Ruşeym Torku

Kuraklık Uyarısı

  • Giriş Tarihi: 11.01.2014 17:06
  • Güncelleme Tarihi: 2:26
Kuraklık Uyarısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Bayraktar, yağışların her bölgede 2012 yılının altında kaldığını, ülkenin ciddi bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Why Note!?

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, çiftçilerin yoğun emek vererek yetiştirdikleri ürünlerin her yıl çeşitli afetlere maruz kaldığını ve kayıplar yaşadığını belirtti. Bayraktar, bu kayıpların asgari düzeyde olması ve çiftçilerin yaşadıkları afetlerden en az düzeyde etkilenmesi amacıyla, her tarım yılının başından itibaren iklim koşulları ve bitki gelişimlerinin Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından takip edildiğini ve yaşanması muhtemel risklerle ilgili çiftçilerimize uyarılar yapıldığını hatırlattı.

Bayraktar, kış aylarında beklenen yağışların gerçekleşmemesinin tüm bölgeleri olumsuz etkilemekle birlikte Doğu Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinin orta ve doğusu, İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeyi ve batısı, Akdeniz Bölgesi’nin orta ve doğusunun daha fazla etkilendiğini belirtti.

Bayraktar, 2014 yılında muhtemel bir kuraklık yaşanma riski ve tarım ürünleri rekoltelerinin nasıl gerçekleşeceğine yönelik tahminleri bugünden yapmanın zor olduğuna dikkati çekti. Bu yıl kuraklık yaşanması ve tarım ürünlerinde rekoltenin nasıl etkileneceğinin, bu aylardan itibaren gerçekleşecek yağışlara ve sıcaklık değerlerine bağlı olduğunu bildiren Bayraktar, bundan sonra yağışların ve sıcaklık değerlerinin normallerin üzerinde gerçekleşmesi durumunda kuraklık riskinin azalacağını belirtti.> Yeni Meram >Arşiv > Kuraklık Uyarısı
HABER YORUMLARI