YAZARLAR

■ İnsanoğlu Kurban Bayramı’nda Farz Namazları dışında Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işleyemez. Şüphesiz O kıyamet günü boynuzları tırnakları ve kıllarıyla Allah’ın huzuruna gelir. Kurban kanı daha yere düşmeden önce Allah katında kabul olunur. Artık gönülleriniz kurban kesme sebebi ile sıkıntıda değil, hoş olsun. Kim gönül hoşluğu ile Allah’tan sevap umarak kurbanını keserse; onun için ateşten koruyan bir perde olur. Allah’ımızın emri olan kurban ibadetimize, Kurban bayramlarında kestiğimiz vacip kurbanlar başta olmak üzere, Adak, Akika ve diğer kurbanlarımızın kesilip, kestirilmesinde, kime emanet edilip, edilmeyeceği hususunda, ibadet şuuru ile azami titizliği göstermemiz gerekmektedir.

***

15 Ekim Salı günü Kurban Bayramı.

Kutsal Bayramın manevi havasını bir kez daha soluyacak, barış ve kardeşlik için umut tomurcuklarını tazeleyecek büyüteceğiz.

Receb, Şaban ve Ramazan ayları gibi Zilhicce ayının da faz-ileti çok büyüktür.

Hz. Peygamber diyor ki;

“Allah’a ibadet edilecek günler içinde Zilhicce’nin ilk on gününden daha sevimli günler yoktur.”

Din bilginlerine göre o ilk on gün 16 Ekim ile 25 Ekim tarihlerine denk gelmektedir.

Rivayete göre, Adem’in tövbesi Zilhicce ayında kabul görmüştür;

Zilhicce ayının onuna kadar olan günler de, Ramazân-ı şerîfin günleri gibi ayrı ayrı fazilet ve kıymettedirler.

Söz konusu on gün için şöyle denilmektedir;

■ Zilhiccenin onuncu günü Kurban Bayramı günüdür. Her kim, o gün bayram namazından gelip kurbanını boğazlayıncaya kadar bir şey yemeyip, kurbanının böbreklerini yerse ve iki rekât namaz kılarsa, o kimsenin kurbanının kanı yere düşmeden, kendinin, ana-babasının ehlinin, evlât ve akrabalarının günahları sevaba çevrilir.

Zilhicce ayının son günü ve Muharrem ayının birinci günü oruç tutan, o yılın tümünü oruç tutmuş gibi sayılacağı belirtiliyor.

■ Yüce Yaradan’ın ibâdet edilmesini en çok sevdiği günler, Zilhicce ayının ilk on günleridir. O günlerde tutulan bir günlük oruç, bir yıllık oruca koşuttur. Gecelerini ibadetle geçirip ihyâ edenlerin ecir ve sevâbı, Kadir gecesini ihyâ etmek gibidir.

■ Kim, Zilhicce ayının ilk on günü içinde yoksullara yardımda bulunsa Peygamberlere saygı etmiş olur. Bu on gün içinde, kim bir hasta ziyaret etse, yüce Yaradan’ın dostlarının hatırını sormuş ve ziyaret etmiş sayılır. Bu on gün içinde yapılan her ibadet, diğer günlerde yapılan ibadetlerden çok daha üstün sevaba sahip olur;

■ Allahü teâlâ ibadetler içinde, Zilhiccenin ilk on gününde yapılanları daha çok sever. Bu günlerde tutulan bir gün oruca, bir yıllık nâfile oruç sevabı verilir. Gecelerinde kılınan namaz, Kadir gecesinde kılınan namaz gibidir. Bu günlerde çok tesbih, tehlil ve tekbir ediniz!

Zilhicce ayının ilk on günü içinde din ilmi meclisinde bulunan kimse, Peygamberler toplantısında bulunmuş gibi olur

■ Hiçbir ibâdetin kıymeti, Zilhicce ayının ilk on gününde yapılan ibâdetlerin kıymeti gibi olamaz.

Her hafta saç, sakal ve bıyık tıraş etmek, tırnak kesmek, kılları temizlemek sünnettir.

■ Maneviyata duyarlı sineler, hüzünle ayrıldığı Ramazan’ın ardından şevvalde altı gün oruçlarıyla hasret giderse de, zilhiccenin ilk on günüyle âdeta teselli bulur.

■ Zilhiccenin ilk 10 gecesi, bizim farkında olmadığımız fakat Rabbimizin yemin ederek önemine dikkat çektiği gecelerdir

Bir damla;
■ Kurban bayramı günü Hz. Peygamber ile beraber hazır bulundum. Namazı kıldı, namazı bitirip de selam verince, namaz bitmeden önce kesilmiş olan bazı kurban etleri ile karşılaştı. Bunun üzerine: “Kim namazdan önce kurbanını kestiyse onun yerine bir kurban daha kessin.

> Yeni Meram >Yazarlar > KURBAN BAYRAMI YAKLAŞIRKEN!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.