YAZARLAR

İnsan salih amel işler
Ölünce nur olur uçar gider.
İnsan kötü amel işler
Ölünce nar olur uçar gider.

***

Pazar günü, dinsel ve kutsal bayramımız Kurban’ı kutlayacağız!

Kurban, dinsel bir görevi yerine getirerek, sevaba kavuşmak için kesilir. Görevi yerine getirmek için koyun, keçi, anası gibi gösterişli olan kuzu, inek, dana, öküz, boğa, manda ya da deveyi, Kurban Bayramı’nın ilk üç gününde, kurban niyetiyle kesmek gerekir. Kurban kesmenin vâcib olmasında, bayramın üçüncü günü temel alınır. Bayramın birinci ve ikinci günü, akıllı-deli, zengin-yoksul, mukim-konuk olmaya bakılmaz. Bayramın üçüncü günü ise nisaba malikse, diğer koşullar da varsa, kurbân kesmek vacib olur. Zengin olan, birinci ve ikinci günü keserse vacib sevabı alır. Namaz da böyledir; namazın kılınması vaktin sonunda farz olursa da, vakti girince kılınırsa, farz yerine gelmiş olur. Bir zengin, bayramın birinci, ikinci ya da üçüncü günü kurban kesip sefere çıksa, vâcibi yerine getirmiş olur. Zengin, sefere çıkarken kurbanını kesmek için birini vekil etse, gittiği yerde otursa vekilin kestiği hayvan, vacib kurban olur. Babanın, zengin çocuğu için, çocuğun malından kurban kesmesi gerekmez. Deli ve bunak da kesmez. Büyük çocuk ve hanımdan izinsiz, onlar adına kurban kesilmez.
Aldığı kirayla güç geçinen, nisaba mâlikse, para biriktirip kurbân kesmelidir. Etin hepsini kavurma yaparak veya dondurarak muhafaza edip, birkaç ay et parasından biriktirip, gelecek yılın kurban parası olarak saklamalı; böylece, kurban sevabından yoksun kalmamalıdır. Aile bireyleri çok olan güç geçinenin, kurbanın etini evinde bırakması günah değildir, doğrudur.

Kurban için vekâlet nasıl verilir?
Kurbanı başkasına kestirirken, demek ve kalben de niyet etmek gerekir. Eğer kurbanı başkasına aldıracaksa, kurbanı alacak kimse de, başkasına kestirecekse, ya da demek de yetişir. Bir kimse birine, dese, ona para vermese bile vekâlet vermiş olur. O kişi de bir hayvan alıp kesebilir. Kurban kesmeye vekil olan, sahibinden ayrıca izin almadıkça ya da umumi vekil edilmedikçe, başkasını kendine vekil yapamaz. Umumi vekil ise başkasını, o

Birden çok kişiye vekâlet vermek sahihtir.

Kimler kurban kesmelidir?

Kurban keseceklerin öncelikle aklı başında, akıl baliğ, Müslüman, nisaba malik bulunmaları başka bir anlatımla da seferi, deli ve çocuk olmaması gerekmektedir. Kadınların, altın ve gümüş dışındaki, inci, mercan, pırlanta, zümrüt gibi ziynet eşyaları, kurban nisabına katılır, zekât nisabına katılmaz. Birden çok evi olan erkeğin, nisaptan düşürecek kadar borcu yoksa kurban kesmesi gerekir. Kurban nisabı hesabına katılacak malın ticaret için dönük bulunması şart değildir ve elinde bir yıl kalmış olması da gerekmez. Bütün borçlar, alacaklardan ve mevcut maldan çıkarılır. Kalan alacaklar, zekâtta olduğu gibi, kurban nisabının içine de katılır.

■ İmam Muhammed’e göre, kurban yükümlülüğü için akıl ve büluğ şarttır

BİR DAMLA:

Hz. Muhammed diyor ki

“Hiç bir kul, kurban günü indinde kan akıtmaktan daha sevimli iş yapamaz. Zira,

kesilen hayvan, kıyamet günü boynuzlarıyla, kıllarıyla ve sınnaklarıyla gelecektir.

Hayvanın kanı yere düşmeden önce indinde yüce bir yere yükselir. Öyle ise, onu gönül hoşluğu ile ifa edin.”

> Yeni Meram >Yazarlar > KURBAN, ALLAHIN RIZASINI KAZANMAKTIR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.