Ruşeym Torku

Küresel Ekonomi Konuşuldu

  • Giriş Tarihi: 24.06.2013 8:58
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Küresel Ekonomi Konuşuldu

MÜSİAD Konya Şubesi toplantısında ‘Küresel ekonomilerdeki dalgalanmalar ve önümüzdeki dönemde doğuracağı sonuçlar’ konuşuldu.

Why Note!?

MÜSİAD Konya Şubesi’nde gerçekleştirilen programda Necmettin Erbakan Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar konferans verdi.

İlginin yoğun olduğu programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Başkan Vekili Mehmet Ali Korkmaz, “Özellikle küresel ekonomideki karışıklıkların yetmediği gibi birde içimizde ürettiğimiz gezi, durma eylemleri gibi kavramlarla ekonomimizi biraz daha karıştırıyoruz” dedi.

Küresel ekonomi pazarına ülkelerin durumunu Dünya Bankasının verileri ile anlatan Necmettin Erbakan Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, “Dünyanın 2011 yılındaki GSYH 70 Trilyon Dolar civarında bunun 15 Trilyonunu ABD tek başına üretiyor. 13 Trilyon dolarını ise Avro bölgesi üretiyor buna İngiltere’yi eklediğinizde rakam daha da artıyor. Bu veriler ışığında Amerika ve Avrupa dünyanın yarısı ediyor. Diğer yarısı da diğer ülkeler ve ülke gruplarına kalıyor. Burada Çin’i de göz ardı etmemek gerekli. Çin’in payı da %11’lere ulaşmış durumda” şeklinde konuştu.

Avrupa’da siyasal anlamda bütünleşememenin ciddi anlamda gerelim oluşturduğunu ifade eden Prof. Dr. Kar, “Avrupa’da bir tane merkez bankası var karşısında 17 tane maliye bakanı var. Ayrıca Yunanistan örneğinde olduğu gibi savurganlık içinde olduğu görünüyor. Aşırı derecede kamuda istihdam oluşturmuşlar, ücretler arasındaki bağ kopmuş. Siyasal birlik olmadığı için ekonomininiz birleşikte olsa ciddi bir tansiyon oluşturuyor. Kendilerinin canları yanmaya başlayınca AB ilk defa ekonomik yaptırımların canlarının acıttığının farkına vardı” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ise mali disiplini iyi başardığını belirten Kar, “Başbakanın ekonomi ile ilgili ilk ifadelerine bakarsanız ‘Komada’ diye bahsediyordu. Siz komadaki bir hastayı önce servise alıyorsunuz, sonra eve gidiyor, komşuya gidiyor ve normalleşiyor. Onun için Türkiye ekonomisi bu zamana kadar normalleşti asıl sıçramasını şimdi yapması gerekiyor.” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Küresel Ekonomi Konuşuldu
HABER YORUMLARI