Ruşeym Torku

Küçük Mustafa’ın Dramı Yürek Sızlatıyor

  • Giriş Tarihi: 22.05.2013 14:13
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Küçük Mustafa’ın Dramı Yürek Sızlatıyor

Konya’da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı engelli bakım merkezine yerleştirilen 8 yaşındaki çocuk, sağ böbreğindeki tümörün vücudunu sarması nedeniyle zor günler yaşıyor.

Why Note!?

Yeni yetişen bir fidanın çektiği acılara şahit olmak… Acı, gözyaşı ve dram… Hastane odasında çevresine umutla bakan bir çift göz… O, gördüğü kemoterapi sonrası saçları dökülen henüz 8 yaşındaki Mustafa…
Onun yaşının küçük olduğuna bakmayın, yüklendiği acının anlatılması zor. Bugüne kadar tüm sıkıntılarını küçük yüreğine sığdırmaya çalışmış. Aslında başarmış da… Etrafına hala tebessüm ederek bakıyor olması, bunun en büyük kanıtı…
Hastalığının henüz farkında değil. Sağ böbreğindeki tümör, tüm vücudunu sarmış. Artık ayağa bile kalkamıyor.
Bakıcıları tarafından altına bez bağlanan, yemeği yedirilen Mustafa’nın, özleminden, her gördüğü kadına “anne” demesi, insanın adeta içini acıtıyor. Çünkü Mustafa, uzun zamandır annesini görmüyor.

-İki yaşındayken anne babası ayrıldı-

Mustafa’ya doğuştan otizm rahatsızlığı teşhisi konuldu. Sosyal ve iletişim becerilerini etkileyen gelişim bozukluğu yaşayan Mustafa’nın, annesi ile babası, o henüz iki yaşındayken ayrıldı. Çocuğun bakımını, kendisiyle aynı ismi taşıyan dedesi Mustafa B. üstlendi. Ancak dede, torununa yaşlılığı nedeniyle bakmakta güçlük çekince küçük çocuk, babası tarafından bir yıl önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Konya İl Müdürlüğü teslim edildi.
Konya’daki engelli bakım merkezine yerleştirilen Mustafa, bu durumuna alışmaya çalışırken, yaklaşık 4 ay önce rahatsızlandı. Götürüldüğü hastanede, Mustafa’nın sağ böbreğinde tümör görüldü.

-Haberler pek iyi değil-

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavisi devam eden çocuğun sağlık durumuyla ilgili, hastanenin Çocuk Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Köksal, Mustafa’nın karın ağrısı ve kabızlık şikayetiyle kendilerine getirildiğini söyledi.
Çocuğun sağ böbreğinde bir çeşit tümöre rastlandıktan hemen sonra tedaviye başlandığını belirten Köksal, “Mustafa, uygulanan kemoterapi tedavisine olumlu yanıt vermedi. Tümörü küçültüp çocuğu ameliyata hazır hale getirmeye çalıştık. Ancak hastalık çok ilerlemiş. Tümör, vücudunun çeşitli yerlerine sıçramış. Tedaviye devam ediyoruz. Tüm hastalıklarda olduğu gibi bu vakada da moral motivasyon çok önemli. Onun iyileşmesini, sosyal hizmet görevlileri ve kaldığı engelli bakım merkezi yetkilileri gibi biz de çok istiyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Küçük Mustafa’ın Dramı Yürek Sızlatıyor
HABER YORUMLARI