Torku Jelifest

Küre kafes ile “drone”lar artık daha güvende

  • Giriş Tarihi: 14.06.2017 12:54
  • Güncelleme Tarihi: 12:57
Küre kafes ile “drone”lar artık daha güvende

Konya'da, makine mühendisleri Mehmet Pekin ve Alp Eren Öztürk, "drone"ların düşmesi ve çarpması halinde hasar almasını engelleyen "küre kafes" tasarladı.

Konya’da, makine mühendisleri Mehmet Pekin ve Alp Eren Öztürk, “drone”ların düşmesi ve çarpması halinde hasar almasını engelleyen “küre kafes” tasarladı.

Kafes, yatay ve dikey olarak belli aralıkla yerleştirilen esnek karbon fiber çubukların birleştirilmesiyle oluşuyor. Böylece kafes içine yerleştirilen drone, düşmesi ya da bir yere çarpması durumunda zarar görmüyor.

Küre olarak tasarlanan kafes, üç eksenle drone’un etrafında 360 derece dönüyor. Yani drone her türlü hareketi yapabiliyor ve aynı eksende kalabiliyor.

Tamamen yerli üretim olan ve patent belgesine sahip kafese farklı boyutlardaki drone’lar yerleştirilebiliyor. Karbon fiber çubuk ve plastik malzemeden hafif şekilde tasarlanan kafes, drone’ların uçuş süresini ve performansını olumsuz etkilemiyor.

“Performansı olumsuz etkilemeyecek şekilde tasarladık”

Alp Eren Öztürk, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından aldıkları hibe desteğiyle projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Proje aşamasında çevresindeki birçok kişinin kendilerine “Uğraşmayın, yapamazsınız'” dediğini anlatan Öztürk, “Bakanlık desteğini alarak projemizi gerçekleştirdik ve küre kafesin prototipini hazırladık.” bilgisini aktardı.

Öztürk, piyasadaki mevcut koruma sistemlerinin sadece pervaneyi koruduğunu anımsatarak, “Tamamen yerli üretim olan kürenin hafif olması için karbon fiber çubuk ve plastik parçalar kullandık. Drone etrafında 360 derece dönen kafesi, uçuş süresini ve performansını olumsuz etkilemeyecek şekilde tasarladık.” diye konuştu.

Kafesin testlerinde drone’ların 40 kilometre hızla duvara çarptığını ancak hiçbir hasar görmediğini vurgulayan Öztürk, “En büyük sorunumuz seri üretim için gerekli olan yatırımı sağlamak. Seri üretime geçtiğimizde 10 metre yükseklikte ve 40 kilometre hızla giderken yaşanan tüm düşmelerde drone’ların kırılmamasını hedefledik. Bunun için de çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Her boyuttaki drone ile uyumlu”

Mehmet Pekin de drone kullanıcılarının her geçen gün arttığına dikkati çekti.

Kafesi drone’ların ve canlıların zarar görmemesi amacıyla ürettiklerini ifade eden Pekin, şunları kaydetti:

“2015 yılında drone üretimine başladığımız zaman amatör kullanıcıların drone’lara ve çevredeki canlılara zarar verdiğini gördük. Bunun için de kafesi tasarladık. Dünyada buna benzer yapıda bir kafes var ancak bu yalnızca beraberinde satılan drone ile uyumlu. Bizim yaptığımız kafes ise her türlü drone ile kullanılabiliyor.”

Pekin, patentini aldıkları ürünün Türkiye ve dünyada yaygın olarak kullanılabileceğini söyledi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Küre kafes ile “drone”lar artık daha güvende
HABER YORUMLARI