YAZARLAR

İlk Vakıf Üniversitemiz KTO Karatay’ın, değerli Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu ile bir ivme yakaladığı besbelli oluyor. İletişim Fakültesinde çeşitli dersler verdiğim dönemlerde, Prof Dr. Babaoğlu hakkında övgü dolu sözler duymuştum. Danışmaya dönük düzenlendiği toplantıda yakından tanıma olanağı buldum. Nesnel yaklaşımım;

Donanımlı, çalışkan, enerjik ve üretken!

Sevecen, babacan, mütevazi, sorun çözücü, gerçekci ve açık görüşlü!

Yeni projeleri için ayrıntı verirken “kabına sığmayan” bir heyecan içinde gözlemledim.

Uzun süren toplantı sonrası arabama binip evin yolunu tutarken, çizdiğim portre şuydu;

Rektör gibi, Rektör!

Bu kanı önemlidir; günümüzde “rektör gibi rektör bulmak ya da olmak ” önemli bir niteliktir; az bulunmaktır. Babaoğlu’nu gibi bilim insanını seçip çıkarmak belki, biraz da şanstır. Başta Mütevelli Heyet Başkanı değerli dostum Hüseyin Üzülmez olmak üzere heyet üyeleri arasında yakından tanıdığım kişiler var; Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Hisarcıklıoğlu, Selçuk Üniversitesinde birlikte çalışmaktan hep onur duyduğum Saygı değer Rektörüm Prof. Dr. Halil Cin , Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, eşimin öğrenicisi Kolat Pazarlama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Kolat, Akkanat Holding Başkanı hemşerim Ali Akkanat, Hamdi Bezirci, Ticaret Borası Başkanı Uğur Kaleli, siyasete soyunduğu ve Konya’dan aday olduğu dönemde tanıştığım ünlü iş adamlarından Doğa Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Çelikel ve diğerleri.. Mütevelli Heyeti böylesine güçlü kişilerden oluşursa, Üniversite de sağlam temel üzerinde durur. Kuruluş aşamasında Üzülmez’e İletişim Fakültesine de yer verilmesini dilemiş ve demiştim ki;

Radyo- TV -Sinema bölümleri bulunan Üniversitelere, TV kanalı –radyo istasyonu kurabilme hakkı tanındı. KTO’ nun maddi durumuna koşut,olarak TV Kanalı uyduya ve kabloluya bağlanıp hedef kitleleri genişletebilir, Üniversitenin tanıtımı ulusal düzeyde yapılır, uzaktan eğitiminin alt yapısı da oluşturulur. Üzülmez, önerimi sempatik bulmuş, kuruluşta yer almamasını unutkanlığına vurgu yaparak “sonra çözeriz” demişti. Milletvekili Üzülmez, çözümün ucunda değil, artık içindedir; anımsatırız.

Üniversiteyi evimiz gibi sımsıcak buldum. Öğretim üyelerin çoğu tanıdık dostlardan. Son transfer Selçuk Üniversitesinin iki yıldızı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu ile Prof. Dr. Osman Okka Karatay öğrenicileri için bir şanstır. Hukuk Fakültesinin Dekanı Prof. Dr. Şahin Şahin Akıncı, Doçent Dr. İbrahim Dülger, Yrd. Doç. Dr. Şakir Demirtaş, İİB Fakültesi Dekanı Prof Dr. Çağatay Ünüsan bilimsel kariyerleri parlak dostlar.

Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Aydını uzun süredir eğitim- siyaset çizgisinde hep izlerim. Tuttuğunu koparan, iş bilen – bitiren disiplinli kişiliğe sahiptir. Üniversitesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.

Sayın Babaoğlu, çalışabileceği seçkin bir kadro kurmayı başarmış. Yeni geleceklerle kadrolar daha güçlenecek, fiziki durumu da düzen içinde büyüyecektir. Babaoğlu’nu halka açık, iletişime duyarlı, heyecanlı ve makul bir bilim adamı olarak da algıladım.

Eskilerin meşveret, müşâvere ve şûrâ dedikleri yeni terminolojide danışma olarak adlandırılan çok yönlü iletişim ve ilişkiler

yöneticinin olumlu niteliklerinin başında

gelir. Yörenin akil insanlarının görüşlerine başvurması bu niteliğinin somut kanıtıdır.

Pazartesi’ye KTO Karatay Üniversitesini eğitim ve öğretim açısından irdeleyeceğim.

BİR DAMLA:

İyiliğinizin ödülü, yaptığınız iyiliğin arasına gizlenmiştir.

> Yeni Meram >Yazarlar > KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ BABAOĞLU İLE ATAKTA!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.