Torku Jelifest

Kravatlılar gider atkılılar baki kalır

  • Giriş Tarihi: 20.06.2019 16:37
  • Güncelleme Tarihi: 16:56
Kravatlılar gider atkılılar baki kalır

Konyaspor Kulüp Başkanı Hilmi Kulluk, başkanlığı dönemindeki ilk röportajını Yeni Meram Gazetesi’ne verdi.

Mutlu Akü

Konyaspor camiasını bir olmaya ve başarı için kenetlenmeye davet eden Hilmi Kulluk, kulübün gerçek sahibinin taraftar olduğunu söyledi. Spor Müdürümüz Tolga Durmaz’ın sorularını yanıtlayan Hilmi Kulluk gündemdeki konularla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Camianın bir kısmında son dönemde farklı bir tutum sezinlediklerini ve bazı çevrelerce yıpratılmaya çalıştıklarını belirten Kulluk’a, merak edilen ve sorulması gereken herşeyi sorduk. O zaman bizim hazırlarken zevk aldığımız sizin ise okurken zevk alacağınızı düşündüğümüz söyleşimize geçelim.

*Sayın başkan.. Öncelikle bu söyleşi için size teşekkür ederim. Genel kurul sonrası yoğun bir çalışma temposu içine girdiniz. Transfer çalışmaları, yeni sezon hazırlıkları vs. Ancak kongre sonrasında bir anda sürekli eleştirilir hale geldiniz. Özellikle sosyal medyada size ve yönetiminize karşı eleştirilerin arttığını görüyoruz. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Bize verilen emaneti layık olduğu yere taşımak için çabalıyoruz. Ancak bir süreden beri sanki bir yerden bir düğmeye basılmış gibi perde arkasından iş çevirmeye kalkanları görüyoruz. Onlara diyoruz ki; perdelerin arkasına saklanmayın, bizim gibi şeffaf olun. Kaçak güreşmeyin, maşa kullanmayın, her gün gazetecileri arayarak gündem oluşturmaya çalışmayın. Çıkın ortaya yaptığımız bir usulsüzlük varsa söyleyin. Hodri Meydan. Bakın bugün bu şeffaflığı kullanmaya çalışanlar bugüne kadar her türlü bilgiyi belgeyi bu camiadan saklayanlardır. Bunu asla unutmayın.

*Geçtiğimiz sezon yapılan transferler eleştiriliyor özellikle Hurtado ve Zuta gibi isimler?

Hurtado’nun verilerine bakın oynadığı maç sayısına, verimliliğine, attığı gole, asiste, sakatlık durumuna siz olsanız böyle bir futbolcuyu takımızda görmek istemez misiniz? Ama hepimiz için büyük talihsizlik iki defa Milli Takımda sakatlandı bir kez de devre arasındaki hazırlık kampında. Hurtado’nun transferini her şey olup bittikten sonra yorumlayanlar keşke bu eşsiz öngörülerini sezon başında yapabilselerdi. Şimdi onları çok daha fazla ciddiye alabilirdik. Zuta konusuna gelince; bazen bazı futbolcular kaliteli olmalarına rağmen gittikleri takımda uyum sorunu yaşayabilirler. Zuta da onlardan biri. Ama taliplisi çok. Yani Konyaspor’a maddi açıdan külfet getirecek bir isim değil. Biz bu konuda yine tasarrufu tamamen Aykut Hocamıza bırakmış durumdayız.

*Taraftarın büyük bölümü Ali Çamdalı ve Ali Turan’ın  yeni sezon kadrosunda olacak olmasından dolayı tepkili olduklarını görüyoruz. Bu iki isimle ilgili düşüncenizi öğrenebilir miyim?

Aykut Hocamız ile anlaşmamızın ardından her konuda rahat çalışabilmesi için ona son derece uygun bir ortam hazırladık. Hem tesislerle ilgili tasarruflar hem de transfer konusunda onun düşüncelerini doğrultusunda hareket ettik. Ara transfer döneminde de sezon başlangıcı transferlerinde de hocamızın düşünce ve görüşleri doğrultusunda hareket ediyoruz. Kaptanımız Ali Çamdalı ve Ali Turan için diğer sportif konularda olduğu gibi Aykut Hocamızın aldığı kararlara saygı duyuyoruz ve elbette yanındayız. Yanında olmaya da devam edeceğiz. Camiamızın da bu kararlara destek olmasını bekliyoruz. Hepimizin anlaması gereken bir konunun altını özellikle çiziyorum. Başarılı, tecrübeli, ileriyi görebilen ve bütün planlarını ona göre yapan, futbol camiasının takdirini kazanmış bir teknik direktör ile çalışıyoruz. Bir bildiği ve elbette inandığı değerler olmasa neden bindiği dalı kessin? Bu konuyu hepimizin bu şekilde değerlendirmesi gerekiyor.

*Eleştirildiğiniz konulardan birisi de kadronun kurulması, hedefler ve kulübün transfer politikası hakkında.  Bu konudaki eleştiriler için neler söyleyeceksiniz?

Doğru biz de zaman zaman okuyoruz bunu. Şimdi deniyor ki; iyi adamlar alalım şampiyonluğa oynayalım. Evet bunu biz de çok istiyoruz. Dünya çapında yıldızların en azından bir-iki tanesini kadromuza katalım. Kadromuza güçlendirelim Ama hesap kitap yapmadan yol almamız mümkün değil. Bu isimleri alsak kulübü neden bu kadar borçlandırdınız diyecekler. Makul fiyatlarla kadro kurunca bu defa camiada bir memnuniyetsizlik oluyor. Bakın 85-115 Milyon Lira arasında takım kuranlar sıra dışı bir durum olmadığı taktirde ligde varlığını sürdürüyor. Bize 300-500 bin Euro harcayarak genç isimler bulun diyorlar. İyi güzel, hoş bulalım. Öyle kadro yapalım. Nitekim mevcut kadromuza baktığımızda bu isimleri görmekte mümkün.  Amir, Ali Yaşar, Savaş Polat, Kadir Kaan Özdemir, Ali Karakaya, Erdon Daci, Mücahit Can Akçay gibi genç futbolcular elimizde mevcut. Bunlarda maksimum düzeyde faydalanmak istiyoruz. Fakat yine de yukarıdaki fiyat aralığında takım kuran kulüpleri de görüyoruz. Maalesef bir yere kadar her şey makul bir şekilde devam ederken birden işin rengi değişiyor, tecrübe ve kalite faktörü devreye giriyor. Böyle olunca da küme düşmeleri kaçınılmaz oluyor. Öte yandan bizden fazla para harcayıp hedeflerine ulaşamayan takımlar da var. Hatta son maçın skoruna göre Süper Lig’de kalan kulüpleri görüyoruz. Yani bu işte çok para harcayıp maksimum verim alacaksın diye bir kural yok. Hedefini iyi belirleyeceksin. Ona göre kulübün stratejisini oluşturacaksın.  Aykut Hocayı niye getirdik? Bunun için bizimle birlikte. Hem hedeflerimize adım adım yürüyeceğiz, hem de bunu yaparken kulübün menfaatlerini ön planda tutacağız. Bunu başaracağımıza inanıyoruz. Bu sezon hedeflerimizi sonuna kadar zorlayacağız, gelecek sezon artık nokta atışı hedefler belirleyeceğiz. Bu sezon sonunda elde edeceğimiz başarı yönetim-teknik heyet-futbolcular-taraftar birlikteliğinin sağlamlığıyla doğru orantılı olacak.

*Taraftar birlikteliği dediniz. Tam bu noktada kombine bilet fiyatlarıyla ilgili radikal bir karar aldınız? Bu sebeple mi? Yani taraftarın bu takımı hedefe doğru yönlendirmesi destek olması mı asıl amaç?

Herkes kombine fiyatlarının artmasını bekliyordu. Ama aksi oldu ve biz yüzde 50’nin üzerinde indirime gittiğimiz yerler oldu. Evet taraftara sonuna kadar inanıyoruz ve bu sezon bizi onların itici gücünün hedeflerimize ulaşma konusunda büyük katkısı olacağını düşünüyoruz. Özellikle maraton tribünü diye adlandırılan doğu tribünün daha çok maçın içinde olmasını istiyoruz. Bu yönde adımlar attık. Futbolcusunu ne olursa olsun destekleyen, ıslıklamayan, oyunun içinde diğer unsurların tamamını etkisi altına alan bir yapıyı orada oluşturmak istiyoruz. Gittiğimiz deplasmanlarda sadece taraftar baskıyla hakemlerin etkilendiği ve kaybettiğimiz maçlar oldu. Bu sezon Konya’da hiçbir maç kolay olmayacak. ‘Konyaspor Ordusu’ bu sezona damga vuracak buna yürekten inanıyorum. Camiamızın beni mahcup etmeyeceğini düşünüyorum.

*Kulüp çok kısa sürede büyük başarılar yakaladı ve ardından inanılmaz bir düşüş. Bugün gelinen noktayı özetleyebilir misiniz?

Geçmiş dönemlerle ilgili konuşmak istemiyorum. Camia Süper Lig üçüncülüğü ve Türkiye Kupasının kazanılmasının ardından neler olduğunu neler yaşandığını artık bizden daha iyi biliyor. Bugün gelinen noktada sonuca değil bu sonucu doğuran nedenlere ve sorunun kaynağına bakmak gerek. Geçtiğimiz sene başında ve devre arasında akıl almaz rakamlarla yapılan transferler ve bunların neredeyse tamamının takıma hiçbir katkısı olmaması bugünkü tartışmaların ana kaynağıdır.

*Özellikle sosyal mecrada yapılan eleştiriler sizlere ulaşıyor mu ve rahatsız oluyor musunuz?

Bir defa bu arkadaşlar özellikle 2-3’ü özgür iradeleriyle yazıyor gibi görünen ama her gün kendilerini arayan camiayı karıştırmak isteyen birileri tarafından maşa olarak kullanılan zavallılardır. Bunların Konyaspor gibi bir dertleri olduğunu sanmıyorum. Bu arkadaşlar iyi günde de kötü günde de ortalığı karıştırmayı kendilerine görev bilmişler. Arada bir objektif olduklarını göstermek için suya sabuna dokunmadan herkesin takdir ettiği icraatlarımızla ilgili birkaç satır yazıyorlar ki günü geldiğinde ‘biz doğrucu Davud’uz hem iyiyi, güzeli takdir ederiz hem de yanlışı yüzlerine vururuz” demek için. Camia bu arkadaşların kimler olduğunu çok iyi biliyor. Bizler de çok iyi biliyoruz. Neden böyle davrandıklarının farkındayız. Ama zerre kadar umursamıyoruz kendilerini.

*Birileri bahsettiğiniz kişileri yönlendiriyor mu? Bunu mu demek istiyorsunuz?

Bundan eminim. Ama sadece yönlendirmek değil. Camiada aykırı olmak, dikkat çekmek, söylenmeyeni söylemeye çalışarak farklı olduklarını ispat etmeye çalışmak gibi başka gündemleri de var. Ama ne yazık ki bunun en acı yanı Konyaspor’a zarar verdiklerini bile bile yapmaları.

*Son günlerde futbolcularınızın kulüple yaptığı sözleşmeler sosyal medyada, ve bazı basın organlarında yayınlanıyor. Konyaspor kulübüne ait bilgiler paylaşılıyor. Sizi rahatsız etti mi bu durum?

Yönetime geldiğimiz gün söylediğimiz ilk şey ‘Şeffaf olacağız’. ‘Bu camiadan hiçbir şeyi saklamayacağız.’ İşte o günden bugüne yaptığımız her şeyi buna mali tablolarda dahil olmak üzere basınımızla, camiamızla, valimizle, belediye başkanlarımızla, bu kulüpte geçmişte görev almış bazı yönetici ve başkanlarla paylaştık. Hatta marifetmiş gibi bu tabloların özellikle basına servis edildiğine şahit olduk. Kardeşim saklayacağım, gizleyeceğim bir durum olsa ben o tabloları sana göndermem, basınla paylaşmam. Benim bir sıkıntım yok. Kongrede de söyledim.

*Sizin döneminizde yapılan futbolcu sözleşmeleriyle ilgili de eleştirilere muhatap oluyorsunuz. Futbolcu maliyetleri noktasında yapılan eleştirilere katılıyor musunuz?

Kimi zaman tablolarda bütün detaylar yer almaz. Yer alan maliyetleri de iyi okumak gerekir. Biz camiamıza açık ve net olmaya devam edeceğiz. Mesela Paolo Hurtado. Peru Milli takım futbolcusu. Bize transfer edilmeden 2017-18 sezonunda toplamda 34 maç oynamış. Milli Takımda 32 kez forma giymiş. Transfer borsa değeri 2 Milyon Euro… Futbolcunun ilk sezonki maliyeti bonservis ve kendi alacağıdır. Kulüpten alacaklarına karşılık bonservis bedelinin bir kısmı futbolcunun ilk yıl sözleşmesi ile ödenmiştir. Marko Jevtovic: 2017-18 sezonunda 38 maç oynayıp 8 gol atmış bir isim. Güncel piyasa değeri 950 Bin Eurodur. Kulübümüz Jevtovic için 500 Bin Euro bonserviş ödemiştir. Sezon içinde takımımıza yaptığı katkı ortadadır. Fallou Diagne 2017-18 sezonunda Fransa Ligi’nde 30 maçta forma giymiş. 1 Milyon 250 Bin Euroluk güncel piyasa değeri var ve kulübümüz bu futbolcuya bonservis bedeli ödemedi. Futbolcumuzun ortaya koyduğu performansı hepimiz biliyoruz. Zuta bir sezon önce 4 Şampiyonlar Ligi, 6 Avrupa Ligi olmak üzere toplamda 49 maç oynamış Milli Takımın da formasını 15 kez giymiştir. Piyasa değeri 1 Milyon Euro’dur ve kulübümüz 300 Bin Euro ödemiştir.

*Genel kurulda açıkladığınız Konyaspor’un borç miktarıyla ilgili tartışmalar oluştu. Ne söylemek istersiniz?

Kafa karıştırmaya gerek yok. Geçtiğimiz dönemlerde yönetimlerin mali tablolarının nasıl ibra edildiğini hepimiz biliyoruz. 3-5 dakikada okunan tablolar, çoğunluk sağlanamadığı için ikinci birleşimde ibra edilen bilançolar. Bunlarla kulübümüz idare edilmiş bugüne kadar. İlk defa bu kadar çok şeffaf bir yapı olunca bazıları oksijen zehirlenmesi yaşadı. Beyinlerine fazla oksijen gidince, sağlıklı düşünemeyip sahte hesaplardan saldırmaya başladılar. Gazetelere isimsiz köşe yazıları yazdırdılar, korsan bildiri açıkladılar. Bu arkadaşlar kaypak dövüşen, bel altı vurmaya çalışan, mikser vazifesi gören mertlikten bihaber insanlar. Peki biz ne yaptık? Genel kurulda herkesin göreceği şekilde tabloları ekrana yansıttık. Delegelerin tamamı bu tabloların fotoğraflarını çekti. Zaten bunu istediğimiz için böyle bir şey yaptık. İddia ediyorum Hilmi Kulluk yönetimi gelmiş geçmiş en şeffaf yönetimdir. Aksini söyleyen çıksın konuşsun. Şimdi çok basit bir örnek vereceğim. Daha 3-5 gün önce bir Süper Lig kulübü sadece kur ve faiz gideri olarak 300 Milyon Lira’nın üzerinde ödeme yaptıklarını açıkladı. Bir sezonluk borçtan bahsetmiyorum. Bu kur farkı ve faiz. Kolay değil kulüpleri idare etmek. Maalesef kurlardaki büyük değişim bizim dönemimize rastladı. Biz de bu durumdan kulüp, camia etkilenmesin diye önlemler almaya çalıştık.

*Geçtiğimiz sezon tekrar dönersek belirlenen hedeflere ulaşılabildiniz mi?

Açıkçası bu hedefin 6-7 puan gerisinde kaldık. 50-55 puan bandında ligi tamamlamayı düşünüyorduk. Ancak hesaplarımız uzun süren galip gelememe serisi nedeniyle sekteye uğradı. Bakın 44 puanla ligi 8. sırada bitirdik. 50 puanla tamamlamış olsaydık. Bir sezon önce 36 puan ile 14’ncü olduk. Arada 15 puanlık bir fark olacaktı. Ama asıl önemli olan 15 puanlık fark bize artı 20 Milyon Lira daha getirecekti. Bu sezonu 44 puanla tamamladık. 50 puanı yakalasak artı 10 Milyon daha kasamıza girmiş olacaktı. Ama taktir edersiniz ki; 90+5’te kaleye göndermenin dışarıya atmaktan daha zor olduğu bir pozisyonda sahaya inip o kafayı ben vuramam. Hepimizin yaşadığı bir süreçten bahsediyorum. Büyük talihsizlikler yaşadık. Özellikle ikinci yarı neredeyse aynı 11 sahaya çıkamadık. Her hafta 4-5-6 eksikle maç oynadık. Bir eksiğin bile önemli olduğu durumda biz maalesef kadro kurmakta zorlandık. Buna rağmen ligi makul bir yerde tamamladık.

*Bünyenizdeki 2. Lig temsilcimiz Konyaspor 1922 Kulübü’nün Akşehirspor’a devri gündemdeydi. Neden böyle bir karar aldınız ve Konyaspor 1922’nin akıbeti ne olacak?

Öncelikle şunu belirteyim. Eski adıyla Anadolu Selçukspor şimdiki adıyla Konyaspor 1922’den malesef ki verim alamadık. Kulübün, Konyaspor’a yıllık maaliyeti 7 milyon TL’yi geçiyor. Bir futbolcu getirisi de olmuyor. Konyaspor’un finansal yapısı ortadayken ve 1 kuruşun hesabını yaparken bu paraların heba olmasına gönlüm razı değil. İnanın geçtiğimiz sezon yaptığımız yönetim kurulu toplantılarının çoğunda Anadolu Selçuklu Kulübünün sorunlarıyla meşgul olduk. Yeri geldi Konyaspor’dan daha çok bu kulübümüzle ilgilendik. Ama hiç bir zaman üvey evlat gibi görmedik ve nitekim de ligde kalması için büyük uğraş verdik. Bizim bu yüke rağmen kulübü bünyemizden çıkarma gibi bir düşüncemiz yoktu. Tam Konyaspor 1922 Kulübünün kongresine gitmek üzereyken Akşehir’den bir teklif geldi. Konya’nın merkezi dışında maalesef profesyonel liglerde takımı olan ilçesi yok. Akşehir yönetiminin heyecanı bizleri de memnun etti. Ancak yönetim kurulumuzun makul düzeyde bir takım şartları vardı. Prensipte bu şartlar kabul görmesine rağmen olumlu bir geri dönüş alamamıştık. Son yaptığımız görüşmede mali kaynak sağlayamadıkları için bu devri yapacaklarını bize bildirdiler. Son duruma göre yeniden bir strateji belirleyeceğiz. Daha önce kulübümüzde yöneticilik yapan isimler de bu devir işlemi için itirazlarını bizlere kadar ulaştırmışlardı. Şimdi hepimiz için yeni bir fırsat doğmuştur. Başta bu eleştirilerin sahipleri olmak üzere, oluşturulacak bir konsorsiyuma ya da ortak çalışma grubuna, ilçelerimize sunduğumuz şartları daha da iyileştirerek 1922 Konyaspor Kulübümüzü devretmeye hazırız. Konya ve futbol sevdalısı iş adamlarımızın konu hakkındaki görüşme talepleri en kısa süre içinde değerlendirilecektir.

*Başkanım biz sorduk siz içtenlikle yanıtladınız. Teşekkürler.. Eklemek istediğiniz, camiaya ve taraftarlara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bakınız Genel Kurulda açıkladığımız tablolarda bir kalem dikkatinizi çekmiştir. Kayacık, Tatlıcak, Zafer Tesisleri ile stadyumumuzda yaptığımız inşaat, tamir bakım tadilatlar. Yıllardır atıl vaziyette kalmış, ilgilenilmemiş kaderine terk edilmiş ve hatta ekonomik olmadığı halde kullanılmaya devam edilen bir takım üniteler.. Özellikle yaptırılmayan sonraya bırakılan ve ciddi problem doğuracak yerleri ele alıp daha modern bir yapıya kavuşturduk. Bu kimileri için angarya olarak görülebilir. Nitekim yıllarca gelen yönetimler bu konuları umursamamış. Biz de bu şekilde hareket edebilir borç hanesini aşağıya doğru çekebilirdik. Ama geldiğimizden beri Konyaspor’umuzun bütün dertleri sıkıntılarını kendi derdimiz sıkıntımız gibi gördük. Kötü mü ettik? Artık sağda, solda birileri şunu yazmış, bunu yazmış, yönetimin arkasından konuşmuş, kuyusunu kazmaya çalışmış, bunlarla zaman kaybetmek istemiyoruz. Bizi bir adım dahi öteye taşıyamayacak kadar lüzumsuz işler nedeniyle enerjimizi tüketmek istemiyoruz. Bizim Konyaspor için yapacak çok iş ve çok büyük hedeflerimiz var. Futbol eleştiriye açık bir oyundur. Geçmişi eleştirmek en kolayıdır. Biz geçmişten çok geleceğe dair fikirleri, düşünceleri olanları önemseyip yolumuza bu şekilde devam etmek istiyoruz. Bakın biz Unormak’ın sahibi Sayın Mustafa Oral’la da genel kurulda rakiptik. Ama kendisi bir duruş sergiledi, hem geçtiğimiz sene, hem de son yaptığımız genel kurulun ardından bizi aradı tebrik etti, bize düşen herhangi bir şey var ise hazırız dedi. Yani yarışırken rakip ama her şey bittikten sonra Konyaspor şemsiyesi altında birleşip gücümüze güç katmak isteyen birisi. Sağ olsun, var olsun. Biz herkesi Konyaspor’umuzun büyük hedefleri için bu şemsiyenin altında toplanmaya davet ediyoruz. Eğer bu kısır tartışmaları kavgaları bir tarafa bırakıp bir olabilirsek kısa dönem içinde Süper Lig’in tarihini hep birlikte beraberce yeniden yazabiliriz. Şunu unutmayalım, bu takımın sahibi ezelden ebede taraftardır. Tribünlerin deyimiyle kravatlılar gider, atkılılar baki kalır. Biz taraftar adına,  bu kulübe sahip çıkmak ve en üst düzeyde kulübün menfaatlerini ve bize verilen emaneti korumak kollamak zorundayız. Bu duygu ve düşüncelerle camiamızın bütün fertlerini saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

 

 

 > Yeni Meram >Konya > Kravatlılar gider atkılılar baki kalır
HABER YORUMLARI