YAZARLAR

Başladığı günden bugüne büyük bir başarı ile devam eden ve bölge insanına büyük bir umut ve güven veren Barış Pınarı harekatı devam ede dursun Dünya devletleri içinde “istisnalar” dışındakiler lağım ağızlarıyla tehdit ve densizliklerini göstermekten geri durmuyorlar.
Amerika’nın günübirlik twetlerinden aldıkları güç ve cesaretle her fırsatta yaptığımız hareketi eleştiren ve hadlerinin ötesinde söylemleri ile bol keseden sallayan ülkeler son zamanlardaki tehditlerinde silah satmama konusunu bağıra bağıra söylüyorlar.
Bu ülkemizi ne kadar etkiler? Dahası etkiler mi etkilemez mi diye düşünmek bile saçma bir durum iken ülkemizin savunma sanayindeki gelişimi o ülkelere en büyük Kapak özelliği taşıyor.
Harekatın son bulmasını isteyen ve silah satmama kararı alan ülkeler Fransa, Hollanda, Finlandiya, Norveç ve Almanya’ya inat Fırat’ın doğusunda harekatı başarı ile sürdüren ülkemiz, kullandığı yerli silahlarla Osmanlı şamarını indirmiş oluyor.
Son yıllarda yaptığı yatırım ve atılımlar ile savunma sanayi ürünlerindeki yerlilik oranını yüzde 70’e taşıyan ülkemizin bu atılımları artarak devam ediyor.
Öyle ki İtalya’nın, Türkiye’de konuşlu SAMP/T bataryasını, İspanyanın da Adana’da konuşlu Patriot’ı nı geri çekme tehdidine karşın geçtiğimiz gün Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan nispet niteliğinde önemli bir haber geldi. Türkiye’nin ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi olan HİSAR-A, yüksek hızlı hedef uçağı, uzak menzilde başarıyla imha ederken Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, HİSAR-A’da seri üretime geçileceğinin müjdesini verdi. Buna bir de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları eklenince ALİYY-ÜL A’LA oldu.
Ne dedi Cumhurbaşkanı açıklamasında hatırlatayım: “Hisar’ı milli ve yerli olarak geliştirdik. Yapılan testte Hisar alçak irtifa hava savunma füze sistemi hedefi başarıyla imha etmiştir. Bu önemli ve kritik bir başarıdır. Hisar’ı bizim mühendislerimiz, bizim kaynaklarımız, bizim çalışanlarımız, bizim kurumlarımız velhasıl bizim milletimiz yaptı. Hisar Projesi askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunmasını amaçlıyor. Sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı etkili bir savunma sistemidir. Hisar’ın seri üretimine başlıyoruz. Sıra artık Patriot ve S-400 benzeri sistemlere geldi. Onların Patriot’u varsa bizim de Siper’imiz olacak.”
Artık herkes ayağını denk alacak haddini bilecek. Hani bir söz var ‘Kötü komşu insanı mal sahibi eder’ diye hoş bunların komşulukla alakası yok ama böyle kendini nimetten sanan ülkelerin tavırları bizim kendi yapabilecekken yapamadıklarımızı en iyi şekilde yapabilme azmi ve hırsı veriyor.
İstediğiniz kadar satmayın yasaklayın vs. vs. bu ‘şer’ içinden ‘hayır’ çıkartan bir gelişmedir. Ve Savunma sanayimiz Allah’ın izni ile en iyisini yapacaktır. Bugün baktığımızda bunla alakalı çok ciddi gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmelerden birisi de her fırsatta söylediğimiz ve temellerin atıldığı Konya Savunma Sanayinin durumudur.
Önceki gün gazetemizde manşetten verdiğimiz ‘Yerli bomba atarlar kışlada’ haberimizde bahsi geçen silahta yine Konyamız’da yapılan ve üstün özelliklere sahip bir silah olup tamamen yerli imkanlarla yapılmış. Emeğe geçenlere yürekten teşekkür ediyorum.
Sözün özü; şayet kendi insanımıza imkan ve fırsat verildiği zaman en iyisini üretecek inanç ve güce sahip oluyoruz. Bunun en bariz görselini şuan Barış Pınarı harekatında görmemiz mümkün. Kalın sağlıcakla…

Muhammet Gümüş
mgumus@yenimeram.com.tr

> Yeni Meram >Yazarlar > ‘Kötü komşu insanı mal sahibi eder’
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.