YAZARLAR

Saygıdeğer hemşehrilerim. Bir haberle buruk bir acıyı birlikte paylaştık. Bu sene Kâbe-i Muazzama’da Harem-i Şerif’te teravih kılınacak ancak cemaatsiz kılınacak. Alınan bir karardır ve Ümmeti Muhammedin sıhhat ve selameti için uygundur ve elzemdir. Şöyle anlaşılıyor ki cuma günleri yaşadığımız burukluk Ramazan-ı Şerif’te de devam edecek.
Cuma günleri müminlerde bir garip duygu, bir boşluk, bir eksiklik yüreği yakan bu duyguyu hep birlikte yaşamaktayız. Tek tesellimiz koronanın istenilen düzeylere çekildiği ve yakında kontrol altına alınacağı. İslam cemaati olarak duamız ise bir an önce cami içine sığmayan cemaatin mevsim itibariyle cami bahçesine taşması ve toplu olarak Cuma’nın ihyası. Rabbim en kısa sürede bunun gerçekleşmesini nasip eder. Cumalarla ilgili bu burukluk sürerken alınan haklı bir karar doğrultusunda teravih namazlarının da evlerde kılınacağı açıklandı. Bardağın dolu tarafı da vakit namazlarında ezanların okunması. Eskiden, saygı duymak lazım merkezi ezan sistemine karşı olanlar vardı. Ama merkezi ezan sisteminin çok olumlu yönlerini dillendirmişizdir. Merkezi ezan sistemi ile ezanlar okunmakta ve yatsı namazı ezanından sonra da topluca dualar yapılmakta.
Ümmeti Muhammedin sağlığı için bu seneki Ramazan ayımız biraz buruk geçeceğe benziyor. Muhtemelen oruçlu insanlarımız bakkal önlerindeki albenisi yüksek olan üstü açık iyi pişmiş olan ekmeklerini alamayacaklar. Melike Hatun Çarşısı (Karatay Belediyesi arkası), şehir merkezindeki iş yerleri, Tarihi Kapu Camii ve civarı ile mahalle ve sokağımızdaki iftar öncesi muhabbetler olmayacak.
Oruçlu insanlarımız eskiden olduğu gibi iş yerlerinden ve seyyar satıcılardan imrendikleri yiyecek ve iftarlıkları alamayacaklar. Bu ve buna benzer Ramazan ayı içerisindeki faaliyetler askıya alınacak. Korkumuz odur ki askıya alınan bu tür faaliyetler unutulmaya başlamasın.
Görevimiz esnasında çok farklı mahallelerde, çok farklı camilerde hem vakit namazı hem de teravih namazı kılmayı nasip etti Cenab-ı Hakk. Korktuğumuz şu; belki bir on beş yıl önce teravih kılmak için camilerde yer bulmak imkânsızdı. Dilimiz varmıyor ama son yıllarda teravih namazları maalesef çoğunlukla iki ya da üç saf gibi. Yani yatsı namazını eda etmek adına camiye gelen cemaat neyse teravih kılan cemaatte o gibi. Ramazan ayı içerisinde teravih sonrası, hele her hafta sonu sahura kadar oturmalar yapılırdı.
Korona ile mücadelemiz bir taraftan tıbbi olarak devam ederken diğer taraftan da salgın sonrası milli ve dini değerlerimizin korunması adına mücadele vermeliyiz. Devletimizin mücadelesi iki taraflı devam ediyor. Başakşehir Şehir Hastanesinin ilk bölümü açıldı, tamamı ise 20 Mayısta tamamlanıyor. 8 Şehir Hastanesi de 2020’de açılacak. Konya’da bu şehirler arasında. Konya 1250 yataklı. Ülke içinde mücadele veren hükumet, ülke dışında da göğsümüzü kabarttı.
İngiliz Daily Mail gazetesinin haberi, hatta TV programlarında da alt yazı olarak geçti. “Türkiye’den 84 ton tıbbi malzemenin yolda olduğunu ve sağlık hizmetlerinin durma noktasına geldiği.” Başka bir şey söylemeye gerek var mı? Bu haklı gurur yurt içi siyasetinin haksız emellerine alet edilmemeli ve edilemez.
Bir kardeşimizin ölmesini istemeyiz. Ancak Avrupa’da bazı günler ölenlerin sayısı binlerle ifade edilirken iki kıtayı birbirine bağlayan uluslararası trafiğin merkez Türkiye’de günlük vefat sayıları yüzlerle ifade ediliyor.
Konumuza döndüğümüzde örf ve ananelerimize sahip çıkmalıyız, mücadele vermeliyiz. Daha 40 yıl önce Konya’mızda bayram ziyaretleri kapı atlamadan yapılır herkes birbirine giderdi. Son yıllarda maalesef bu ziyaretler çok azaldı, seçilir oldu. Bir sekiz yıl kadar 24 daireli bir sitede ikamet ettik. Bayramlarda 4 ya da 5 komşu ile bayramlaşırdık.
Şimdilerde bayramlar izin ve tatile dönüştü. Sadece ebeveynler tatil öncesi ya da tatil sonrası ziyaret edilir oldu. Kendi küçük, gücü ve yaptırımı büyük olan korona illetinin örf ve adetlerimizi rafa kaldırmasına müsaade etmemeliyiz.
Rabbim salih kullarının hürmetine, evliyalar enbiyalar hürmetine, Resul-ü Zişan hürmetine, bize Ramazan-ı Şerif’i eskiden olduğu gibi yaşamayı nasip et. Akabinde de Ramazan Bayram namazını cemaatle kılmayı nasip et.
ÂMİN.

> Yeni Meram >Yazarlar > ‘Koronavirüs’le Ramazan
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.