Torku Jelifest

Kriz sonrası Rusya ile ilk temas!

  • Giriş Tarihi: 27.04.2016 8:12
  • Güncelleme Tarihi: 8:16
Kriz sonrası Rusya ile ilk temas!

Türkiye-Rusya uçak krizine dair Moskova ile ilk heyetler arası temas sağlanıyor.

Rusya Federal Bitki Sağlığı Denetim Servisinin (Rosselhoznadzor) daveti üzerine 4 kişilik Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı heyeti, Moskova’ya gitti.

Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı heyeti, Türk tarım ürünlerinin insan sağlığıyla ilgili denetim ve bazı teknik analizler üzerine görüşmeler yapmak amacıyla dün akşam Moskova’ya gitti.

TARIM HEYETİ MOSKOVA’DA

Heyetin bugün, Rosselhoznadzor yetkilileriyle, özellikle Rusya tarafından yaptırım uygulanmayan Türk tarım ürünlerinin Rusya’nın talep ettiği kriterlere uyumu konusu ele alınacak.

NE OLMUŞTU?

24 Kasım 2015 günü Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesi sonrasında Türkiye ve Rusya arasında ipler gerilmiş, karşılık diyalog çağrıları sürekli olarak ertelenmişti. 24 Kasım günü sabah saatlerinde, Hatay’ın Suriye sınırına yakın bir bölgesinde Türk hava sahasını ihlal eden Su-24 tipi Rus savaş uçağı düşürülmüş. Genelkurmay, Suriye sınırında sınır ihlali yapan milliyeti belirsiz bir savaş uçağının angajman kuralları gereği 5 dakikada 10 kez uyarıldıktın sonra iki F-16 tarafından düşürüldüğünü açıklamıştı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Dünya > Kriz sonrası Rusya ile ilk temas!
HABER YORUMLARI