Torku Jelifest

KPSS Tercih başvuru ekranı açıldı – 2015/2 KPSS tercihleri son gün ne zaman?

  • Giriş Tarihi: 20.11.2015 1:33
  • Güncelleme Tarihi: 1:37
KPSS Tercih başvuru ekranı açıldı – 2015/2 KPSS tercihleri son gün ne zaman?

KPSS tercih işlemleri 16 Kasım Pazartesi günü başladı. Peki KPSS tercihi nasıl yapılır? KPSS tercih için son gün ne zaman gibi detayları haberimizde bulabilirsiniz...

ÖSYM’nin internet adresinden yayınlanan KPSS 201/2 tercih kılavuzu pazartesi günü yayınlandı. Kamu ve kuruluşların boş pozisyonlarına yerleşmek isteyen adaylar uzun süredir KPSS tercihlerin başlayacağı tarihi bekliyordu. ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre KPSS tercihleri başladı.

KPSS tercih ekranı 25 Kasım’a kadar ÖSYM’nin sitesinde açık. 2015 KPSS/2’de bazı kurum ve kuruluşlardaki 2 bin 159 kadro ve pozisyonlara yerleştirme yapılacak. ÖSYM’nin sitesinden yapılan KPSS tercih işlemlerinin ardından, adaylar yerleştirme ücretini yatıracaklardır. Yerleştirme ücretini yatırmayan adayların tercihleri geçersiz sayılacaktır.

KPSS tercih ücreti ne kadardır?

KPSS tercihlerinin ardından 25 Kasım 2015 mesai bitimine kadar bankadan 15 TL ödeme yapılacaktır. ÖSYM’nin sitesinde yer alan ÖDEMELER ekranından ödeme yapacak adaylar kredi kartı/banka kartı aracılığıyla 25 Kasım 2015 tarihinde saat 23:59’a kadar ödeme yapabileceklerdir.

kpss-tercih-basvuru-ekrani-acildi-20152-kpss-tercihleri-son-gun-ne-zaman-3

KPSS tercihlerine kimler başvuramayacaklar?

1) 18 yaşını doldurmayanlar memurluk tercihinde bulunamayacaklardır. (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler.)

2) Askerlik şartında Bakaya durumda bulunan adaylar.

3) Kamu haklarından mahrum bulunanlar.

4) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası almış olanlar.

5) Orta Öğretim KPSS ‘ye girip de 12. sınıfta okuyan veya mezun olamamış adaylar Kasım ayında tercih yapamayacaktır.

6) Ön lisans KPSS’ye girip de 2. sınıfta olan veya mezun olamamış adaylar tercih yapamayacaklardır.

7) Lisans KPSS’ye girdiği halde 3. ve 4. sınıfta okuyan veya mezun olamamış adaylar tercih yapamayacaktır.

 

KPSS Tercih dönemi olan 16-25 Kasım tarihi arasında en doğru ve sağlıklı tercihi KPSS tercih robotundan faydalanarak yapabilirler. Adaylar Devlet Personel Başkanlığı’nın uygulaması olan KPSS tercih robotundan yararlanabilir, haberimizin sonunda ise KPSS tercihlerinin nasıl gerçekleştirileceğini bulabilirsiniz.

kpss-tercih-basvuru-ekrani-acildi-20152-kpss-tercihleri-son-gun-ne-zaman-2

KPSS tercih robotu nasıl kullanılır?

KPSS tercih robotuyla size en uygun iş kolunu bulmak için ilk olarak mezuniyet türünü seçmek olacaktır. Eğitim düzeylerinden lisans, önlisans veya ortaöğretim türünden birini seçtikten sonra, nitelik kodunuzu ve özel koşulunuzu işaretlemeniz gerekiyor. Eğitim bilgilerinizi sisteme girdikten sonra opsiyonel sorgu seçeneklerinden çalışmak istediğiniz ili kurumu ve unvan bilgilerinizi sisteme girip ardından ‘SORGULA’ butonunu tıklıyorsunuz. KPSS tercih robotuyla böylelikle size uygun olan bölümlerin tamamını görüntüleyebiliyorsunuz.

KPSS TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

 

2015 KPSS/2 tercihi yapmak için kaç puan gerekli?
Adayların kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 5-6 Temmuz 2014 ve 27-28 Eylül 2014 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2014-KPSS Lisans ve 2014-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir.

 

2015/2 KPSS TERCİHİNDE BULUNMAK İÇİN TIKLAYINIZ> Yeni Meram >Eğitim > KPSS Tercih başvuru ekranı açıldı – 2015/2 KPSS tercihleri son gün ne zaman?
HABER YORUMLARI