kapat
Ruşeym Torku

KTO’da Mevlana Konferansı

  • Giriş Tarihi: 3.05.2013 17:58
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
KTO’da Mevlana Konferansı

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi’nde, Hz. Mevlana’nın ve ailesinin Konya’ya gelişinin 785. yıldönümü kutlamaları kapsamında, “Gerçek Aşkı Hz. Mevlana’dan Öğrenin” konulu konferans düzenlendi.

KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi Amfisi’ndeki konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Erkan Türkmen katıldı. Türkiye’de 300 yakın Mevlevi şair, Hz. Mevlana aşığı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Erkan Türkmen, “Amerika’da onun aşkı şu anda dillere destan olmuş durumdadır. Bunun kalbi Konya’da atıyor. Ve maalesef bu aşkı yeni yeni tatmaya başlayacak Konyalılar. Hz. Mevlana’yı dünya aleminde ünlü kılan şey Divan-ı Kebir’den çok Mesnevisidir. Biliyorsunuz 6 cilt Mesnevi bu konuyu işler. Bana göre Mesnevi baştan aşağıya Allah’a yazılmış bir aşk mektubudur. Çünkü ayrılıklardan haber getirmekte, vermekte. Bu ne demektir; Mesnevin ilk beytinde Mevlana’nın seçtiği imgesi ‘Ney’dir, ney insanın vücududur. Bunun içine üflenen nefes Allah nefesidir. Çünkü Kur’an-ı Kerim’de ayet var, ‘Ben insanı yarattım, kendi ruhumdan üfledim’ diye” dedi.
Gıda’nın maddi ve manevi olarak iki türden oluştuğunu savunan Prof. Dr. Türkmen, “Zaten Hz. Mevlana’nın bütün eserlerinde vücutsal bilgiler vardır, bir de ruhsal bilgiler vardır. Aşkta ikiye ayrılıyor. Bir aşkı maddi aşk, bir de mecazi aşk. Biz maddi aşkı biliyoruz, dünyada yaşıyoruz. Fakat o kalıcı değildir. Kalıcı olan manevi aşktır, ebedidir. Siz Allah’a bir aşık olun. Ebediyen mutlu olursunuz. İnsan aşık olursa geçici aşık olursun, geçici mutluluğu elde edersin” diye konuştu.
Konferansın ardından “Hz. Mevlana ve Konya Dünya Ressamları Resim Sergisi” açılış töreni yapıldı. Açılışta konuşan İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çağatay Ünüsan, “KTO Karatay Üniversitesi şu an Konya’da Mevlana konusunda en geniş tabloya sahip olan bir üniversite. Bunu geliştiriyoruz. Bu yıl inşallah yine uluslar arası anlamda ressamlar gelecek ve resimler yapacaklar” dedi.
Konuşmanın ardından resim sergisi, İİBF Dekanı Prof. Dr. Ünüsan, KTO Karatay Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Hasan Fehmi Atasağun, Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Fen Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Çelik ile İİBF Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kamil Alptekin tarafından açıldı.
Açılışı yapılan resim sergisi, akademisyenler ve öğrenciler tarafından gezildi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > KTO’da Mevlana Konferansı
HABER YORUMLARI