri burada. Ortadoğu tahtasında satrançtaki elini güçlendirmeye çalışıyor ama kimse şu soruyu sormaya cesaret edemiyor. Ey uluslararası camia, nasıl oluyor da bu meseleyi çözebilecek bir görüşü ortaya koyamıyorsunuz. Hani Birleşmiş Milletler vardı. BM sadece temenni ediyor, BM herhangi bir sorunu çözme perspektifine sahip değil. Çünkü Birleşmiş Milletler’in kuruluşu yanlıştır, çünkü BM’nin bugüne kadar geldiği noktada üretebildikleri araçlar artık çalışmıyor. Çünkü Birleşmiş Milletler acil bir çözüm bulmak için sorunlara yaklaşmıyor, güçlünün gücünü pekiştirmek için güçlüler adına bir dünya sistemin kurulması için var olageliyor. Birilerinin buna karşı çıkması gerekmez mi? İşte Türkiye buna bütün gücüyle karşı çıkıyor. ‘Dünya beşten büyüktür’ derken bu gerçeği ifade etmeye çalışıyoruz. Dünyada beş ülke ne kadar haklıysa o ülkelerin insanlarının ne kadar hakkı varsa 194 ülkenin de o kadar hakkı vardır.”

Sadece güçlünün sesinin çıktığı bir dünyanın asla devam edemeyeceğini vurgulayan Kurtulmuş, yeryüzünde herkesin sözünün olduğu, haklının da hakkını aldığı bir dünyanın kurulmasının şart olduğunu bildirdi.

“Ekmeğimizi, suyumuzu paylaşıyoruz”

Kurtulmuş, bu topraklarda mücadelenin öncelikli olarak bunun üzerinde durduğunu ifade ederek, ikinci meselenin de Suriyeli göçmenler olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği’nin Suriyeli sığınmacılar için Türkiye’ye 3 milyar avro destek vermeyi önerdiğini hatırlatan Kurtulmuş, bunun karşılığında kendilerine “Şu kapılarınızı siz Avrupa’ya doğru kapatın, Doğudaki kapılarınız açın. Siz bu mültecileri alın, besleyin, onlarla ne yaparsanız yapın” dendiğini aktardı.

Kurtulmuş, “Göçmenler konusunda hassasiyet gösteren politikacıları bir tarafa bırakarak söylüyorum. Onları istisna tutarak söylüyorum. Dünyanın Suriyeli göçmenler meselesini ve küresel ölçekte göçmenler meselesini çözememesinin temel nedeni, bakış açısındaki, güçlülerin bakış açısındaki eksikliktir. Biz kimseden yardım istemiyoruz, kimseye ‘Bize üç kuruş para verin’ demiyoruz. Kimse para vermeden Türkiye zaten 8 milyar doların üzerindeki bir yardımı mültecilere yapıyor. Ekmeğimizi, suyumuzu paylaşıyoruz. Elimizdeki imkanları paylaşıyoruz.”> Yeni Meram >Politika > Kurtulmuş: Kimseye ‘Bize üç kuruş para verin’ demiyoruz
HABER YORUMLARI