YAZARLAR

KTO seçimleri Haziran ayı sonuna doğru anca olur söylentileri ile az çalkalanmadı ortalık. Sonunda karar verildi ve seçimler 11 Mayıs’ta yapılacak!…

Basına yansıyan habere göre; “Selçuklu 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda, Konya Ticaret Odası Meslek Komiteleri asil ve yedek üyeleri ile Oda Meclisi asil ve yedek üyeleri seçiminin 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü Konya Ticaret Odası TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi’nde 09.30-17.00 saatleri arasında yapılacağı belirtildi.”

Seçim tarihine itiraz süresi 26 Nisan 2013 Cuma günü sona eriyor.

Ancak öğrendiğimiz kadarıyla seçim tarihine itiraz yapılacak. Belki de biz yazımızı teslim ettiğimizde itiraz yapılmış dahi olabilir.

Bir başka beklenen konu KTO Başkanı Selçuk Öztürk’ün karşısına kimin aday olarak çıkacağı.

Bu sorunun cevabı henüz net değil.

Olayların gidişatı beyaz listeye doğru gidiyor mu, bilmem?

Önümüzdeki bir kaç gün içinde sanırım her şey netleşebilir.

Selçuk Öztürk’ün karşısına rakip olarak kulislerde yankılanan isim İsmail Hakkı Kolat. İsmail Hakkı Kolat’ın ya da bir başka ismin adaylığı beyaz listelerden gelecek oylara bağlı.

Bir başka ilginç konuda Dr. Seyit Karaca’nın durumu.

Selçuk Öztürk karşısında aday olan ancak daha sonra sağlanan konsensüsle geri çekilen Dr. Seyit Karaca kimden yana tavır alacak?

Siyaset ilginç bir satranç tahtası.

Dün İsmail Hakkı Kolat Başkanlığa aday olduğunu bir kaç gün içinde açıklayabilir diyenler vardı.

Havalar değişe değişe gidiyor. Siyasette şaşırmaca, şaşırtmaca olağan şeylerdendir.

11 Mayıs tarihi açıklandıktan sonra KTO seçimleri noktasındaki gelişmeler an be an değişmeye başladı adeta.

Selçuk Öztürk’ün sarı listesine karşı beyaz liste çıkıyor konusu bir hayli dillendirildi.

Ya beyaz liste, ya da birisi ben adayım diye ortaya çıktığında artık beyaz olmayan bir liste.

Beyaz liste, seçimlerin Haziran ayının ortalarını, hatta son haftasını bulacak bir çalışma için iyi bir zaman dilimi diye konuşanlar oldu.

Ancak seçimlerin 11 Mayıs tarihine alınması, rakip olan tarafın yol haritalarını rafa kaldırdığı gibi yeni yol haritası çizilmesine sebep oldu.

Bu görüntü sonrasında eski KTO Başkanı Ak Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez’in, Selçuk Öztürk’ün karşısında kim adaysa onun yanında görüntüsü verdiği söyleniyor.

Yine söylenenlerin ve laf dolaştıranların aksine İsmail Hakkı Kolat’ın Üzülmez’in desteğinde birisi olmadığı, çünkü ekibinde Üzülmez’le yıldızı barışmayan isimlerin var olduğu yönünde!..

Anlayacağınız ortalık fena toz-duman.

*/*/*/*/*

KTO seçimleri için yapılan itiraz kabul edilirse, KTO yönetimi toplanıp yeni bir tarih belirleyip seçim kuruluna gönderecek.

Böyle olduğunda 29 Haziran’a kadar bir süre içerinden bir tarih belirlenecek

KTO seçimleri 2013 yılının dikkat çeken ve uzun süre anlatılacak bir seçime doğru gidiyor.

Taraflar, taraflara destek verenler açısından oldukça zengin bir görüntü.

Laf dumandır uçar gider sözü tamda seçimler için geçerli bir söz. Söz verenler, sözlerinden dönenler, saf tutanlar, saf değiştirenler en çok böyle seçimlerde ortaya çıkar.

Selçuk Öztürk KTO’nun Başkanı olarak aynı zamanda aday. KTO üzerine hayalleri ve yapacakları var.

Kamuoyunda sevilen, takdir gören bir isim.

KTO’nun Rahim Özkaymak’la birlikte efsane Başkanları arasına giren Hüseyin Üzülmez’le yıldızlarının pek barışık olmadığı sır değil.

Üzülmez basına yaptığı açıklamalarda olayın tarafı olmadığını, ancak uzun yıllar Başkanlığını yaptığı kurumda herkesi tanıdığını ve kendisinden yardım isteyen olduğu takdirde yardımcı olmaktan kaçınmayacağı mealinde sözler söylüyor.

Selçuk Öztürk’ün karşında Dr.Seyit Karaca dışında, net olarak ben adayım diyen biri olmadı. Ancak bu görüntü karşısına rakip çıkmayacağı anlamına gelmiyor.

Bu toz duman arasında yanlış anlaşılmalar, yanlış yönlendirmeler, felek sırtından kurban kesmeye kalkmalar, kendince hesap görme girişimleri olabilir.

Bunlar Anadolu siyasetinin içinde olmazsa, olmazlardandır.

Nasıl futbol 90 dakikadır, son dakikaya kadar her an her şey olabilir deniyorsa, seçimler içinde bu mantık aynı paralelde bir ifadedir.

İhtimal hesaplarının en fazla geçerli olduğu seçimler bu türden seçimlerdir. Önümüzdeki bir kaç günü bekleyelim, bakalım neler olacak?

> Yeni Meram >Yazarlar > KTO seçim tarihinde, bir ihtimal daha var!…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.