Torku Jelifest

Koronavirüsle birlikte lavantaya talep patladı

  • Giriş Tarihi: 16.09.2020 9:47
  • Güncelleme Tarihi: 9:51
Koronavirüsle birlikte lavantaya talep patladı

Nefes darlığı, öksürük, grip ve yutma zorluğu çekenler için faydalı olduğu bilinen lavantaya talep her geçen gün artıyor. Karatay Belediyesi de geçtiğimiz aylarda 90 bin metrekarelik alanda oluşturduğu lavanta bahçesinin hasadını yapmıştı

Covid-19 salgınının etkili olması ile birlikte boğaz bölgesinde nefes darlığı çekenlere, öksürük, grip nezle gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söylenen lavantaya talep arttı. Türkiye genelinde ürünleri olgunlaşan çiftçiler, biçme işlemi için tarım arazilerinde hummalı çalışma içine girdi. Mor rengiyle tarlalarda görsel şölen oluşturan lavantalar, el oraklarıyla biçiliyor. Demetler halinde toplanan lavantalar, tercihe göre kurumaya bırakılıyor ya da yaş olarak satılıyor. Konya’da Karatay Belediyesi ’de, Saraçoğlu Mahallesinde 90 bin metrekarelik alanda oluşturduğu lavanta bahçesinin hasadını geçtiğimiz aylarda yapmıştı.

LAVANTA EKONOMİK ANLAMDA DA ÜRETİCİSİNE KAZANDIRIYOR

Karatay Belediyesi tarafından Saraçoğlu Mahallesinde 90 bin metrekarelik alanda oluşturduğu ve 90 binin üzerinde lavanta fidesinin ekildiği Karatay Belediyesi Lavanta Bahçesinde hasadı yapıldı. Geçtiğimiz yıl 90 binin üzerinde fidanın dikildiği bahçede lavantaların çiçek açmasının ardından Karatay Belediyesi Lavanta Bahçesi’nde inceleme yapan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, işçilerle ilk hasadı da yapmıştı. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, güzellikleriyle bulundukları yerleri turizmde çekim merkezi haline getiren, üretimleri dolasıyla da ekonomik anlamda üreticisine önemli kazançlar getiren lavantaların dikimini geçen yıl büyük bir heyecanla yaptıklarını hatırlatarak, bugün de ilk hasadı yaptıkları için mutlu olduklarını söylemişti.

LAVANTALARIN BİR KISMİ YAĞ, BİR KISMI DA ÇİÇEKÇİLİKTE DEĞERLENDİRİLDİ

Başkan Hasan Kılca, “Şehrimizi güzelleştirmeye devam ediyoruz. Bu çabamızla Karatayımıza bir yandan hizmet ederken diğer taraftan da Konyamıza değer katıyoruz. Saraçoğlu Mahallemizde 90 bin metrekarelik alanda oluşturduğumuz lavanta bahçemize 90 binin üzerinde lavanta fidanı dikmiştik. Şimdide hep birlikte lavantalarımızın ilk hasadını yapıyoruz. Lavantalarımızın bir kısmı yağ bir kısmı da çiçekçilik sektöründe değerlendirilecek. Dolayısıyla Karatay Belediyesi Lavanta Bahçesi, hem ekonomiye hem de turizme katkı sunacak. Lavanta bahçemizi gezip, burada fotoğraf çektirmek ve bu çiçeklerin eşsiz kokusunu içlerine çekmek için buranın iyi bir tercih olacağını, yine bahçemizin fotoğraf tutkunlarının yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin de yeni gözde mekanları arasına gireceğine inanıyorum” diye konuşmuştu.

YUTMA ZORLUĞU VE BOĞAZ ŞİŞKİNLİĞİ OLAN KİŞİLERE FAYDALI OLUYOR

Ağrı kesici özelliği olan lavanta, yüzyıllar öncesinde bugüne, bitkisel tedavi yöntemlerinde tercih ediliyor. Osmanlı zamanında, savaşlarda her askerin cebine yerleştirilen lavantalar, sakinleştirici özellikleriyle de ön plana çıkıyor. Araştırmalara konu olmuş ve en çok bilinen faydası, sakinleştirici özelliğinin olmasıdır. Lavanta, depresyon sorununu çözmek konusunda oldukça başarılı bir bitki olarak biliniyor. Sinir hücrelerini yenileyici özelliğinden dolayı, stres gibi temel sorunlarını ortadan kaldırabiliyor. Beyinde meydana gelmiş çeşitli hasarlar ve uzun düşünceler, uykusuzluk sorununun temel nedenleri arasında bulunuyor. Uyumadan önce, lavanta yağının boyun ve bilek bölgelerine sürülmesi, uyku sorunlarını çözmede yardımcı olabilir. Lavanta ile elde edilen çay, üst solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmaların, vücuttan atılmasına yardımcıdır. Yutma zorluğu ve boğaz şişkinliği olan kişilerin kullanması durumunda, bu sorunlarından kurtulmaları mümkün olabiliyor. Kozmetik ürünlere karşı alerji duyanlar, dilerlerse lavanta kullanıp doğal parfümler elde edebilirler. Güneş yanıklarının izini giderici özellikleri olan lavanta, aynı anda dudak koruyucu görevi görebiliyor. Dudakların çatlamasına ve kurumasına izin vermeden, nemlendirici etki yapıyor. Hüseyin MENEKŞE


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > Koronavirüsle birlikte lavantaya talep patladı
HABER YORUMLARI