YAZARLAR

2013 yılı karşılıklı rövanş alma mücadeleleri ile sürüp gidiyor. Yapılan hamlelerin, ustaca ve dikkatlice yapıldığını söylemeliyiz!…

Kendi içinde, kendi çapında rövanş alan alana!…

Rövanş almaya siyasetin asıl kulvarlarında da önümüzdeki günler ve aylarda devam edileceği sır değil.

Rövanş almanın şimdilik kaydıyla son halkası KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı seçimleriydi.

Odalar arası satrancı takip ediyorsanız, bu rövanş almanın bir sürpriz olmadığını görmüş olmalısınız.

Hakikaten oldukça ilginç bir yıl olan 2013 yılı içinde siyasi satrançta yer alan Atlar ve Fillerden bazıları verdikleri mücadeleleri kaybetmeye, bazı kalelerde düşmeye ve el değiştirmeye başladı.

Bu arada Vezirlerden bazıları da kenara alındı.

Oyun kurucu, işin Şah-mat konumuna gelmesine kesinlikle müsaade etmiyor!…

Böyle olunca da, mevcut durum “pata pat” yani berabere sayıldı!..

Biz bir adım öndeyiz diyenler, kesinlikle kaybetmedik diyenler her zaman olduğu gibi konuşmaya devam edecekler.

Denizler durulmaz dalgalanmadan denilmiştir.

Önümüzdeki aylar denizlerin dev gibi dalgalarla sahillere çarpacağı, ses getireceği ve bir çok şeyi değiştireceği ve unutturacağı aylar.

İşte onun içindir ki; Bu berabere sayılma durumu, 2013 yılının son aylarında KTO için en ideal sonuç. Adeta böyle olması istenmiş gibi!..

KTO’da bu rövanş almadan sonra sular bir süre durulabilir.

Ancak, sular durulurken, yeni oluşumlar, yeni girişimler seçimler öncesinde safları ve tarafları gözler önüne sermeye vesile oldu.

2013 yılının ilk günlerinden itibaren ve Mayıs ayına gelinceye kadar geçen süre içerisinde KTO iç savaşları ve çekişmeleri bütün hızıyla sürdü.

Bu iç savaşlar ve çekişmeler, Odalar arası rövanş almalara da sahne olmaktan kendini kurtaramadı.

KTO Başkanı Selçuk Öztürk’ün sarı listesi 11 Mayıs 2013 tarihinde yapılan KTO seçimini ezici bir çoğunlukla kazandı. Bu sonuçtan bir hafta kadar sonra KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Hakkı Kolat istifa edince Konya Ak Parti Milletvekili ve KTO Başkanlarından Hüseyin Üzülmez, Ak Parti İl Başkan Vekili Bestami İnan’ı, Vakfın Mütevelli Heyeti Başkanlığına, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Mustafa Yazlık’ı ise Mütevelli heyeti üyeliğine getirmişti.

Muhammed Uğur Kaleli gibi isimler de, yeni mütevelli heyetinde artık yer almıyorlardı.

Bu olay o günlerde KTO ile Ak Parti İl Yönetimi karşı karşıya mı getirilmek isteniyor diye az konuşulmadı!…

Vakfın Başkanı olan Hüseyin Üzülmez Milletvekili olduktan sonra da bu görevine devam etmişti. Ayrılma süreci vekil olduktan iki yıl sonra 30 Temmuz 2013’te gerçekleşti.

Bu süreler içerisinde karşılıklı hamleler sürdürüldü.

En son TOBB seçimlerinde ki manevralardan sonra ipler tamamen koptu.

“Birlikte Konya’yız” sloganıyla gerçekleştirilen sinerjide!…

Odaların ortak adayı olarak KSO adayı olan ve tek aday olarak KSO Başkanlığını kazanan Konya Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Memiş Kütükçü, Başkan seçilmesinden kısa bir süre sonra da TOBB yönetimine seçildi, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’ın tayini Van’a çıktı.

Hatıralar hayal oldu. Geriye sadece fotoğraf karelerindeki görüntüler kaldı.

*/*/*/*/*

Konya havalarının, Ankara havalarına hiç bir dönemde uyum sağladığını gören de yoktu, bilen de.. Ankara’da yapılan siyaset mühendisliğine, değil Konya’nın hiç kimsenin aklı erecek gibi değildi.

Netice de;

Yazıldı-çizildi, konuşuldu-tartışıldı-danışıldı, söz verildi-söz yendi, o dendi-bu dendi, yapıldı-çatıldı, sonunda liste açıklandı.

Ne umulup, ne bulunmuştu?

Kapalı kapılar ardında konuşulanların bir kısmıyla “Fısıltı Gazetesi” tiraj patlaması yaptı.

Zaten pamuk ipliğine bağlı birliktelik böylece koptu, gitti.

Konuşması gerekenlerden kimler varsa, artık bir Konya klasiği olan “susma hakkını” kullanmayı tercih ettiler.

Ve geldik geçtiğimiz haftanın son gününe yani 27 Eylül 2013 Cuma tarihine…

Selçuk Öztürk KTO Başkanı olarak, KTO ile ilgili tek yetkili olmayı 27 Eylül Cuma günü kazandı diyebiliriz.

Uzun bir mücadele sonucu, tam anlamıyla KTO Başkanlığına bugünden itibaren başlıyor dense yeri.

Selçuk Başkan bu konuda az mücadele etmedi. Özellikle TOBB seçimlerinden sonra KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı seçimlerine yönelmesi ve tek listeyle girdiği seçimleri alması, bir anlamda bir kaç olayın rövanşını almak olarak nitelendirilebilir.

KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı seçimlerinde, Divan Başkanlığını Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammed Uğur Kaleli yaparken, Selçuk Öztürk’ün rakibi olmayan listesi Mütevelli Heyet Üyelerinin tamamının oyunu alıyordu.

Yeni Yönetim Kurulunda Selçuk Öztürk dışında MÜSİAD Konya Şubesi Başkanlarından Aslan Korkmaz en dikkat çeken isim.

Diğer yönetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu; Hüseyin Çiftci, Celalettin Yılmaz, Halit Karakurt, Mehmet Çenesiz, Teoman Yılmaz, Abdullah Işık, Ömer Faruk Okka.

Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı 2013 yılının Eylül ayının son günlerinde, KTO Başkanının ısrarla savunduğu çizgiye geldi.

Bu çizgi, seçimi kazanmakla devam ettirilecek bir çizgi olmakla beraber, bundan sonra alınması gereken ilk karar şu olmalı diye düşünüyorum; KTO Başkanı seçilen kişi aynı zamanda Vakfında Yönetim Kurulu Başkanı olur maddesinin Vakfın genel kuruluna getirilerek, artık bu işin dedikodulara meydan bırakılmadan çözüme kavuşturulması.

Değilse Selçuk Öztürk’ün bu uğurda verdiğini söylediği mücadeleyi, yarın başkaları Selçuk Öztürk’e karşı vermeye devam eder!…

> Yeni Meram >Yazarlar > KTO’da rövanşı Öztürk aldı!…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.