YAZARLAR

■ Ekmekten sonra eğitim bir ulusun ilk gereksinimidir

KTO Karatay Üniversitesinin slogana dönüştürülen amacı şöyle ifade ediliyor;

Lider, Yenilikçi, Girişimci Mezunlar yetiştiren Üniversite!

Sonrası da var;

■ Akademik kalitesi ve kariyer uzmanlarıyla her gün yeni filizler veren ulu akademi ağacı olan KTO Karatay Üniversitesi’nin gölgesinde geleceğimize hep birlikte yön vermek.

Halen Mühendislik, Hukuk, İktisadi Ve İdari bilimler Fakülteleri; Adalet Meslek Yüksek Okulu ile eğitim ve öğretimini sürdüren KTO Karatay Üniversitesi, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında, bunlara ek Diş Hekimliği, Güzel Sanatlar, Fen-Edebiyat Fakülteleriyle Sağlık Bilimleri Meslek Yüksek Okulunun açılmasına ilişkin çalışmalarını sür-git devam ettiriyor.

Danışma Toplantısının öneriler bölümünde yaptığım konuşmada, Üniversiteyi daha ilerilere taşımak için, – ki potansiyel ve maddi olanak bakımından yeterlidir- diğer Üniversitelerde bulunmayan fakültelerin açılmasına öncelik verilmesi gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledim;

“Örneğin Eczacılık, Gıda ve Orman Fakülteleri konusunda da yasal çalışmalara başlanmalıdır.”

İletişim Fakültesine ilişkin görüşlerimi Perşembe günkü yazımda yansıttığımdan yineleme gereği duymuyor, ancak çok yönlü değerlendirilmesinin gereğine değiniyorum.

Konya’da, ikisi kamu ikisi de Vakıf olmak üzere Üniversite sayısı dörde ulaştı; ancak on Üniversite bile olsa yine azdır. Çeşitli uygarlıklara merkezlik yapan Konya’da geçmişte onlarca Üniversite vardı;

Yeni Üniversiteler-fakülteler kurulmasına olanak sağlamalı, özendirilmelidir.
Rektör Prof. Dr. Babaoğlu, Konya’ nın Tarım Merkezi olduğuna dikkati çekerek, buna dönük eğitim – öğretim ile etkinliklere öncelik ve ağırlık vermeyi planladıklarını belirtiyor ve diyor ki;

“Üniversitemize yatırım yapan aslında geleceğe yapmış olacaktır.”

Kısa süre sonra Üniversite yerleşkesinin 63. 872 metrekare kapalı alana, öğrenici sayısının da 7.500 ulaşacağını kaydeden Prof.Dr. Babaoğlu,“ Reel sektörün, esnafın ve sanayicinin dolayısıyla halkın eğitimde paydaş olarak algılandığı Üniversitemizin, amacı, sanayi ve ticaret kesimi başta diğer bütün sektörlerle iş birliği içinde olmak nitelikli eğitim yapmak ve ar-ge yoluyla sorunlara çözüm üretmektir.” diye konuştu.

Üniversite- Sanayi işbirliği bağlamında

Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma merkezi , Kobilere dönük, finansal ve teknik destek sağlamak için KOSGEB ile işbirliği gerçekleştirilmiş, bu amaca yönelik de TEKMER kurulmuştur.

Üniversiteler arasında başa güreşmeyi yeğleyen Karatay, öğrencilerine de çeşitli olanaklar sunuyor. Ana başlıklarıyla şöyle;

İngilizce Hazırlık, Uluslar arası İlişkiler Ofisi, Erasmus Programı ve Bologna süreci, Kütüphane, kariyer Planlama Merkezi, yüzde 100, yüzde 50 ve yüzde 25; ayrıca sporcu, proje, üniversitede iş garantili üstün başarı bursları. Ayrıca

2011-2012 Akademik yılında kayıt yaptıran her öğreniciye bir tablet

PC armağan edilecek.

Sayın Babaoğlu ve arkadaşlarına, “ Lider, Yenilikçi, Girişimci “ mezunlar yetiştiren Üniversite oluşturma konusundaki çaba ve çalışmalarında başarılar diliyoruz.

BİR DAMLA:

■ Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir. ■ Başarının en zor yönü başarıyı sürdürmek zorunda olmaktır.

■ Başarının sırrı, amaçtaki istikrardır.

> Yeni Meram >Yazarlar > KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİNDE BÜYÜME SÜRECİ BAŞLARKEN…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.