YAZARLAR

Köprü konusu işlerken, Konya’nın da bu konuda zengin olduğunu verilerle saptadım.

Köprü deyince, çokça gördüğüm içim Meramdaki tarihi Taş Köprüyü, Beyşehir Gölü üzerindeki köprüyü anımsarım.

Beyşehir Köprüsü;

Konya Valisi Avlonyalı Ferit Paşa tarafından Anadolu Osmanlı Demiryolu Ortaklığına yaptırıldı. Köprü Beyşehir Ovasını sulayan Çarşamba suyunun kapaklarını içermektedir.

Meram Köprüsü

Konya Meram ilçesinde Meram Çayı üzerinde bulunan köprünün kitabesi bulunmamakla beraber yapı üslubundan Selçuklular döneminde yapıldığı sanılmaktadır. Köprü beş gözlü, muntazam kesme taştan yapılmıştır..
Gömse Köprüsü
Meram ilçesinde bulunan kitabesi de bulunmamaktadır. Yapı üslubundan Selçuklu döneminde yapıldığı anlaşılmaktadır.
Tac-ı Veziri Köprüsü
Konya’da yanındaki aynı ismi taşıyan medrese ile birlikte Sultan Keyhüsrev zamanında 1239 yılında yapılmıştır.

Yılan Yusuf Köprüsü
Konya Yılanyusuf Köyü içerisinde Adayan Çayı üzerinde Konya-Akşehir yolundadır. me Sultan Selim döneminde 1517’de yapılmıştır. Kitabenin kenarında değişik bir yazı ile “Süle” ismi yazılıdır. Büyük olasılıkla köprünün mimarı Süleyman isimli bir kişidir. Halk arasında “Sarı samanı sattırdın, Yılan Yusuf Köprüsü yaptırdın” tekerlemesinden köprünün saman parasından yaptırıldığı sanılmaktadır.
Kaynak: Bydigi Forum http://www.bydigi.net/ic-anadolu-bolgesi/304566-konya-kopage-rankinguleri.html#post2213494 Nureddin Köprüsü
Akşehir ilçesindeki köprünün Hacı Nureddin tarafından yaptırıldığı söylenmektedir. Halk arasında Yazıcı Köprüsü denilen köprü Osmanlı döneminde yapılmış, kesme taştandır.

Argıthanı Köprüsü

Konya-Afyon yolu üzerinde bulunan ve Kocaköprü ismi ile de bilinen bu köprünün kitabesinden anlaşıldığına göre Konyalı Hacı Hoca tarafından 1437 yılında yaptırılmıştır.
Bayburtlu Köprüsü
Konya Ereğli ilçesinde bulunan bu köprü İvriz Suyu üzerindedir. Kitabesi günümüze gelememiştir. Yapı üslubundan Osmanlı dönemine ait bir eser olduğu anlaşılmaktadır.
Çarşamba Deresi Köprüsü
Bozkır ilçesinde, Çarşamba Deresi üzerinde bulunan bu köprünün Selçuklu döneminde yapıldığı bilinmektedir. Köprü kesme taştan yapılmış olup, iki tarafında taş korkuluklar bulunmaktadır. Beş gözlü olan köprünün uzunluğu 38.90 m., genişliği 3.30 m.dir.
Divle Köprüsü
Ereğli ilçesi, Divle Köyü’nde, Köyözü Suyu üzerindeki bu köprünün yapı üslubundan Karamanoğulları döneminde yapıldığı sanılmaktadır.
Hortu Köprüsü
Ereğli ilçesi Sazgeçit Beldesi, İvriz Suyu üzerindeki köprünün Selçuklulardan kalma olduğu kalıntılardan anlaşılmaktadır.

İvriz Köprüsü

Ereğli ilçesi, Aydınkent Köyü’nde, İvriz Çayı üzerinde bulunan bu köprünün kitabesi bulunmamaktadır..
Akhöyük Köprüsü
Ereğli ilçesi Akhöyük-Çiller Köyü yolu üzerinde bulunan bu köprünün kitabesi bulunmamaktadır. Ancak, yapı üslubundan Osmanlı döneminde yapıldığı anlaşılmaktadır.

Şeyh Şehabüddin Köprüsü
Ereğli ilçesi, İvriz yolu üzerinde bulunan bu köprünün kitabesi bulunmamaktadır. Şeyh Şehabüddin Dergâhı önünde oluşundan Selçuklu döneminde yapıldığı sanılmaktadır.
Ebul-Hasan Köprüsü
Ilgın ilçesinde Bulasan Çayı üzerindeki bu köprünün kitabesi bulunmamakla yapı tarzıyla Osmanlı döneminde yapıldığı sanılmaktadır.
Roma Köprüsü
Sarayönü ilçesi, Halıcı Köyü’nde Çürüksu üzerinde bulunan bu köprü, Roma döneminde yapılmıştır.

BİR DAMLA:
■ Tarih muazzam bir erken uyarı sistemidir.

■ Tarihten aldığımız dersler, bizi aydınlığa götürecek kadar değerlidir.

> Yeni Meram >Yazarlar > KÖPRÜ ZENGİNİ; KONYA
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.