Torku Jelifest

Kredi çekenler dosya masrafını nasıl geri alır?

  • Giriş Tarihi: 18.04.2016 16:15
  • Güncelleme Tarihi: 16:15
Kredi çekenler dosya masrafını nasıl geri alır?

Bir çok tüketicinin merak ettiği soru dosya masrafımı geri nasıl alırım? sorusu olmuştu. Peki Kredi çekenler dosya masrafını nasıl geri alır? İşte dosya masrafını geri almanın yolları

Bankadan kredi dosya masraflarınızı geri almak için iade sürecini öğrenin, örnek iade dilekçesi ile talebinizi doğru hazırlayın. Kredi çekenler dosya masrafını nasıl geri alır? sorusunun yanıtı detaylı şekilde haberimizde.

4077 sayılı Tüketici’yi Koruma Kanunu’na göre kredi çekecek vatandaşlar için bir çile haline gelen dosya masrafını 10 yıl geriye dönük olarak almak mümkün. Bunun için öncelikle ne kadar dosya masrafı ödediğinizi belgelemeniz gerekir. Dosya masrafı, kredi kullanırken karşılığında ne tür bir hizmet aldığınızı bilmeden ödediğiniz tutardır.

Dosya masrafı olduğundan emin olduğunuz tutarların belgeler ve yazacağınız dilekçe ile bankanıza başvurmanız gerekiyor.

Eğer elinizde dosya masrafı ödediğinize dair bir belge yoksa bu dökümanları bankanızdan isteyebilirsiniz. Bankanız size olumsuz geri dönüş yaparsa o zaman elinizdeki belgelerle ve dilekçenizle Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmanız gerekiyor.

Krediniz 2.320 TL’den az ise ikametgâhınızın bulunduğu ilçenin kaymakamlığındaki Tüketici İlçe Heyeti’nde, krediniz 2.320 TL ile 3.480 arasında ise Tüketici İl Hakem Heyeti’nde işlem yaptırabiliyorsunuz. Tüketici İl Hakem Heyetleri bulunduğunuz ilin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlükleri’nde bulunuyor.

Krediniz 3.480 TL’den fazla ise Tüketici Mahkemeleri’ne dava açabiliyorsunuz.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, bazı bankalar tarafından dosya masrafının iadesi için doküman talebinde bulunan müşterilerine bunu vermek için Elektronik Fon Transferi (EFT) yoluyla başka bir bankadan para havalesi istenildiğini ileri sürdü.

Yılmaz, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, kredi kullanırken alınan dosya masrafının iadesi için bankalara giden bazı tüketicilerden kendilerine şikayetler geldiğini söyledi.

‘HİZMET VERMİŞ GİBİ GÖRÜNÜYORLAR’

Kimi bankaların doküman isteyen müşterilerinden para talebinde bulunduğunu iddia eden Yılmaz, şöyle konuştu:

“Bazı bankalar, dosya masrafı karşılığında tüketiciden aldığı haksız ücretin yargıdan dönmesi üzerine masraf dekont ücreti almak yerine, başka bir bankadan bankalarına 50-100 lira gibi bir ücretin havale edilmesini, ancak bu havaleden sonra belge verebileceğini söylemektedir. Tüketici de çaresizliğinden, kredi aldığı bankaya başka bir bankadan EFT yoluyla para göndermek zorunda kalmaktadır. Böylece bankalar, tüketiciye bir hizmet vermiş ve karşılığında bir ücret almış gibi görüntü vermektedir. Bu haksız bir uygulamadır. Bu ücretler de yargıdan döner. Daha önceki hukuksuz bir uygulamadan yeniden para kazanmaya çalışılmaktadır.”

‘HAKEM HEYETLERİNE GİDİN’

Ödediği dosya masrafını geri almaya çalışanlara tavsiyelerde bulunan Yılmaz, öncelikle krediçektikleri bankalardan iadeli taahhütlü ihtarname ile masraf dekontlarını istemeleri gerektiğini anlattı.

Yılmaz, şunları kaydetti:

Masraf dekontunu vermemeleri durumunda başka bankalardan göndereceğiniz paranın da iadesini isteyeceğinizi ihtarnamenizde belirtiniz ya da doğrudan hakem heyetlerine başvurunuzda, bankadan yazılı talebinize rağmen masraf dekontunu alamadığınızı yazarak hakem heyeti başkanlığı vasıtasıyla alınmasını dilekçenizde belirtiniz. Bankalar, hakem heyetlerine belge göndermek zorundadır. Herkes bilmeli ki tüketici sahipsiz ve savunmasız değildir.”

Kaynak: Sabah> Yeni Meram >Ekonomi > Kredi çekenler dosya masrafını nasıl geri alır?
HABER YORUMLARI