kapat
Ruşeym Torku

Küçük Esnaf Bitiyor

  • Giriş Tarihi: 10.06.2013 16:47
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Küçük Esnaf Bitiyor

Seydişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Aypar, son günlerde sayıları hızla artan ve son olarak Seydişehir’de hizmete açılan yeni bir AVM ile ekonomik yönden ilçenin geleceğiyle ilgili kaygılarında tazelendiğini söyledi.

AVM’lerin çoğalmasından dolayı ekonomik ve sosyal yönden direk olumsuz etkilenen küçük esnaf ve sanatkârın temsilcileri Esnaf Ve Sanatkârlar Oda Başkanı İbrahim Aypar’a sıkıntılarını aktardı.

Aypar, yaklaşık yirmi yıldır esnaf ve sanatkârın hükümetler tarafından 3. sınıf vatandaş muamelesi görüldüğünü bununla beraber tüm esnaf camiasının devletin yükünü omuzladığını ama buna rağmen hala tükenmek zorunda bırakılan yine küçük esnaf ve sanatkârın olduğunu dile getirdi.

“Biz Seydişehir esnaf ailesi olarak özelleştirme sonrası girdiğimiz ekonomik sıkıntılarımızı aşmadan açılan bu AVM’lerin telafisi olmayan, ağır sonuçlar yaşatacağını endişeyle beklemekteyiz” diyen Aypar, “Esnafın temsilcileri olarak, neredeyse her sokakta türeyen ve ülkeye ne finans ve nede katma değer sağlamayan hatta yörenin ve Türkiye’nin gelirini çoğu yabancı ortaklı tekelleşmelerin direk cebine indiren zihniyeti artık istemiyoruz. Bizler küçük esnaf ve sanatkârlar olarak milli sermayeye yıllarca katkı sağlamış kendine istihdam yaratmış, sosyal güvenliğini kazanmış, ödediği vergilerle ülkesini namerde muhtaç ettirmeyip, sosyal projelerde kapısına gelen her kimseyi boş çevirmiyorsa bilinmeli ki; esnaf ve sanatkârın ülkesini çok seviyor olmasındandır. Bizler yine esnaf ve sanatkârlar olarak; açılan yeni AVM’lerin gerçek manada istihdam sağlamadığını, devletin her türlü imkânlarına çok kolay erişebildiğini buna rağmen tüketen toplum meydana getirerek ülkeyi batağa sürüklediğini çok iyi biliyoruz. Hal böyle iken hükümetlerin dillerine dolandırıp AVM yasasını bir uzatıp bir çekmeleri ve çığ gibi büyütülen AVM hastalığı, haksız rekabetten dolayı biz esnaf camiasını ezip geçmekte, toplum huzurunu ve sosyal yapıyı da bozmaktadır. Üretmek isteyen küçük esnafın işyeri açışlarında vergi kayıtlarında ve belediye ruhsatlarında NACE kodu arayan ve buna engel koyan zihniyet, A dan Z ye her ürünü reyonlarına koyup, hatta ruhsatsız ve denetimsiz gıda dan ekmeğe her ürünü satabiliyor ise, bu küçük esnafa karşı bilinçli bir savaş açıldığının göstergesidir. Seydişehir de esnaf ve sanatkâr ailesi olarak reel sektöre kayıtlı 2 bin 700 aile bulunuyor. En azından esnaf aileleri ekmeğine musallat olan AVM’lerden değil de kendi esnaf arkadaşından alış veriş yapmış olsa inanıyorum ki; hem şehrimize sahip çıkmış ve hem de birbirimizin kazancına destek olmuş olacaktır. Özellikle biz esnaf ailesi olarak bu tip kuruluşlara paramızla destek verdiğimiz sürece de yok olmaya mahkûmuz. Unutulmayalım ki hayatın bütün zorluklarını ve kolaylıklarını halkımızla esnafımızla beraber yaşayacağız” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Küçük Esnaf Bitiyor
HABER YORUMLARI